Demişbaş Kaydı

Ynt: Demişbaş Kaydı

kalisper_a ' Alıntı:
bu soruya 10 kişiden 8 i 391'der ama doğrusu 191 hesabın alacağıyla kapanmasıdır.Dönem atlanmış olsaydı 391 doğru kayıttı

katılıyorum.
Maalesef uygulamada bu işlem göz ardı ediliyor.

"mevzuat gereği yapılabilecek indirimler ve hesaba yapılan düzeltmeler alacak kaydedilir"

bu açıklama ile ne kastedilmektedir acaba
iade işlemi hesaba yapılan düzeltmemidir yoksa sehven yapılan rakamlardaki hataların düzeltmesimidir

ismmmo ya sormak lazım bu açıklama ile ne anlatmak istemişlerdir şahsen ben anlamadım...

düzeltmeden kasıt şu olabilir kdv %18 den mal aldınız fakat daha sonra kdv si %8 olması gerektiği farkedildi bu durum bir düzeltmedir iade işlemi düzeltme değildir...

emansur ' Alıntı:
"mevzuat gereği yapılabilecek indirimler ve hesaba yapılan düzeltmeler alacak kaydedilir"

bu açıklama ile ne kastedilmektedir acaba
iade işlemi hesaba yapılan düzeltmemidir yoksa sehven yapılan rakamlardaki hataların düzeltmesimidir

ismmmo ya sormak lazım bu açıklama ile ne anlatmak istemişlerdir şahsen ben anlamadım...

Muhasebede genel olarak ?iptal mantığı?, bir kaydın/işlemin ?ters kayıtla? düzeltilmesidir.

İptal, hatalı bir kayıt veya vazgeçilen bir işlem için yapılır. İadede de işlemden vazgeçmek söz konusudur, ve buna ilişkin kayıtların düzeltilmesini teminen iptale gidilir, ters kayıtla.

madem dönem atlamamış ve 191 e ters kayıtla uğraşacağımıza arkadaş hiç iade faturası kesmesin firmayıda ikna etsin elindeki faturayı iptal için ters kayıtla hiç uğraşmayalım.kayıt düzeninin açıklığı açısından 391 diye düşünüyorum

sanırım bişey atlanıyor.
düzeltme ile iade aynı şeyler değil.
bu farkı atlıyorsunuz.

tamamula ' Alıntı:
sanırım bişey atlanıyor.
bu farkı atlıyorsunuz.

kesinlikle katılıyorum.
konunun en başından bu yana 391 diyenlerin savunduğu şey zaten bu ... İade Başlı başına bir işlemdir. Bir Belge Söz konusudur. Bu Belgede Teslim Ve hizmet Söz konusudur.

tamamula ' Alıntı:
sanırım bişey atlanıyor.
bu farkı atlıyorsunuz.

Muhasebede genel olarak ?iptal mantığı?, bir kaydın/işlemin ?ters kayıtla? düzeltilmesidir.

İptal, hatalı bir kayıt veya vazgeçilen bir işlem için yapılır. İadede de işlemden vazgeçmek söz konusudur, ve buna ilişkin kayıtların düzeltilmesini teminen iptale gidilir, ters kayıtla.

aynı ayda yapılan mal alımları ve buna mukabil olarak iade KDV nde; dönemsellik ilkesi gereği ve MUGT de bahsi geçen 191 nolu hesabın işleyişi göz önüne alındığında; Ay atlamadığı için 191 in alacağına yazılacak.. Dönem atladığında 391 in alacağına yazılacak..
Bu kadar basit.. Neden uzatıyosunuz anlamadım.

Uzatılacak bir konu değil.
Bu gune kadar iade faturasının kdv sini 391 e yazıp ta incelemede sorun yaşayan ne gördüm ne duydum.Maliye gözüyle baktığınızda konu hakkında somut bir kanun maddesi olmadığı için 391 e yazmanızda herhangi bir problem olmayacaktır.Bu konu yoruma dayanmaktadır.Bencede iptal ve düzeltme aynı şey değildir Fatura kesildiyse 391 kaydı normaldir.

stajyer35 ' Alıntı:
tamamula ' Alıntı:
sanırım bişey atlanıyor.
bu farkı atlıyorsunuz.

aynı ayda yapılan mal alımları ve buna mukabil olarak iade KDV nde; dönemsellik ilkesi gereği ve MUGT de bahsi geçen 191 nolu hesabın işleyişi göz önüne alındığında; Ay atlamadığı için 191 in alacağına yazılacak.. Dönem atladığında 391 in alacağına yazılacak..

191. İNDİRİLECEK KDV

Her türlü mal ve hizmetin satın alınması sırasında satıcılara ödenen katma değer vergisinin kaydedildiği ve izlendiği hesaptır.

İşleyişi :

Mal ve hizmet alımlarında indirilecek katma değer vergisi bu hesaba borç, mevzuat gereği yapılabilecek indirimler ve hesaba yapılan düzeltmeler alacak kaydedilir(1).

iyi de indirilecek kdv açıklamasının neresinde iptal ve iade diyor iptal mantığını anlatmak için kendinizi neden yoruyorsunuz.

"mevzuat gereği yapılabilecek indirimler ve hesaba yapılan düzeltmeler" açıklamasına göre iadeyi düzeltme olarak yorumluyorsunuz ben öyle yorumlamıyorum forum adabında uzatma diye bişey yoktur ayrıca yoruma açık konularda herkes yorumunu yapar yoruma açık olduğu için kesin bir uygulama olmadığı içinde istediğiniz kaydı yapabilirsiniz....

kolay gelsin...

emansur ' Alıntı:
stajyer35 ' Alıntı:
tamamula ' Alıntı:
sanırım bişey atlanıyor.
bu farkı atlıyorsunuz.

191. İNDİRİLECEK KDV

Her türlü mal ve hizmetin satın alınması sırasında satıcılara ödenen katma değer vergisinin kaydedildiği ve izlendiği hesaptır.

İşleyişi :

Mal ve hizmet alımlarında indirilecek katma değer vergisi bu hesaba borç, mevzuat gereği yapılabilecek indirimler ve hesaba yapılan düzeltmeler alacak kaydedilir(1).

iyi de indirilecek kdv açıklamasının neresinde iptal ve iade diyor iptal mantığını anlatmak için kendinizi neden yoruyorsunuz.

"mevzuat gereği yapılabilecek indirimler ve hesaba yapılan düzeltmeler" açıklamasına göre iadeyi düzeltme olarak yorumluyorsunuz ben öyle yorumlamıyorum forum adabında uzatma diye bişey yoktur ayrıca yoruma açık konularda herkes yorumunu yapar yoruma açık olduğu için kesin bir uygulama olmadığı içinde istediğiniz kaydı yapabilirsiniz....

kolay gelsin...

peki nasıl biliyosanız öyle yapın.. Konu amacın dışına çıktığı için uzatılmaması taraftarıyım. Ben sadece gerekçeler ile olaya yaklaşıyorum.. uygulamada bu duruma hatalı yaklaşılıyor.. Söylemek istediğim bunlar. Siz uygulamada yaptığınız şekilde 391 nolu hesabı kullanın..

kolay gelsin..

Hatırlıyorumda bu konu daha öncedende epey tartışılmıştı.

Demirbaş alışı iadesinde bence kullanılması doğru olan kdv hesabı 391 Alış İade KDV'dir.

191 hesabı ters çalıştırmanın anlamı nedir bilmiyorum. Kızmayın ama ben bunu açıkça kolaya kaçma olarak görüyorum. Zira bu mesleğin ana unsuru düzen ise bu işlemdede en uygun düzen bu olacaktır.

KDV hesabını cari hesap gibi kullanmak yanlıştır. Hatayı burada yapıyorsunuz.

hata; KDV dönemi kapanmadan yapılan mal alımı ve iadelerinde 191-391 hesaplarını çalıştırmaktan kaynaklanıyor. KDV de Dönemsellik ilkesi görmezlikten geliniyor.

Bunun hatalı bir uygulama olduğunu hangi platformda olursam olayım her fırsatta dile getireceğim.

ilgili dönem kapanmadan yapılan mal alımı ve iadelerinde 191-191
ilgili dönem kapanmışsa önceki dönemdeki mal alımı ile cari dönemdeki mal iadesi 191-391 olur.

stajyer35 ' Alıntı:
hata; KDV dönemi kapanmadan yapılan mal alımı ve iadelerinde 191-391 hesaplarını çalıştırmaktan kaynaklanıyor. KDV de Dönemsellik ilkesi görmezlikten geliniyor.

Bunun hatalı bir uygulama olduğunu hangi platformda olursam olayım her fırsatta dile getireceğim.

ilgili dönem kapanmadan yapılan mal alımı ve iadelerinde 191-191
ilgili dönem kapanmışsa önceki dönemdeki mal alımı ile cari dönemdeki mal iadesi 191-391 olur.

Sn.stajer herşeyden önce "benim dediğim doğrudur, aksini yapanlar bu hatalıdır." mantığı yanlış.

forum ortamında bir soru veya fikir istenildiği zaman cevap bir kanun metni , tebliğ veya benzeri yasal bir dayanakta açıklanmış ise belgeyi alıntı yaparsınız yada kanunda böyledir dersiniz.

Ancak yukarda benim gibi düşünen ve fikri " iptal işlemi düzeltme değildir" fikrini savunan insanlara benden farklı davranan hatalıdır.10 muhasebecinin 7si bu konuda hata yapar ben isini yapan 3 kisiden biriyim demek bence çok hoş olmayan bir davranıştır.

kaldıki yukardaki mesajlarda sizin fikrinizi paylaşmayan ben dahil diğer insanların savunduğu - belgeye dayandırma, tutarlılık gibi kavramlarla savunduğu konuda bence savunabileceğiniz ve fikrinizi kabul ettirebileceğiniz tek yol " iptal işlemi düzeltme işlemidir şöyle ki " demek suretiyle başlayan savunma tezi olabilir.

Tüm cevaplardan tüm sorulardan önce forumda yazdıklarımızda adap ve nezaket içinde yazalım.

"benim dediğim doğrudur, aksini yapanlar bu hatalıdır."

bu cümleyi kullandığımı hatırlamıyorum.

10 muhasebecinin 7si bu konuda hata yapar ben isini yapan 3 kisiden biriyim demek..

bu cümleyi nerden çıkardınız. Hangi mesajımda böyle bir tabir kullandım. Yapmayın lütfen.

Ben sadece düşüncemi savunuyorum, benim dediğim doğrudur demiyorum.. Mantıksal açıdan uygulamanın hatalı olduğunu izah ediyorum. Dikkat edin uygulamada hata var diyorum. Yapan Kişilerde hata var demiyorum. Uygulamanın hatalı olduğunu söylüyorum. Forumdaki tutumum son derece adaba uygun ve nezaket çerçevesinde..

ayrıca konuyu fazlada uzatmadan, diğer forum kullanıcılarını gereksiz yere rahatsız etmememiz gerekiyor..