Damga Vergisinin Yansıtılması Hakkında

Merhaba,

İçinde bulunduğumuz durumu kısaca sizlere anlatmak istiyorum ve bu konu hakkında değerli bilgilerinizi paylaşmanızı rica edeceğim.

Biz restauranları olan ve yazın İzmir'de yazlık mekan işleten limited şirketiz.Yazlık mekanımızın reklam işleri ile ilgili bir firmayla anlaştık.Bu firma 2008 yılında bizden 2.000,00 tl para alarak(bankadan gönderdik) bizim için belediyeye damga vergisi adı altında bu parayı yatırdılar. Ancak belediyeden makbuzları kendi firmaları adına düzenletmişler ve kendi giderleri olarak kullanmışlar. Bizim hesaplarımızda bu firma bize 2.000,00 lira borçlu gözükmektedir.Bizde kendilerinden bu giderimizi bize damga vergisi yansıtması olarak fatura etmelerini söyledik(2009 yılında).Ancan Mali Müşavirleri böyle bir fatura düzenleyemeyeceklerini söylemiş.

Hakikaten bize bu faturayı düzenleyemezler mi? düzenleyemezlerse ben bu tutarı nasıl giderleştirim? ve cari hesabımı kapatırım.Bu konu hakkında beni bilgilendiriseniz ve dayanak gösterirseniz sevinirim.

Not: Lütfen başlık açmadan önce Forum Kuralları'nı okuyunuz. Forum'da büyük harflerle başlık ve mesaj içeriği yazmak yasaktır.

Ynt: Damga Vergisinin Yansıtılması Hakkında

Bunu söyleyen müşavir bence işi bilmiyor.
Bir kere damga vergisinin mükellefi kimse makbuz onun adına düzenlenir ve adına makbuz düzenlenen defterine kayıt yapar.
Peki bu uyanık firma ödediği 2000 ytl yi nerden çıkmış.
Kasasını nasıl ayarlamış? Makbuz sizin adınıza ise nasıl masraf yazmış? Dekont etmesi gerekirdi.

klasik muhasebe .... ??? :-[ :mad:

nguroy ' Alıntı:
Bunu söyleyen müşavir bence işi bilmiyor.
Bir kere damga vergisinin mükellefi kimse makbuz onun adına düzenlenir ve adına makbuz düzenlenen defterine kayıt yapar.
Peki bu uyanık firma ödediği 2000 ytl yi nerden çıkmış.
Kasasını nasıl ayarlamış? Makbuz sizin adınıza ise nasıl masraf yazmış? Dekont etmesi gerekirdi.

Bizim paramızla bizim giderimizi belediyeye yatırıyorlar.Bide buna artı olarak makbuzu kendi şirketlerine düzenletiyorlar.Bunu bir güzel giderlerinede atıyorlar.Biz bunlara diyorizki o gider bizim giderimiz.Madem böyle bir şey yaptınız.Bize bu damga vergisi giderini yansıtın dedik.Neymiş böyle bir damga vergisi faturası kesmeye yetkileri yokmuş.Onlar kamu kurumumuymuş.Bana da komik geldi.

Fatura kesmesin sizin hesabınızı borçlandırsın. Her halde muhasebeci 2000 ytl avanta saydı.

nguroy ' Alıntı:
Fatura kesmesin sizin hesabınızı borçlandırsın. Her halde muhasebeci 2000 ytl avanta saydı.

Onlar bu parayı bankadan hesaplarına gitmesine rağmen cari hesabımıza bile almamışlar.

Olması gereken belli ya fatura kesecekler yada bize 2.000,00 TL C/H da borçlu gözükecekler.İlginiz için teşekkür ederim.