Muhasebecimiz Bana Bir Yol Gösterdi, Doğru mu?

• Konbuyu başlatan T U R K O
  • Başlangıç tarihi
T

T U R K O

Ziyaretçi
LÜTFİ KÖKSAL

> Aylin Doğan

1972 doğumluyum, 1989 Sigorta girişliyim, sonra 7-8 sene İsteğe Bağlı Sigorta?ya prim ödedim, bu sene Bağ-Kur?a geçiş yaptım. Muhasebecimiz bu şekilde yönlendirdi, doğru mu yaptık? Bana en uygununu anlatır mısınız? Ev hanımıyım en kolay ve kısa yoldan nasıl emekli olabilirim?

CEVAP: 02.11.1987?de Sigorta girişiniz var. Fakat prim ödeme 01.12.1990 tarihinden itibaren başlıyor. Prim ödenip ödenmediğini bağlı olduğunuz SGK İl Müdürlüğü?nden araştırabilirsiniz. 02.11.1987 tarihinde stajyer öğrenciyseniz, yapılacak bir şey yoktur. Stajyerlik süresi emekliliğe sayılmaz.
Sigorta ve Bağ-Kur?da toplam 10 yıl 6 hizmetiniz var. Buna göre 9 yıl 6 ay daha prim öderseniz, 53 yaşınızda 7200 gün ile Bağ-Kur?dan emekli olabilirsiniz.
SSK?dan ise 20 yıl, 47 yaş ve 5450 günle emekli olursunuz. 4 yıl 8 ay Sigorta?ya prim öderseniz, 47 yaşınızın dolduğu 23.01.2019 tarihinde, 5450 günle Sigorta?dan emekli olabilirsiniz. Şu anda Bağ-Kur?lu olduğunuz için 1 yıl 2 ayını bu kuruma ödeyip, kalan 3 yıl 6 ayı da (son 7 yılın yarısından fazlası 3.5 yıl = 1260 şartı) Sigorta?ya ödeyerek SSK?dan emekli olabilirsiniz. Muhasebeciniz bunu da söylemişse en iyi yolu göstermiştir, aksi takdirde Bağ-Kur?un şartları sizin için uygun değil.
...
Tamamı