defter kayıtlarının uygunluğu

Üyelik
4 Haz 2005
Mesajlar
55
Bir şirkette tüm evraklar kendi bilgisayarlarında kayıt altına alınıyor.Biz muhasebe bürosu olarak o firmadan 5 er günlük mizan alsak,bunları işyerimizdeki muhasebe programına girsek.ve resmi defterlere de bizim bilgisayardan döküm alsak.
1-5 er günlük mizanlardan alınan rakamlar birer kayıt olarak bizim programa kaydolacağından ,defter incelemesi sırasında denetmen bu 5 er günlük kayıtların tüm alt kayıtlarını bizden görmek ister mi?
2-Kendi bünyesinde işlem yapan firmadan 5 er günlük mizan bilgileri ile birlikte, tüm faturaların kayıt bilgilerini de doküman olarak alsak, ve bu mizanların altında belge olarak koysak uygunmudur? Yine tüm kayıtların defterde olması istenir mi?
Teşekkür ederim.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
12
kayıtlar hk

firmanda tutulan bilgilerin fiş şeklinde dökümlerini alıyorsan belgelere de ekliyorsan buda VUK nunun kayıt nizamını düzenleyen maddede belirtilen şekilde ise 30 günlük fişleri bir kalemde yevmiye defterine işleyebilirsin sakıncası yok onun icin ordan alacagın aylık bir mizana ekindeki fişleri eklersen gecerli olur kanaatindeyim buda olmazsa 10 günlük kayıtları bir fişte toplayarak kayıt edebilirsin onun icin mizandaki bilgileri tek bir fiş haline getirmek mümkün acıklamasına ekteki fişlere istinaden dersen herhangi bir problem cıkmaz kanaatindeyim

Kayıt zamanı
Madde 219 - (2365 sayılı Kanunun 32 nci maddesiyle değişen madde) Muameleler defterlere zamanında kaydedilir. Şöyle ki:

a) Muamelelerin işin hacmine ve icabına uygun olarak muhasebenin intizam ve vuzuhunu bozmayacak bir zaman zarfında kaydedilmesi şarttır. Bu gibi kayıtların on günden fazla geciktirilmesi caiz değildir.

b) Kayıtlarını devamlı olarak muhasebe fişleri, primanota ve bordro gibi yetkili amirlerin imza ve parafını taşıyan mazbut vesikalara dayanarak yürüten müesseselerde, muamelelerin bunlara işlenmesi, deftere işlenmesi hükmündedir. Ancak bu kayıtlar, muamelelerin esas defterlere 45 günden daha geç intikal ettirilmesine cevaz vermez.
 
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
401
Kayıtlar

Merhabalar, Mizanlardan kayıt yapayım diyorsunuz. Mizan Neticeleri gösterir, hesap hareketlerini nasıl göreceksiniz. Mizan sayfalarının altına firmadan alınan yevmiye kayıtlarını eklemek kaydetmek anlamına gelmez kanaatindeyim. bilfiil hareketlerin işlenmesi lazım değilmi. Kebir dökümleri, yevmiye dökümleri bulmaca gibi olur. aynı şeyleri iki kere kaydetmektense ya firmada tutup aylık kontrollerinizi yapın yada evrakları toparlayıp büro da tutun. çift kayıttan, zaman ısrafından kurtulmuş olursunuz. kolay gelsin.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
12
FİRMANDAKİ KAYITLARIN MUTLAKA MAHSUP TAHSİL VEYA TEDİYE FİŞİ VARDIR ONLARI BİR İCMAL FİŞİ YAPARAK EKİNE KOYARSAN SAKINCASI OLMAZ KANAATİNDEYİM VUK NU BUNA CEVAZ VERİYOR
 
Üst