fonradar

Demirbaş Satışı Kdv Beyannamesinde Düzeltme

islm

Katkı Sunan Üye
iyi çalışmalar,

2014 yılına ait demirbaş satışları kdv beyannamesinde matraha eklenerek bildirilmiş. Vergi dairesinden gelen yazıda matrah açıklaması sorulmuş ve ilgili düzeltmenin yapılması istenmiş. Matrah değişmediği için 2014 aralık kdv beyannamesinde tek seferde bildirim yapmak istiyorum bu uygunmudur?
Bir de toplam satıştan demirbaşı düşüp demirbaşı ayrı olarak satış göstermek sıkıntıya yol açar mı?

Düzeltme yapmadan evvel daireyle görüşmenizi tavsiye ederim.Nasıl olsa bir düzeltme yapacaksınız.En azından nasıl yapmanız gerektiğini sorarsınız.Yanlış üstüne yanlış yapmamış olursunuz.
Yapacağınız düzeltme sanırım şöyle olacaktır.
Amortismana tabi iktisadi kıymet satışını,normal satış matrahından düşeceksiniz.Her ikisini de kendi satırlarında beyan edeceksiniz.
Ayrıca;
"Bir de toplam satıştan demirbaşı düşüp demirbaşı ayrı olarak satış göstermek sıkıntıya yol açar mı?"
Zaten vergi dairesi sizden bunu istemiyor mu?Düzeltmede zaten böyle yapmayacak mısınız?

Tahsin hocam cevap için teşekkür ederim. "Bir de toplam satıştan demirbaşı düşüp demirbaşı ayrı olarak satış göstermek sıkıntıya yol açar mı?" burada aslında şunu demek istemiştim(sebebini yazmadığım için bilmenize imkan yoktu tabi). 12.ay kdv beyannamesindeki satış matrahı toplam düşecek olduğum demirbaş satışından düşük. yani sadece demirbaş satışı yapmış olacaktım, tereddütüm bu yüzden di.
Syg.

Son düzenleme:
Bence tek seferde düzeltme yapamazsın her demirbaş satışı olduğu dönemde "diğer işlemler" bölümündeki amortismana tabi sabit kıymet sütununda göstermelisin.

Tahsin hocam cevap için teşekkür ederim. "Bir de toplam satıştan demirbaşı düşüp demirbaşı ayrı olarak satış göstermek sıkıntıya yol açar mı?" burada aslında şunu demek istemiştim(sebebini yazmadığım için bilmenize imkan yoktu tabi). 12.ay kdv beyannamesindeki satış matrahı toplam düşecek olduğum demirbaş satışından düşük. yani sadece demirbaş satışı yapmış olacaktım, tereddütüm bu yüzden di.
Syg.

Rakamlandırırsanız belki daha netleşir olay..

2014 yılı toplam demirbaş satışım 548.000,00 tl fakat 12.ayda bildirdiğim matrah 423.000,00 tl idi. Tek seferde demirbaş satışı göstersem bile yeterli olmayacaktı ve 11.ay da düzeltme yapmam gerekecekti. Bende hiç sıkıntı olmasın diye demirbaş satışı ile ilgili ocak , şubat , haziran , eylül aylarına düzeltme beyannamesi verdim. matrah değişmediği içinde sonraki aylarda sıkıntı çıkmadı.4 adet damga tahakkuku ile bu işi hallettik.

cevaplar için teşekkür ederim.
Syg.

Ömürsün aygunh34:) Kendin sordun, kendin cevapladın. Doğrusunu yaptın en sonunda. Şimdi düşününce, aralık ayında düzeltme yapma imkanın olmuş olsaydı, başın b formu ile dertte olabilirdi; aralık ayında o kadarlık bir satışı b formunda beyan etmediğin için. Düzeltme de kısa yol yok, doğrusu ne ise onu yapmak en iyisi.

İyi çalışmalar,