fonradar

Depo Olarak Nitelendirilen Yerler Ticaret Sicilde Tescile Tabi midir ?

İyi çalışmalar arkadaşlar,

DEPO olarak nitelendirilen yerler Ticaret Sicilde Tescile tabimidir ? Bu konuda bana bir dayanak sunabilirmisiniz.

Ynt: Depo Olarak Nitelendirilen Yerler Ticaret Sicilde Tescile Tabi midir ?

Depo olarak kullanılan yerlerin tescili gerekmez.Şube olarak açılan yerlerin ticaret sicilde tesli gerekir.Depo olarak kullandığınız yeri sadece maliyeye bildirip işlem yapmanız yeterlidir.
Ticaret kanununda tescil kımına bakarsanız tescile zorunlu olanları görürsünüz...

Şubeler içinde zorunluluk yoktur.İster tescil yaptırırsınız, istersenizde yaptırmazsınız.

ZİNDAN ' Alıntı:
Şubeler içinde zorunluluk yoktur.İster tescil yaptırırsınız, istersenizde yaptırmazsınız.

şubeler için tescil zorunluluğu vardır.kişinin isteğine bırakılmamıştır.
TTK Madde 42
2- Tescil

Madde 42- Her tacir, ticari işletmenin açıldığı günden itibaren onbeş gün içinde ticari işletmesini ve seçtiği ticaret ünvanını, işletme merkezinin bulunduğu yer ticaret siciline tescil ve ilan ettirmeye mecburdur.

Her tacir kullanacağı ticaret ünvanını ve bunun altına atacağı imzayı notere tasdik ettirdikten sonra sicil memuruna tevdi etmeye mecburdur. Tacir hükmi şahıs ise ünvanla birlikte onun namına imzaya salahiyetli kimselerin imzaları da notere tasdik ettirilerek sicil memuruna verilir.

Merkezi Türkiye'de bulunan ticari işletmelerin şubeleri de bulundukları yerin ticaret siciline tescil ve ilan olunur. Ticaret ünvanına ve imza örneklerine müteallik yukarıdaki fıkraların hükümleri bunlara da tatbik olunur. Kanunda aksine hüküm olmadıkça merkezin bağlı olduğu sicile geçirilmiş olan kayıtlar şubenin bağlı bulunduğu sicile de tescil olunur. Şu kadar ki; bu hususta şube sicil memurunun ayrı bir inceleme mecburiyeti yoktur.

şube tescilini yaptırmamanın cezasıda vardır.
bunu düzenleyen TTK Madde 35 'in incelenizi öneririm.

NİSAN123 ' Alıntı:
ZİNDAN ' Alıntı:

şubeler için tescil zorunluluğu vardır.kişinin isteğine bırakılmamıştır.
TTK Madde 42
2- Tescil

Madde 42- Her tacir, ticari işletmenin açıldığı günden itibaren onbeş gün içinde ticari işletmesini ve seçtiği ticaret ünvanını, işletme merkezinin bulunduğu yer ticaret siciline tescil ve ilan ettirmeye mecburdur.

Her tacir kullanacağı ticaret ünvanını ve bunun altına atacağı imzayı notere tasdik ettirdikten sonra sicil memuruna tevdi etmeye mecburdur. Tacir hükmi şahıs ise ünvanla birlikte onun namına imzaya salahiyetli kimselerin imzaları da notere tasdik ettirilerek sicil memuruna verilir.

Merkezi Türkiye'de bulunan ticari işletmelerin şubeleri de bulundukları yerin ticaret siciline tescil ve ilan olunur. Ticaret ünvanına ve imza örneklerine müteallik yukarıdaki fıkraların hükümleri bunlara da tatbik olunur. Kanunda aksine hüküm olmadıkça merkezin bağlı olduğu sicile geçirilmiş olan kayıtlar şubenin bağlı bulunduğu sicile de tescil olunur. Şu kadar ki; bu hususta şube sicil memurunun ayrı bir inceleme mecburiyeti yoktur.

şube tescilini yaptırmamanın cezasıda vardır.
bunu düzenleyen TTK Madde 35 'in incelenizi öneririm.

Sayın NİSAN123;

Bu konu sorulduğunda her seferinde tartışılıyor.Hemde sizinle tartışılıyor hep :)

http://forum.alomaliye.com/index.php?topic=15203.0

Neyse ben ilgili linki verdim.Şubeyi açacak olan kararını kendi versin.
Ama biz şubeler için tescil yapmıyoruz.
Hiçbir sorunlada karşılaşmıyoruz.Ceza felan da yemedik.

Kolay gelsin.

sevgili zindan,bu konu ile ilgili sizin ve benim fikirlerimiz farklı.sizden başka bana hayır yanlışsın nisan diyen olmadı.
ben şubeler tescile tabidir diyorum ve yasal dayanaklarınıda gönderiyorum .
sizde şubeler tescile tabi değildir diyorsunuz.ve yasal dayanak olarakda;
İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü Usul Müdürlüğü nün yazısını gösteriyorsunuz.

ticari işletmelerin tescilini düzenleyen Türk Ticaret Kanunudur. ve kanun tescil edilmelidir diyor.
tescil yaptırmamakla ilgili v.d.ile sorun yaşamayabilirsiniz.ama ortaya çıkarsa TTK ile kesinlikle sorun yaşarsınız.tescilsiz şubeyi yok sayarlar.
benim amacım burda tabiki sizinle yada diğer forum arkadaşlarımla tartışmak değil. ama bildiğim doğrularıda yasal dayanaklarına dayandırarak söylerim.

tabiki herkes istediğine inanır,istediği gibi gibi uygulama yapar. ama doğrularda tartışılarak bulunur.

Haklısınız.

O kadar kanun tebliğ vss. çıkıyorki...Bizde hangisine uyalım şaşırıyoruz.
Neyse.....
Şubeyi açacak arkadaş kararını verir artık..Bizler yapılabilecekleri sıraladık.

Kolay gelsin.