fonradar

Damga Vergisi Muhasebe Kaydı

dolap

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar damga vergisini muhasebe kayıtlarına nasıl alıyorsunuz? Mesela stopaj ödenmiş onunla beraber damga vergisi de ödenmiş bu ödeme kaydını nasıl yapıyorsunuz.Bununla ilgili yıl sonunda neler yapılması gerekiyor.

Ynt: Damga Vergisi Muhasebe Kaydı

Handi departmana ait ise (730,740,750,760,770) DV o departmanda gider yapılmalı.

Gidere aldığınız bu damga vergisi yıl sonunda normal gider olarak mı işlem görüyor yoksa KKEG olarak mı kabul ediliyor?

Beyanlar için ödenen dv ise gider işlenir.

Syn Nane;
DV beyanlar için ödenen serbest meslektede gider olarak yazılıyor değil mi?

360 lar da tahk.ettir. 770 lerde giderleştir.

piyasada ki genel uygulama 770 ve 360 hesapların kullanılması şeklinde.
Ama 720 ve 730 kullanana da rastladım.
Hatta damgayı hiç muhasebeleştirmediğimiz anlarda oluyor.

Stopaja ait damga vergisi nasıl işleniyor.Öderken 360 borçlu yapacağız ama bunun öncesinde nasıl muhasebe kaydı yapacağız? Ve ne zaman yapacağız?

Bordronun damga vergisimi yoksa beyannamenin mi?

Beyannamenin damga vergisi. 360 nolu hesabın alacaklı olması lazım ki, ödeme kaydında 360 borçlu olsun. Tam olarak nasıl işliyorsunuz?

Beyannemelerin damga vergilerini 360 no lu hesapta takip etmiyorum. Odendiginde gider kaydi yapiyorum

soru açık olmasına rağmen sorudan soru doğuyor. Yıl içinde verilen KDV,KDV2 MUH, beyannamelerinin DV. muhasebeleştirmesi hakkında bilgi lütfen.

benim yaptığım uygulama 391 (b) - 191 (a) - 190 (b)-770 (b)=29,90 360 (a) = 29,90 bu kayıt için hatalı diyorlar. Sizce hatalı mı?

Aslında bence Sn.eser_gul'ün belirttiği maddenin yapılması en doğrusudur.Neticede bu bir ödenecek vergidir ve bununda takibi gerekir.
Ne var ki yasalarımız bu damga vergisini indirilebilir giderler arasında saydığından ben dahil bir çok meslektaşımız bu vergileri ayrıca takip etmemektedir.Sadece ödeme anında gidere yazmakla yetinilmektedir.Genelde nedense hep ana vergi kalemleri (0015,0003 vb.) takip edilmekte bu damga vergileri (1048) es geçilmektedir.Sn. eser_gul bence düzeninizi bozmayın,aynı kayıtlara devam edin.

Merhaba,

Bende KDV Tahakkukunu yaparken; 770-360 kaydını atıyorum. 360 Damga vergisi alt hesaplar açıyorum KDV, Muhtasar ve Sigorta Prim Damga vergisi şeklinde açıyorum.

sigorta primlerinin damga vergisini; bordro kaydını yaparken 770-360 diye atıyorum.. sigorta primlerinin ödemesinde de 360/102 kaydını yapıyorum.
ödeme de 770/100 yada 102 değilde tahakkuk esasına göre önce tahakkuk kaydını yapıyorum damga vergilerinin.

Bende ödenecek vergilerin ödeme durumunda 770/100-102 kullanarak giderleştiriyorum. İlk tahakkuk maddesinde de bu gerçekleştirilebilir fakat aklıma gelen bir başka soru bu şekilde yapan arkadaşlar düzeltme beyanlarının damga vergilerini de atlamaması gerekcektir.

Merhaba
2021 yılı beyanname(kdv,muhtasar) damga vergileri 2023 yılında ödenmiştir, gider yazabilir miyiz ? kkeg mi yapmalıyız ?