2025 Defterleri Haziran 2024 de Tasdik Ettirilebilir mi ?

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
Başka bir ildeki firmanın 2023 kapanış tasdiki Haziran ayında yapılacak ve mecburen o ilde yapılacak
İlgili ile gitmişken 2025 yılına ait yevmiye kebir envanter defterleri de tasdik ettirilebilir mi yoksa Aralık ayı beklenilmek zorunda mıdır? Teşekkürler

Gerek VUK Md.221 gerekse TTK Md.64 hükümlerine göre:
1. Öteden beri işe devam etmekte olanlar defterin kullanılacağı yıldan önce gelen son ayda (Normalhesap dönemleri için ARALIK AYI SONUNA KADAR);
2. Hesap dönemleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından tespit edilenler, defterin kullanılacağı hesapdöneminden önce gelen son ayda;

Son ayda diye belirtilmiş ama siz isterseniz noter ile bir görüşün.

2025 yılını şimdiden tasdik etmez kimse. Böyle sorular nasıl aklınıza geliyor :)
Ya firma re'sen veya keyfi olarak kapanırsa, ya da şirketse tasfiyeye girerse, şahıssa firma sahibi ölürse vs.vs.?

Defter başlıkları önce sisteme yüklenip, ayrı numaralandığı için, bugünden ileri ki dönem için numara vermezler. Bundan dolayı, ileri ki dönem defter bilgi girişleri Her yıl Kasım ayı başında Noterler Birliğine yüklenir, aralık ayı sonuna kadar tasdik ettirilir.

Sayın serhan haziran ayında gittiğiniz ildeki noterlere aralık ayına gelince 2025 yılına ait defterleri kargo yapsam tastik ettikten sonra geri kargolarmısınız gelip gitmek zor oluyor diye konuşun kişinin telefonunu isteyin belki yardımcı olurlar.
ben bu şekilde çok yaptım tabi bazı noterler kabul etmedi edeni buldum
belki haziran ayında da bu konuda yardımcı olurlar telefonla arayın o ildeki tüm noterleri derdinizi anlatın
deneyin denemekte fayda var belki yardımsever bir notere denk gelirsiniz o kadar yolu gitmek zorunda kalmazsınız
herşey kanun nizam değil insani değerler de var bazıları vicdan sahibi olabiliyor sağolsunlar ;) 🤲

iyi çalışmalar

Ankara'da meslektaş bir arkadaşım var. Onun İstanbul'da mükellefi var benimde Ankara'da mükellefim var. Birbirimize firma defter bilgilerini gönderiyoruz.Ben onun defterlerini o benim defterlerimi tasdik ediyor,sonra birbirimize kargoluyoruz :)
Bunu yapamasaydık ne yapacaktık.Ya o buraya ya ben oraya gidecektim veya kendim için, Ankara Noterini öğrenerek defterleri ve kapak sayfasını hazırlayıp mükellefe kargolayacaktım (ki mükellef kabul ediyor) tasdiki o yapacaktı. Velhasıl bunların hepsi Aralık ayında bir şekilde bitmek zorunda. Hiç birşey yapamıyorsam da mecburen bunun için Ankaraya gideceğiz, başka yolu yok.