Değiştirilen İlave Edilecek KDV Satırı

greatviper

Katkı Sunan Üye
Üyelik
14 Mar 2014
Mesajlar
103
Konum
Antalya
Merhaba sayın forum üyeleri,
Aşağıda belirtilen indirimli oran uygulanan kdv tutarlarının eski beyanname düzenleme programında ilave edilecek kdv satırında gösterilmesi gereken tutarı, güncellenen beyanname düzenleme programında ''550-diğerleri'' satırında göstermemiz uygun mudur?Tabi bu şekilde olduğunda matrahınıda yazmamız gerekiyor.Fikirlerinizi almak istedim.Saygılar.


Alıntı:
Soru: Konaklama İşletmelerinde Kullanılan Alkollü İçecekler Dolayısıyla Yüklenilen KDV İndirilebilir mi ?

Cevap: Geceleme hizmetleri kapsamında sunulan alkollü içeceklere ait yüklenilen KDV tutarları, konaklama tesisleri tarafından hesaplanan KDV tutarlarından indirilemez.
Örneğin; konaklama tesisleri tarafından verilen ve her şey dahil sistem olarak bilinen konaklama hizmet türünde, tek bir fatura düzenlenmekte ve bu bedel içerisinde müşteri konaklama tesisinde verilen hizmetlerin tamamından ya da pek çoğundan oda fiyatı kapsamında mutat olarak yararlanabilmektedir. Böyle bir durumda, müşteriye verilen hizmete uygulanan KDV oranı (% 8) olacak, ancak bu hizmetlere isabet eden alkollü içeceklere ilişkin yüklenilen KDV tutarları konaklama tesisleri tarafından indirim konusu yapılamayacaktır. Alkollü içecekler, Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (III) sayılı listenin (A) cetvelinde yer alan içecekleri (kolalı gazozlar hariç) ifade etmektedir.
Konaklama tesislerinin alkollü içeceklere isabet eden hizmet bedelini ayrıca fatura etmesi veya bu tutarı faturada ayrıca göstermesi halinde ise hizmet bedelinin alkollü içeceklere isabet eden kısmı üzerinden (% 18) KDV hesaplanır ve bu hizmete konu olan alkollü içecekler dolayısıyla yüklenilen KDV tutarı indirim konusu yapılabilir.
Bu konuda aşağıdaki şekilde hareket edilmesi gerekmektedir:
- Alkollü içecekler ve bunların iktisabı dolayısıyla yüklenilen KDV ayrıca açılacak yardımcı hesaplarda izlenecektir.
- Ay içinde tüketilen alkollü içeceklerden indirimli orana ve genel orana tabi hizmetlerde kullanılan kısımlar ayrı ayrı belirlenecektir.
- İndirimli oran uygulanan hizmetlerde kullanılan alkollü içeceklerin alımında yüklenilen KDV, en eski tarihli alış faturalarından başlanarak hesaplanacak ve KDV beyannamesinin "İlave Edilecek KDV" satırında gösterilmek suretiyle indirim hesaplarından çıkarılarak, gider veya maliyet hesaplarına aktarılacaktır.
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,713
Konum
İSTANBUL
Sayın greatviper

Yeni güncellenen kdv beyannamesinin nasıl doldurulması gerektiğini formda yazdım isterseniz bir inceleyin sonra takıldığınız yerleri konuşuruz
 

greatviper

Katkı Sunan Üye
Üyelik
14 Mar 2014
Mesajlar
103
Konum
Antalya
Sayın greatviper

Yeni güncellenen kdv beyannamesinin nasıl doldurulması gerektiğini formda yazdım isterseniz bir inceleyin sonra takıldığınız yerleri konuşuruz

Üstad,
Paylaşmış olduğunuz yazıyı okudum ve 23 şubat tarihinde bu sorumu orda sordum fakat cevap alamadım.
O yüzden başlık açma ihtiyacı hissettim.
Mal iadeleri,kur farkları,fiyat farkları vs. durumlar için kod açıklamaları tamam ama benim
açmış olduğum konu ile bağlantılı bir satır yok sanırım.
O yüzden fikir almak istedim.
 

Benzer konular

Üst