Degerli hocalarım yardımınızı beklıyor

Ben 2. sınıf muhasbe ogrencısıyım yarın sınavımız var fakat ben ben fatura ıslemeyı bılmıyorum bı tane cep telefonu fatırası ıslenmıs halı yada borcu alıcak tarafı yazılı bı ornek vere bılırmısınız

yarın sınavım var :(

Ynt: Degerli hocalarım yardımınızı beklıyor

dj basar ' Alıntı:
Ben 2. sınıf muhasbe ogrencısıyım yarın sınavımız var fakat ben ben fatura ıslemeyı bılmıyorum bı tane cep telefonu fatırası ıslenmıs halı yada borcu alıcak tarafı yazılı bı ornek vere bılırmısınız

yarın sınavım var :(

Sevgili formdaşım inşallah yardımcı olurum

Telefon faturası geldiğinde (kullanıldığı yere göre biz genel yönetim olarak kbul edelim

_____________________________/_____________________________

770-Genel Yönetim Gid.

01-Telefon Giderleri

191-İndirilecek Kdv

01-Bu Dön.İnd.Kdv

689-Diğ.Olg.Dışı Gid.Zarar

01-K.K.E.G

381/100/102

___________________________/______________________________________

Hesapların açıklamasına gelince Telefon giderleri kullanıldıklara yerlere göre eğer imalat işi ise 730
Hizmet Üretim işi ise 740 Pazarlama işi ise 760 Genel Yönetim işi ise 770 hesap kullanılır. Faturadaki KDV 191 İnd.Kdv hesabına yazılır.(Burda öğrenci olduğunuz için size soracaklarını zannetmiyorum yinede bilgi için yazıyorum) Fatura üzerlerinde Devletin Kabul etmediği giderlerde yer almaktadır.Dolayısıyla bunlar K.K.E.G olarak giderleştirilirler.Burda önemli olan bir bu K.K.E.G'leri yazarken ilgili oldukları yerde K.K.E.G açmak gerekir.Örneğin işletmemizin telefonu Genel Yönetimde kullanılıyorsa Genel Yönetimin altında K.K.E.G , Pazarlamada kullanılıyorsa 760 hs.altında K.K.E.G vb.açmak gibi

cok tesekkkurler su not alıyorum aldım bıde nazım heseplar acılıomus ozel ıletısım vergısı falan bunlardanda bılgı vere bılırmısın

dj basar ' Alıntı:
cok tesekkkurler su not alıyorum aldım bıde nazım heseplar acılıomus ozel ıletısım vergısı falan bunlardanda bılgı vere bılırmısın

Nazım hesap özel iletişim vergisi için açılmasının nedeni takip olayının kolay olması için örneğin 760/770/740 hesaplara kaydettiğiniz telefon giderlerinin özel iletişim leri yine bunların altında açılan K.K.E.G'lerde takip edilmekte daha sonra bunlar Yansıtma yoluyla Gelir tablosuna aktarılmaktadır.İşte bu yansıtmalar yapıldıktan sonra hesaplar kapanmaktadır.Tekrar geriye dönüp
K.K.E.G aramaktansa nasım hsaplarda takip ettiğiniz özel iletişimleri kolayca görebilirsiniz

Bir örnekle açıklamak gerekirse

________________________/______________________

770-telefon Giderleri

01- 100.-tl

191-İnd.Kdv

01-18.-tl

770-K.K.E.G

01-Özel İletişim Vergi 20.-tl

100/102/381

__________________________/__________________________________

950- 20.-tl

951-20.-tl

(950 ve 951 hs'lar Telefon Özel İletişim K.K.E.G diye açılır)
_______________________/________________________________

771-120

770-Telf.Gid-100.-tl

770-K.K.E.G.Öz.İlt.Vergi-20.-tl

__________________________/_____________________________

632-120

771-120
__________________________/___________________________________

işte burda 632 hesap Gelir Tablosunda toplam olduğu için nazım hesaplar burda bize yardımcı olur

632 hesaptaki bedelin tamamı gider değildir biz burda herne kadar 120-tl'yi Gider yazsakta 20-tl'si

K.K.E.G olarak nazım hesaplarda gözükecek ve beyanname döneminde beyannameye K.K.E.G olarak dönem kazancına eklenecektir.

ferhat

Cok tskler hocam senıde ugrastırdık tam aradıgımdı cok guzel ozetlemısın elıne saglık...

dj basar ' Alıntı:
Cok tskler hocam senıde ugrastırdık tam aradıgımdı cok guzel ozetlemısın elıne saglık...

Teşekkür ederim.Yardımcı olabildiysem ne mutlu

Soruların olursa formdayım

Sınavda başarılar.

ferhat

Ferhat hocam

cok yardımcı oldun sagol

olursa sorum yazarım yıne

duz lıseden unıde muhasebeye gıdersen sonuc gordugun gıbı hocam

anlamıom su pek

sımdı kısa yolları ezberlımm
:)