Defter Beyan Sisteminde Mali Müşavirlik Gelir Kaydıyla ilgili yeni Düzenleme

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Merhaba
DBS’ye tabi bir mükellefe kestiğimiz sm makbuzlarını DBS sistemine girerken yeni eklenen gelir kayıt alt türü “mali müşavirlik/muhasebe hizmeti” seçeneğini seçersek, makbuz gider kaydı olarak ilgili karşı mükellefin giderlerine de otomatik kaydediliyor.İlgili mükellefin gider kayıtlarını kontrol ettiğinizde bu makbuzun otomatik gider kaydedildiğini de göreceksiniz.Fakat o mükellefe makbuzu manuel gider kaydetmişseniz,bu defa mükerrer gider kaydı oluşacaktır.Buna dikkat edilmelidir. Bu kayıt türünün seçilip uygulanabilmesi için o mükellefle aracılık/sorumluluk sözleşmesinin yapılmış olması ve ilgili mükellefin DBS’ye kayıtlı mükellef olması şarttır.

DBS sistemine kayıtlı olmayan firmalara düzenlenilen makbuzlar ise bu gelir alt türü seçeneğiyle kaydedilmemelidir. Normal açılan gelir kaydınız ne ise o seçilerek kaydedilmelidir.Eğer bu gelir alt kayıt türü seçilip kaydedilmek istenirse karşı mükellefin “DBS kaydı bulunamamıştır” hatası alınıp makbuz kaydedilememektedir.

Özetle, defter beyana kayıt yapılırken öncelikle bizim kestiğimiz makbuzlar kaydedilirse, DBS’ye tabi mükellefinizin kayıtlarına da otomatik bu makbuzlar gider olarak kaydedilebilecektir. Mükerrer kaydı önlemek adına kayıtlar yapılırken buna dikkat edilmelidir.

H.Tahsin Kurt

yaptıkları her iş bize ekstra iş yükü olarak geri dönüyor
ben şimdi her mükellef içn giirp tek tek buna bakıp mükerrer kayıtları mı sileceğim, angarya azalacak diye beklerken her ay yeni bir saçmalıka karşılaşıyoruz

yaptıkları her iş bize ekstra iş yükü olarak geri dönüyor
ben şimdi her mükellef içn giirp tek tek buna bakıp mükerrer kayıtları mı sileceğim, angarya azalacak diye beklerken her ay yeni bir saçmalıka karşılaşıyoruz
Şimdilik bu seçeneği seçmeden de kayıt yapabilirsiniz.
Sanıyorum alternatif olarak sunulmuş bir seçenek bu.
Ama bunun önüne geçebilmek için, önce kendi gelirlerinizi girerseniz, diğerlerini kontrol etme gereği duymazsınız.