Demirbaş Hakkında.

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan SSZK
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Uğur Bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Örneğin binanın kayıtlı değeri 500 tl. değer artışı 100 tl

kalan 3 yıl 500+100: 600 tl den %33 amortisman ayrılacak

doğrumu acaba Uğur Bey.

Şimdi berkecan,

Bir çok şekil var.

Uzun amortisman ömürlü duran varlıklarda işler biraz değişik.

Bina pimapen olayını alalım.

Bina kalan ömrü 15 yıl. Demirbaş listesinde pimapenin ömrü 5 sene(ömrü gelişi güzel yazdım) 5 sene ayrılır.
Bina kalan ömrü 3 sene. Bu sefer Pimapen 3 yıl amorti uygulanır. (pimapen amortisman ile tam bütünlük sağlamamaktadır. Yani ürün zaman içinde binanın kalan ömründen daha hızlı aşınmaya sahiptir. Ama binayı sattığınız zaman çıkartma gibi bir imkanınız yok.)
Binaya kalan ömrü 12 yıl. Normal süresi 20 yıl diyelim. Binaya dış cephe yenilemesi yaptınız. Tamamen değer artıcı olduğundan dolayı 12 yıl amorti olacaktır.

Arkadaşlar merhaba 2015 birinci sınıf bir müşteri geldi bilançoya baktığımda demirbaş,makine tesislerdeki kayıtlarda sorun var gelişi güzel yapılmış yada hiç yapılmamış ben bu kayıtları nasıl düzeltmem gerekiyor.

Arkadaşlar merhaba 2015 birinci sınıf bir müşteri geldi bilançoya baktığımda demirbaş,makine tesislerdeki kayıtlarda sorun var gelişi güzel yapılmış yada hiç yapılmamış ben bu kayıtları nasıl düzeltmem gerekiyor.

Alış Faturalarına bir şekilde ulaşman gerekiyor. Eğer ulaşamıyorsan yapacak birşey yok.

Şu amortisman listesi denen saçmalığa itiraz edebileceğimiz bir yer yokmu. Milyonlarca çeşit sabit kıymeti tek tek üşenmeyip yazmak ve hepsine ayrı oran koymak ancak laz fıkralarında olabilecek bir saçmalık. Bizim maliye bakanlığında aklı başında adam yokmu acaba.

iyi günler. ben hangi malzemelerin demirbaş sayılacağı konusunda soru soracağım. Hortum, nacak, budama makası, balta, fıskiye bu malzemeler sarf malzeme mi yoksa demirbaş mı bununla ilgili net bir kayıt var mı

iyi günler. ben hangi malzemelerin demirbaş sayılacağı konusunda soru soracağım. Hortum, nacak, budama makası, balta, fıskiye bu malzemeler sarf malzeme mi yoksa demirbaş mı bununla ilgili net bir kayıt var mı

Sayın SU24,

Kısaca Fiyata Bakınız 2016 Yılı için 900 TL. Yi geçiyormu diye geçmiyor ise Gidere atabilirsiniz.
Geçiyor ise Kullanım amacı ve kullanım maksatı önemli. Amortisman konusuyla ilgili internette güzel bir yazı bulup okuyunuz.