Dernek İşletmesi

aşkınbulduk

Tanınmış Üye
iyi akşamlar,

acil lütfen;

mahallede kurulan bir amatör spor klübü derneği var,

bu derneğe bağlı bir kafeterya açılacak,yani derneğin iktisadi işletmesi

bunun vergi avantajları varmıdır ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Avantajları saymakla bitmez;

1- Kurumlar vergisi mükellefiyeti tesis ettirme avantajına sahipsiniz.
2- KDV için de aynı avantajınız var.
3- Defterleriniz onaylatma, fatura kesme vb avantahına sahipsiiz.
4- Vermediğiniz beyannameler için ceza yeme avantajına sahipsiniz.

Bu avantajlar yetmez diyorsanız bir SMMM ile görüşmenizi tavsiye ederim.

bir istisna vardı spor klüpleri ile ilgili o tereddütte bıraktı,

teşekkürederim sn.5520

yinede bir SMMM ile görüşeyim :)

Soruyu okuyunca bir dernek üyesi kafeterya açmış,kısa yoldan istisna vs var mı sormuş diye düşündüm. İlk cevabımı yazdım. Ancak sizin çok uzun süredir üye olduğunuzu görünce ikinci cevabı yazdım.

Söylediğiniz KVK 4\j de yer alan muafiyet sadece spor ve idman faaliyetiyle sınırlı olmak üzere kurulan bazı iktisadi işletmelere tanınmış, kafeterya işletmeleri buna girmiyor.

KVK md.4/j'deki istisnanın kapsamına ilişkin 1 Nolu KVK Genel Tebliğinin 4.12 bölümündeki açıklamada sorunun cevabı var aslında.

"Örneğin; Türkiye Futbol Federasyonuna tescil edilmiş bir spor kulübünün, idman ve spor faaliyetlerine bağlı olarak maç bileti satışları, sporcuların formalarına aldıkları reklamlar, maç yayın hakkının satılması gibi faaliyetleri muafiyet kapsamında değerlendirilecektir. Ancak, kulübün söz konusu idman ve spor faaliyetlerinin yanı sıra forma, ayakkabı ve diğer malzeme satışı, otopark, benzin istasyonu, restoran, otel, büfe ve plaj işletmeciliği yapması durumunda, idman ve spor faaliyetleri dışındaki faaliyetler ayrı bir iktisadi işletme olarak kurumlar vergisine tabi tutulacaktır."