Dernekte Yanlış Defter Tutma

cemoja

Katkı Sunan Üye
merhaba.daha evvelden gönderdiğim konu da cevap alamadım.acaba hatalı bir şeymi yazdım diye tekrar yamak istedim.bir derneğe ait iktisadi işletme haddi geçtiği için bilanço usulüne tabi.fakat muhasebecisi işletme defteri tutmuş.2002 yılından buyana bu şekilde tutulmuş.şimdi maliye 2002 yılından buyana defterleri istemiş.maliyenin keseceği ceza hakkında bir yorum yapabilecek arkadaş varmı.ben usulsüzlük kesileceğini düşünüyorum.ama sizinle paylaşmak istedim.birde bu ceza ne kadar olabilir tahminen.teşekkür ederim.

Ynt: dernekte yanlış defter tutma

USULSÜZLÜK DERECELERİ VE CEZALARI
Madde 352- [1]Usulsüzlükler, aşağıda yazılı derecelere ve bu kanuna bağlı cetvele göre cezalandırılır. Usulsüzlük fiili re?sen takdiri gerektirirse, bağlı cetvelde yazılı cezalar iki kat olarak kesilir.
I. derece usulsüzlükler:
1. [2]Vergi ve harç beyannamelerinin süresinde verilmemiş olması;
2. Bu Kanuna göre tutulması mecburi olan defterlerden herhangi birinin tutulmamış olması;3. Defter kayıtlarının ve bunlarla ilgili vesikaların doğru bir vergi incelemesi yapılmasına imkan vermeyecek derecede noksan, usulsüz veya karışık olması;
4. [3]
5. Çiftçiler tarafından 245. madde hükmüne göre muhtar ve ihtiyar heyetlerince yapılan davete müddetinde icabet edilmemesi;
6. Bu kanunun kayıt nizamına ait hükümlerine (Madde 215 -219) uyulmamış olması (her incelemede inceleme tarihine kadar aynı takvim yılı için tespit edilen usulsüzlükler tek fiil sayılır);
7. İşe başlamanın zamanında bildirilmemesi,
8. Tasdiki mecburi olan defterlerden herhangi birinin tasdik muamelesinin yaptırılmamış olması (Kanuni sürenin sonundan başlayarak 1 ay geçtikten sonra tasdik ettirilenler tasdik ettirilmemiş sayılır.);9. [4] Diğer ücretler üzerinden salınan Gelir Vergisinde, tarh zamanı geçtiği halde verginin tarh ettirilmemiş olması;
10. [5]
11. [6]Veraset ve İntikal Vergisi beyannamesinin 342. madde ikinci fıkrasında belirtilen süre içerisinde verilmiş olması,

Usulsüzlük dereceleri ve cezaları
(Kanuna bağlı cetvel)
Birinci derece usulsüzlükler
2- Sermaye şirketi dışında kalan birinci sınıf tüccarlar ve serbest meslek erbabı 50,00

tutulması gereken herbir defter için ayrı ayrı uygulanır diye düşünüyorum.

Ynt: Dernekte Yanlış Defter Tutma

Merhaba,

Mesele usulsüzlük cezası değil. Daha büyük problem var ortada,

KDV kanununa göre resmi deftere işlenmeyen faturalar indirim konusu yapılamaz. Dernek kanunla belirtilmiş tutması zorunlu defter yerine farklı deftere kayıt atmış. Yani 2002 yılından beri indirim konusu yapılan KDV kabul edilmeyecektir. Bu durumda vergi mahkemesine dava açılabilir. Büyük ihtimallede kazanılır. Önceden dernek yetkililerini bilgilendirmenizde fayda var.

Saygılarımla,

Bazı hadlerle sınırlı olmak kaydıyla DERNEKLERE AİT İKTİSADİ İŞLETMELERDE bilanço usülüne gerek yok diye hatırlıyorum... Buradaki hadler farklılık gösteriyor.....Yani farklı bir had var...Birde bu yönüyle incelemenizi öneririm...
Kolay gelsin

Dernek ve Vakıflara ait iktisadi işletmelerde defter tutma bakımından herhangi bir had yoktur. İşletme hesabı esasına göre defter tutabilmeleri için Bakanlıktan izin almaları gerekmektedir. İndirilen Katma değer vergileri reddedilmeyecektir, ancak defter ve belgeleriniz çok karışık ve incelenmesi zor bir durumda ise veya zarar beyan edilmiş ise muhtemelen kurumlar vergisi yönünden matrah takdirine gidilecektir.

Merhaba,

Dernek ve vakıflara ait işletmeler 1. sınıf tüccar sayılırlar. Ve 1. sınıf tüccarların tutması gereken defterler kanunlarla belirlenmiştir. (Maliye bakanlığından özel izin alanlar dışındakiler yevmiye, envanter)

Tacirler tutması gereken defterler dışındaki defterler resmi defter statüsünde değildir.

KDV kanununa göre resmi deftere işlenmemiş belgelere ait KDV indirim kanusu yapılamaz.

Dediğim gibi KDVler reddedilecektir.

Ancak tekrar söylüyorum. Mahkemeye başvurulup kazanılması kuvvetle muhtemeldir. Emsal kararlar mevcuttur.

Saygılarımla,