Defter Tutma

Merhaba

Muhasebecimiz bu yıl çok fazla ciro/kâr yaptığımızı belirterek defter değişikliği yapılması gerektiğini belirtti. Mevcut işletmemiz şahıs işletmesi.
Ancak 250.000 TL aşıldığı için yevmiye defteri, defteri kebir gibi terimlerden bahsedip bunlarında tutulması gerektiğini belirtti ancak soru sorunca geçiştiriyor şahıs olarak görünüp şirket olacak gibi bir şeyler dedi. Lütfen bir üyemiz bana bu konuda bilgi verirse çok sevinirim. Şaşırdım kaldım.

Teşekkürler.

Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre belli bir haddin (ciro) aşılması durumunda mükelleflerin tutacağı defter türleri ve sınıfı değişmektedir denildiğinden muhasebecinizin uyarısını dikkate almanızı tavsiye ederim. Aksi taktirde geriye dönük yanlış defter tutulmasından ötürü birtakım ağır cezalara maruz kalınabilir.

Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre belli bir haddin (ciro) aşılması durumunda mükelleflerin tutacağı defter türleri ve sınıfı değişmektedir denildiğinden muhasebecinizin uyarısını dikkate almanızı tavsiye ederim. Aksi taktirde geriye dönük yanlış defter tutulmasından ötürü birtakım ağır cezalara maruz kalınabilir.

Yanıtınız için teşekkür ederim dikkate alacağım.
Bu defter değişikliğinin bana vergisel ve muhasebeci ücreti olarak bir yansıması olacak mıdır ?

Merhaba
teknik detaylara girmeden kısaca değineyim.
Sınıf değiştirmeden dolayı kaynaklanan yükümlülükler arasında oldukça fark vardır.Bu farkları, meslek mensubu açısından,mükellef açısından ve gelir idaresi açısından ayrı ayrı değerlendirmek lazım
Burada bu farkların neler olabileceği konusuna tabiki değinmeyeceğiz.Bunları meslek mensubu arkadaşımız size ayrıntılarıyla izah edebilir.Ayrıca sizde net üzerinde kısa bir araştırmayla işletme defteri ile bilanço defteri arasında ki farkları genel olarak bulmanız mümkün. Gerek işletmeye gerekse meslek mensubuna daha fazla sorumluluk, daha fazla iş yükü ve daha fazla dikkat gerektirecek konular devreye girecektir.Haliyle bunlarda ücrete tabiki yansıyacaktır.İşletme defteriyle bilanço defteri arasında muhasebe ücret farkının 3 katı olduğunu söylemekle yetineyim.Bunu muhasebe odalarının yayınladığı fiyat tarifesinden de görebilmeniz mümkündür.
2019 yılından itibaren meslek mensubu arkadaşımızın yönerge ve talimatlarına dikkatle uymanızı ve gereğini yapmanızı nacizane tavsiye ederim.