fonradar

Demirbaşın Onarım Maliyeti

MDV alış maliyetine göre değerlenir.alış için yaptığımız tüm giderleri MDV maliyetine atıyoruz.Fakat kafamı kurcalayan bir durum var.Demirbaşın onarımı için veya herhangi bir techizat ve makinenin onarımı için şehirdışına gönderirken onarım işi için yaptığım nakliye bedelini demirbaş bakım onarım gideri gibi mi maliyete atmam gerekiyo yoksa direk nakliye gideri olarak mı hesaplara atmam gerekli.
yardımcı olursanız sevinirim

iyi çalışmalar...

Ynt: Demirbaşın Onarım Maliyeti

Normal bakım onarım gideri ise direkt giderlere atabilirsiniz. Ancak kıymet artıcı bir tamirat ise maliyetine vermeniz gerekir. Örneğin bir otomobilin motorunun değiştirilmesi gidere değil maliyetine verilmelidir.

Benim sorum tam olarak şu yani nakliye giderini demirbaş bakım onarım gideri olarak mı kayıtlara almam gerekiyo yoksa sadece gyg gideri olarak nakliye gideri olarak mı dikkate almalıyım

merhaba
740 altında hesap acarak ayrıntılı olarak gösterebilirsiniz
bulent 249 söylediği gibil kıymet artıcı ise 560 ytl üstünde olan ft ları demirbaşa atıp amortisman süresini uzatmayacak şekilde giderleştirebilirsiniz

o zaman 740 hesabın altına demirbaş bakım onarım açıp bu işle ilgili ödediğim nakiye giderini bu hesaba atmalıyım umarım doğru anlamışım

Yapılan nakliye gideri demirbaşın onarımı sebebiyle gerçekleştiğinden, kanımca gider, demirbaşın kullanıldığı gider kaleminde alt hesap açmak suretiyle kaydedilebilir. Burada yapılan harcamanın sermaye arttırıcı bir gider olup olmaması, kayıdı etkiler. Sermaye arttırıcı bir harcama ise demirbaş hesabına, değil ise masraf hesabına yazılmalıdır. Rakamsal herhangi bir sınırlama yoktur.

En Derin Saygılarımla,

arkadaşlar sorum anlaşılmadı galıba benım derdim şu
bu nakliye giderini sadece demirbaş bakım onarıma atsam uygun olmaz mı çünkü onarım için yapılan bir nakliye ödemesi bu
kanımca nakliye gideri olarak işlemem uygun olmayabilir.
kısacası
alt hesap açmadan direk demirbaş bakım onarım gideri olarak giderleştirmem bana daha uygun geldi