Defter Beyan Amortisman Hk

emrcnr7

Katkı Sunan Üye
Merhaba
2018 eylül ayında 5 çeşit demirbaş aldım ve amortismana ekledim ama 3. Geçici vergi döneminde giderleştirmedim, 4. Geçici vergi döneminde 2018 yılına ait hepsini girebilir miyim ? Kullanmadığınız dönemi giderleştiremezsiniz derken yıl olarak mı yoksa geçici dönemi olarak mı demek istiyorlar ? Birde defter beyanda elimizle hesaplayıp gireceğiz galiba, 5 demirbaşın amortismanını toplam yazacağım değil mi ?
Yardımlarınızı bekliyorum üstadlar😊

Merhaba
4.dönem gideri kaydederken, 3 ve 4 ü birlikte dikkate alın.
2019 için defter beyana devir geçiş yaparken, giderleştirme yöntemini aylık veya yıllık seçin ve bugüne kadar (2018 sonuna kadar) olan ayrılmış toplam amortisman tutarını elle girin.
Bende sadece dün kendi adıma bir devir defteri açtım.Bu şekilde yaptım.

Merhaba
2019 için defter beyana devir geçiş yaparken, giderleştirme yöntemini aylık veya yıllık seçin ve bugüne kadar (2018 sonuna kadar) olan ayrılmış toplam amortisman tutarını elle girin.

Abi devir derken tam anlayamadım ? Hesaplayıp 31/12/2018 yılına fişlerden girmeyecek miyiz ? Zaten 2019u onayladım ama giderleştirme yöntemi seçmedim ?

Merhaba

tahsin abi bende gördüm ama 2018 içinde sabit kıymet yönetimi yok, 2019 a geçince oluyor nasıl yapacağım bunu ?

Çalışma dönemini 2019 seçeceksiniz.

Sabit kıymet yönetimi altında, giriş işlemleri altında aktifleştirme ve devir fişi olarak ayrı ayrı geliyor. 2018 yılından devir gelecek olanlar varsa,bunları devir fişi kısmından tek tek tanımlayacaksınız.Yani firma için amortisman ve demirbaş takibi yapıyorsanız 2018 son halini bu ekrana tanımlamanız gerekiyor. (tek tek)
Daha sonra yıl içinde yeni alımlar olursa aktifleştirme kısmından tanımlamaya devam edeceksiniz.

2018 yılında defter beyan sistemindeyseniz, bu yıl için böyle bir tanımlama olmadığından elle kendiniz hesaplayarak gider kayıtlarını oluşturacaksınız.
Sonra amortisman takip tablonuzu önünüze koyup ve 2019 çalışma dönemine girip tek tek devir fişi üzerinden tanımlamaları yapacaksınız. Zor birşey değil ama çok demirbaşı olanlar için biraz zahmetli olacaktır tabiki.

Ayrıca yıl geçişlerini SİSTEM YÖNETİMİ altındaki DEFTER İŞLEMLERİ menüsünden yapıyorsunuz.

Son düzenleme:

Sabit kıymet yönetimi altında, giriş işlemleri altında aktifleştirme ve devir fişi olarak ayrı ayrı geliyor. 2018 yılından devir gelecek olanlar varsa,bunları devir fişi kısmından tek tek tanımlayacaksınız.Yani firma için amortisman ve demirbaş takibi yapıyorsanız 2018 son halini bu ekrana tanımlamanız gerekiyor. (tek tek)
Daha sonra yıl içinde yeni alımlar olursa aktifleştirme kısmından tanımlamaya devam edeceksiniz.

2018 yılında defter beyan sistemindeyseniz, bu yıl için böyle bir tanımlama olmadığından elle kendiniz hesaplayarak gider kayıtlarını oluşturacaksınız.
Sonra amortisman takip tablonuzu önünüze koyup ve 2019 çalışma dönemine girip tek tek devir fişi üzerinden tanımlamaları yapacaksınız. Zor birşey değil ama çok demirbaşı olanlar için biraz zahmetli olacaktır tabiki.

Ayrıca yıl geçişlerini SİSTEM YÖNETİMİ altındaki DEFTER İŞLEMLERİ menüsünden yapıyorsunuz.

demirbaşların devir işlemini tamamlayınca böyle bir liste ekranı çıkacak

tamam abi ben o zaman ilk başta 2018 leri hesaplayıp elle gireyim, sonra 2019'a geçiş yapayım ve devir işlemlerini gerçekleştireyim, yardımın için çok teşekkür ederim.

Tahsin abi, devir işlemlerini yapıyorum sadece kafama birşey takıldı, dönem olarak yıllık mı yoksa 3 aylık mı seçelim ? 2018 i tamamen devir ediyorum ama yıllık seçersem 2019 otomatik yıllık olarak mı devam eder ?

Merhaba Yıllık ya da 3 aylık demek, amortisman giderlerinin ne şekilde kayıtlara aksettirileceğil ile ilgili. (sisteme bugün bakmadım ama böyle olduğunu sanıyorum)
Yıllık işaretlersen yıl sonunda amortisman hesaplaması yapılacaktır, yani 12 aylık. Tercihen sana kalmış.

Merhaba Yıllık ya da 3 aylık demek, amortisman giderlerinin ne şekilde kayıtlara aksettirileceğil ile ilgili. (sisteme bugün bakmadım ama böyle olduğunu sanıyorum)
Yıllık işaretlersen yıl sonunda amortisman hesaplaması yapılacaktır, yani 12 aylık. Tercihen sana kalmış.

Tamam abi çok teşekkür ederim.