Deneme Süresinde İş Akdi Feshi

Feshin kim tarafından yapıldığı/yapılmış olduğu durumu da karmaşık duruyor.
Şayet dediğim süreç izlenmezse ve sn.Kerecem in mantığından yola çıkarsak ,
(sadece paylaşmak adına söylüyorum)
İşveren tarafından bakarsanız, işci işe gelmedi-devamsızlık yaptı,hadi sözleşmeyi feshedelim
İşci tarafından bakarsanız ,işyeri yada işverene ilişkin bir olumsuzluk gördüm,sözleşmeyi feshedip işe gelmedim
Ortama sorarsanız ,ortada yazılı bişey yok,ne yapmak lazım
Öncelikle sözleşmeyi feshedip !...işe gelmeyen işci,ancak işcinin beyanı olmadığı için işveren bunu söylemekte zorlanıyor,sgk na bildirim sorumluluğu işci de değil,bu takdirde nasıl yorumlamalıyız derseniz,noter kanalıyle araştırma mekanizmasını çalıştıralım derim...
(tabiri caizse hukuk içinde taraflar adına son reçeteyi yazmak yargının işi olsa da, demek istemem ama sinek ufak mide bulandırıyor işte)

Son düzenleme:
Feshin kim tarafından yapıldığı/yapılmış olduğu durumu da karmaşık duruyor.
Şayet dediğim süreç izlenmezse ve sn.Kerecem in mantığından yola çıkarsak ,
(sadece paylaşmak adına söylüyorum)
İşveren tarafından bakarsanız, işci işe gelmedi-devamsızlık yaptı,hadi sözleşmeyi feshedelim
İşci tarafından bakarsanız ,işyeri yada işverene ilişkin bir olumsuzluk gördüm,sözleşmeyi feshedip işe gelmedim
Ortama sorarsanız ,ortada yazılı bişey yok,ne yapmak lazım
Öncelikle sözleşmeyi feshedip !...işe gelmeyen işci,ancak işcinin beyanı olmadığı için işveren bunu söylemekte zorlanıyor,sgk na bildirim sorumluluğu işci de değil,bu takdirde nasıl yorumlamalıyız derseniz,noter kanalıyle araştırma mekanizmasını çalıştıralım derim...
(tabiri caizse hukuk içinde taraflar adına son reçeteyi yazmak yargının işi olsa da, demek istemem ama sinek ufak mide bulandırıyor işte)
Sn.Aydemir ,
dediğiniz noktalara elbette katılıyorum, küçük sineğin büyük mide sıkıntılarına neden olabileceği ihtimalinin elimine edilmesi yönünde şüpheye yer bırakmayacak , nokta atışı çözüm-dür elbette belirttiğiniz. Ama devamsızlık nedeniyle feshi OLMALI şeklinde belirtince , ister istemez neden öyle OLMALI diye sorguladım.
Elde bir maşa var ( deneme süresi tanımlanmış sözleşme)
Soğuk yada sıcak olduğu bilinmeyen bir ŞEY var, elde maşa varsa, sıcak yada soğuk olduğunun ne önemi kalır, tutarsınız maşayla , alır bir kıyıya koyarsınız.:)
Gözünün üstüne kaşı var, daha 2.günden işe gelmedi, sabah yolda yürürken arabanın biri üzerime su sıçrattı, babaannemin kedisi öldü, kendinden beklediğim görevleri yerine getirebilecek yeterlilikte olmadığına kanaat getirdim, zaten daha dün girmiş bugün de gelmemiş...... canım istedi.... Herhangi bir sebep olabilir içerdeki asıl sebep, ama sonuçta o maşa ihtiyaç durumunda kullanılabilmek adına ortaya konmuş. Al maşayı ( deneme süreli sözleşmeyi) sorunu çöz , mantığım bu .
Devamsızlık derseniz , tutanaklar tutulacak, bu tutanaklarla işçinin savunması istenecek, işyerinde olmadığı için noter kanalıyla yapılacak, savunma isteği ile ilgili bu bildirimin ulaşıp ulaşmadığının takibi yapılacak, ulaştıktan sonra belirtilen süre kadar beklenecek. Cevap gelmezse dediğiniz şekilde usule uygun olarak feshedilecek ( işverenin haklı sebeple feshi) Feshin gerçekleştiği gene noter kanalıyla bildirimi yapılacak.
Ya da,
deneme süresi içinde sözleşme feshedilebilecek ....
değilmidir olay?

Genelde size katılmıyor değilim,sadece önceliğimiz farklı.
(sanki 20 katlı binadan inerken siz asansörü, bense (kısmen) asansörü değil merdiveni kullanıyorum.)

iyi günler;
arkadaşlar , özel bir firmada çalışmaktayım 2 aylık deneme süreci içerisindeyim,sözleşmedede maaş günü her ayın 20 si yazmakta.fakat bu firma maaşları hala yatırmadı ve devamlıda geç yatırılmakta(2 ay -3ay geç verilmekte hemen hemen bütün işçilerin en az 2 aylık maaşları içeride) ben buna dayanarak sözleşmemi fesh edeceğim.
BU SÜREÇTE NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM?
BEN BU ŞEKİLDE SÖZLEŞMEMİ FESH EDERSEM İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİRMİYİM?
bu konularda bana acil cevap verebilirmisiniz.

-Deneme sürasi içindeyseniz,4857/M.15 in son fıkrasına istinaden sözleşmeyi tazminatsız feshedebilirsiniz
-işsizlik ödeneği alamazsınız

Arkadaşlar
Deneme süresi içinde çıkaracağız
1-Bordroları imzalatıyorum
2-Fesih Tebligatı yapıyorum
3-İbraname alıyorum

bunlar dışında yapmam gereken bir şey var mı ? Maaş dışında ihbar ödüyor muyum ? Kötü niyetli işten çıkarma veya işe iade söz konusu olmaz değil mi ?
Teşekkür ederim

İş sözleşmenizde deneme süresi açık bir şekilde yazılı mı?
İşten çıkış bildiriminde "deneme ... " seklindeki seçeneği kullanmalısınız.