Dernek İle İlgili

Üyelik
20 Ara 2008
Mesajlar
2,355
Konum
istanbul
dernek kurucularından biri yıllardır sigortalı gösterilmiş, bu olur mu ?

bu kişiyi sigortadan çıkarmışlar ....haklarımı almak istiyorum diyor...üç aylık maaş alacağım var diyor...

derneklerde bu nasıl uygulanır ?

dernekler de iş kanununa mı tabi ?
 

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,516
Konum
İstanbul
Sevgili Aşkın,

Bu konunun çok spesifik olduğunu söylemiştim. İşçi statüsü ile sigortalılık tamamen farklı bir durum. Derneklerde hizmet görev bölümü esaslıdır aslında. Genel olarak da ücret ödenmez. Bak Dernekler yasasının 13. maddesi;

Dernek görevlileri ve ücretleri
Madde 13- (…) (1) dernek hizmetleri gönüllüler veya yönetim kurulu kararı ile göreve başlatılan ücretliler aracılığıyla yürütülür.
Dernek yönetim ve denetim kurullarının kamu görevlisi olmayan başkan ve üyelerine ücret verilebilir. Verilecek ücret ile her türlü ödenek, yolluk ve tazminatlar genel kurul tarafından tespit olunur. Yönetim ve denetim kurulu üyeleri dışındaki üyelere ücret, huzur hakkı veya başka bir ad altında herhangi bir karşılık ödenemez.
Dernek hizmetleri için görevlendirilecek üyelere verilecek gündelik ve yolluk miktarları genel kurul tarafından tespit olunur.


Bu çerçevede telefonda da söylediğim üzere bundan pek birşey çıkmaz. Ayrıca başka sıkıntılara da yol açar. Dernek tabi bir işyeri olmadığından "İş Yasası" hükümlerine de tabi değildir. 5510 sayılı yasa öncesi Amatör sporcular için dahi öngörülmüş "Topluluk Sigortası" da kaldırıldığına göre (ki bence doğrudur) var gerisini sen düşün.

Sadece varsayım; Muhtemelen YK da yapılan işlemin hatalı olduğunun farkına vardığı için işleme son verdi.
 

Benzer konular

Üst