Dar Mükellef Vergilendirileme

Merhaba Arkadaşlar, hepinizin Ramazan mubarek olsun.
Ben almanyada Türk Vergi sistemi üzerine diploma yaziorum. Bana yardımcı olursanis sevinirim.
1. Sorum/ Örnek
Türkiyede dar mükellef olarak bir işyeri kiraya verilen gayrimenkul. Kira geliri 2007 yılında 20.000 Avro tespit edimişdir. Giderler 5.000 Avro
a) Tevkif suretiyle vergilendirilmis
b) Tevkif suretiyle vergilendirilmemis

Cözüm???hangi madde???

2. Sorum/ Örnek
Türkiyede dar mükellef olarak bir işyeri kiraya verilen gayrimenkul. Kira geliri 2007 yılında 19.000 Avro tespit edimişdir. Giderler 5.000 Avro
c) Tevkif suretiyle vergilendirilmis
d) Tevkif suretiyle vergilendirilmemis

Cözüm???hangi madde???
Şimdiden Tesekürler

Ynt: Dar Mükellef Vergilendirileme

probleme nereden başlayabileceğimi tam olarak anlayamadım fakat, bu sorudan yola çıkıldığında ben bildiklerimi yazıyım belki size yol göstermiş olurum.

-birinci soruda mükellef götürü gider uygulamasını seçmiş 20.000*%25 =5.000
-ikinci soruda mükellef gerçek gider yöntemini seçmiş olduğu görülüyor.
-Basit usul mükellefler kiracı ise , kiralayandan tevkifat yapılmaz..

Kira Geliri 20.000.- demişsiniz..
Vergiye tabi Hasılat ı ? yoksa toplam hasılatımı ?

çünki

Gerçek gider = (Vergiye Tabi Hasılat x Toplam Gider ) / Toplam Hasılat

Eğer yukarıdaki soruda yazan rakamlar beyanname üzerinen alınmışsa, yani beyanname verilmesi gerek bir durum ise..
Dar mükellef gerçek kişiler Türkiye?de tevkif suretiyle vergilendirilmiş gayrimenkul sermaye iratları için tutarı ne olursa olsun yıllık beyanname vermeyeceklerdir.Demekki soruların cevabı "Tevkif suretiyle vergilendirilmemis" oluyor.

Kısacası Tevkifatla ilişki kuramadım...

Merhaba Arkadaşlar,

anladim kadar, eğer bir dar mükellefin işyeri Kira gelirleri varsa beyanname verilmiyor.?
Bu Sistem almanyadan kiralanmasi karşılığında ödenen lisans gelirleri içinde geçerlimi?

Örnek
1.Türkiyede dar mükellef olarak bir işyeri kiraya verilen gayrimenkul. Kira geliri 2007 yılında 20.000 (Brüt) YTL tespit edimişdir. Giderler 5.000 YTL.

2.Türkiyeden almanyaya ödenen lisans harç 2007 yılında 19.000 (Brüt) YTL tespit edimişdir. Giderler 3.000 YTL.

1.Cözüm:
Madde 94/5a GVK göre bu Kira geliri 20 % vergilendiriyor (20.000 x 20% = 4000) yani 4.000 YTL Gelir Vergisi ödeniyor.
Madde 86/2 GVK göre dar mükellefler ?beyanname verilmes...diyor

yani..Tevkif suretiyle vergilendirilmis olan (işyeri)Kira gelirleri, ister Gerçek gider ister götürü gider uygulamasını seçilmiş olsa bile, giderleri düşüremiyorum.?

2.Cözüm:
Madde 94/5a GVK göre lisans harç 20 % vergilendiriyor (19.000 x 20% = 3.800) yani 3.800 YTL Gelir Vergisi ödeniyor.

Çifte vergilendirmeyi öleme anlaşmasi (CVÖA) göre madde 12/2 CVÖA TR-D sadece yüzde 10% vergilendirlebilir yani (19.000 x 10 % = 1.900) ödenen Gelir Vergisi 1.900 YTL

Madde 86/2 GVK göre dar mükellefler ?beyanname verilmes...diyor
yani..Tevkif suretiyle vergilendirilmis olan lisans harç, ister Gerçek gider ister götürü gider uygulamasını seçilmiş olsa bile, giderleri düşüremiyorum.?

Cözümler doğrumu acaba?

Tesekürler

merhaba

dar mükellefiytte tevkif suretiyle ödenmiş olan vergiler beyannameye dahil edilmez.
193 sayılı GV.86.madde

2. Dar mükellefiyette, tamamı Türkiye'de tevkif suretiyle vergilendirilmiş olan; ücretler, serbest meslek kazançları, menkul ve gayrimenkul sermaye iratları ile diğer kazanç ve iratlar

sn kadir,

gelir vergisi kanununun 86/2.maddesine göre, 94/5a kapsamında yapılan kesinti dar mükellefin nihai vergisi olacak ve ayrıca bu gelirini beyanname vermesini gerektiren başka gelirleri varsa dahi beyannameye dahil etmeyecektir.
sonuç olarak da giderlerini düşmesi söz konusu değildir.

ancak sizin yazınıza istinaden ikili anlaşmalarda tevkifat oranı %10 belirlendiği için kesinti %20 değil %10 olacak ve bu da yukarıda yazdığım gibi mükellefin ödemesi gereken nihai vergiyi oluşturacaktır.

sizin yazınızda geçen lisans ifadesini tam açarsanız iyi olur. konuyu bir de kdv açısından değerlendirmemiz gerekmektedir.

saygılarımla

Soğuk almanyadan selamlar kalyon,
Cevaplarınız için çok tesekkür ederim. KDV acısıdan gerekmıyor yinede çok tesekkür ederim.
Acaba size başka sorum olursa E-Posta göndere bilırmıyım?

tesekkürler

sn kadir,

her zaman mail gönderebilirsiniz, ancak forum üzerinden tartışabileceğimiz konular olursa forumda yazışırsak iyi olur, hem yazdıklarımızı diğer arkadaşlara teyit ettirmiş oluruz, hem tüm forumca bilgileniriz.

yine de özel sorularınızda e-mail adresime mail gönderebilirsiniz.

saygılarımla