Muhasebecim 3 Yıl Sonra Pardon Yanlışlık Yapmışız Dedi

Herkese selam ,

Yaklaşık 6 yıllık şahıs şirketim var. Bir de hususi binek aracım var. Şirketi açarken aracın ruhsatını istemişti verdim. Aracımın sadece benzin giderini yazabileceğini söylemişti ve bunun adının kullanım hakkı olduğunu belirtmişti. Biz 6 yıldır benzin ve otopark fişlerini kendisine veriyorduk ve işleniyordu. Birkaç ay önce bir konuda mütabık kalmaya çalışırken "Senin benzin ve otopark fişlerinde zaten burada işlemiyoruz" dedi. Nasıl yani dedim. Aracın kayıtlı değil dedi. Ruhsatı almıştınız ve bu zamana kadar işliyordunuz dedim. Yooo dedi. Bütün herşey inceledim ve gördüm ki Mart 2023 ayına kadar hepsi gidere yazılmış. Hemen aradım. Biz başından beri yanlış yapmışız kusura bakma dedi... Eee.. Sonuç ne olacak şimdi ? Teşekkürler

Herkese selam ,

Yaklaşık 6 yıllık şahıs şirketim var. Bir de hususi binek aracım var. Şirketi açarken aracın ruhsatını istemişti verdim. Aracımın sadece benzin giderini yazabileceğini söylemişti ve bunun adının kullanım hakkı olduğunu belirtmişti. Biz 6 yıldır benzin ve otopark fişlerini kendisine veriyorduk ve işleniyordu. Birkaç ay önce bir konuda mütabık kalmaya çalışırken "Senin benzin ve otopark fişlerinde zaten burada işlemiyoruz" dedi. Nasıl yani dedim. Aracın kayıtlı değil dedi. Ruhsatı almıştınız ve bu zamana kadar işliyordunuz dedim. Yooo dedi. Bütün herşey inceledim ve gördüm ki Mart 2023 ayına kadar hepsi gidere yazılmış. Hemen aradım. Biz başından beri yanlış yapmışız kusura bakma dedi... Eee.. Sonuç ne olacak şimdi ? Teşekkürler
Merhaba
Herhalde "yazılmamış" demek istediniz.
Sanırım biraz sinirler gergin :) konum şehrinizden anlıyorum bunu.
Öncelikle tabi geçmiş olsun diyelim.Geçmişe artık yapacak pek birşey yok.
6 yıl tabi çok uzun bir zaman.Neler konuşuldu neler yazıldı çizildi bilemiyoruz.
En azından "sorumluluk gereği" "siz bu belgeleri bize veriyorsunuz ama bunlar kaydedilmiyor,bilginiz olsun" diye bir diyaloga girebilirdi.En azından 1-2 yıl kaybınız olur,erken müdahale edilebilirdi.Ama yani bu saatten sonra ne söylesek boş. "Keşke" ler sorununuzu çözmeyecek.
Bir şekilde artık orta yolu bulacaksınız.Ticari birlikteliğinizin devam edip etmeme konusunda da tabiki karar sizindir.O konuda da yorum yapamayız.
Bundan sonrası için ortak bir karar alıp çözüme ulaşacaksınız artık.
Geçmiş olsun.

diyelim ki işlendi bu yakıtlar,
peki araç satılınca ne olacak, bu araca fatura kesilmesi gerekmeyecek mi, o durumda durum daha vahim, çıkacak kardan kaynaklı gelir vergisi çok yüksek çıkacak, o yüzden işlenmemiş olması daha iyi olurdu.

Şahıs şirketi olması binek aracın yakıt vs giderlerini yazmak için yeterli değil ki! Ana kural olan işle ilgili şartını taşımıyorsa yazılmaması sizin karınıza olmuş.

Herkese selam ,

Sayin seranko

1- Arac aktife kayitli degilse; Benzin ve ototpark fisleri islendi ise Hem KDV, Hem Gelire duzeltme vermek gerekir. ( Zira sahis firmasi olan film setinde ses,ve isik sahis firmasi olan mukellefler yakalanmisti. Onlarda aynen eski muhasecileri sizin muhasebeci gibi soylemis)
Basindan beri yanlis yapmisiz dediyse hatasini kabul ediyor demektir. Duzeltmeleri verdirin beyan ve cezalari odesin, odemezse siz odeyip yasal yollara basvurun. ( Bizim mukellefler dava acmisti)

2-Arac aktife kayitli ise; zaten sorun yok demektir. Benzin ve otopark fislerinin islenmesi dogal. Sadece amortisman ayrilmis mi buna bakarsiniz.

Aracin satilmasi yada isletmenin kapanmasi durumunda Arac aktife kayitli degilse sorun yok zira araci aktiften cikarmak icin fatura da kesmeyeceksiniz

Arac aktife kayitli ise; o zaman araci aktiften cikarmak icin fatura kesmeniz gerekli.

Verdiginiz fisler (Benzin ve Otopark vb.) bunlar Gider oldugundan donem K/Z ilgilendirdiginden aracin satisi veya isletmeden cikisini pek etkilemez.

Verdiginiz fisler (Benzin ve Otopark vb.) bunlar Gider oldugundan donem K/Z ilgilendirdiginden aracin satisi veya isletmeden cikisini pek etkilemez.
araç giriş değeri oldukça düşük kalmıştır enflasyondan sebep, mesela giriş 200bin olabilir, şimdiki satış fiyatı 1milyon ise çıkacak vergi çok yüksek olacak

Defterede kaydetmemiş,masrafları da girmemiş, öyle anlıyoruz.
Yani şöyle zarar çıkardı,şöyle kâr çıkardı,kaydetmemesi iyi oldu kötü oldu gibi yorumlar şu anda hep havada kaldı.