Davalık KDV Borcu ve Cezalarına Elektronik Haciz

Merhaba arkadaşlar,
Bir mükellefimizin mal aldığı firmanın belgeleri sahte olduğu için tarafımıza Kdv ve öuc+vzc kesildi.
Tebliğ süresinden 10 gün sonra vergi mahkemesine dava açtık.
Vergi dairesi davalık olan bu konuya elektronik haciz yapma hakkı varmı?

Benim görüşüm KDV 84 no lu GT'yi dikkatede alarak davayı kazanma durumunuz pek mümkün değil.
SMYİB durumunda dava kazanmak pek mümkün değil her ne kadar hüsniyetliysenizde pek mümkün değil.

Hazine'nin kaybı ortada.

İyi Günler.

İYUK md.27 uyarınca vergi mahkemesinde dava açılması tahsilatı durdurur, dolayısı ile hiç bir şekilde cebr-i icra ve haciz dahil tahsilat yapılması mümkün değildir.

Sayın koraykarakaya,

Belirttiğiniz durum dava sonuçlanana kadar tahsilatın durdurulması yönünde değil mi ?

Birde benim sorudaki genel görüşüm belirttiğim yönde davanın kazanılamaması yönünde (tabii hakim kararı önemli olan) sizin bakış açınız ne yönde bu konuya davanın sonuçu olarak ?

Saygılarımla,

1- Tabi dava sonuçlanıncaya kadar tahsilat durur. Dava kabul edilip te cezalı tarhiyat iptal edilirse zaten sorun yok.

2-Davanın sonucunun ne olacağını bu kadarcık bilgi ile tahmin etmek imkansız. Vergi inceleme raporunu, ona dayanak teşkil eden vergi tekniği raporunu, dava dilekçesini, vergi dairesinin savunmasını, duruşma yapıldı ise tarafları duruşmada yaptıkları izahatları, tutarın büyüklüğünü, vergi mahkemesindeki hakimin/hakimlerin vergi yargısında ne kadar tecrübe sahibi olduklarını ve daha bir çok şeyi bilmek gerekir ki, Türkiye şartlarında yine de böyle bir tahminde yanılma payı çok yüksek olacaktır.

Sayın koraykarakaya,

Yazdıklarınıza sonuna kadar katılmakla birlikte benim düşüncem vergi dairesinin davayı kazanacağı yönünde :)
Bu arada daha fazla konuya hakim olduğunuz için sormak istiyorum bu tarz bir davayı vergi dairesinin kaybettiğine rastladınızmı.

Saygılarımla,