Kısmi Ödenen Geçici Vergi ve Muhasebecimin Msn. de Verdiği Cevap

Engin_ER

Katkı Sunan Üye
ocak ayı sonu itibariyle maliye tarafından matrah artırımı istendi ve 1000,00 ytl kendileri yazıp bana imzalattılar..muhasebecim şubat ayında 150,00ytl geçici vergi çıkacağını söyledi.

bende şubat ayında bunun 50,00 ytl.sini ödedim ve mart ayında ise yine 50,00 ytl ödedim (muhasebecimin dediğine göre 50,00 ytl sinide temmuzda ödeyecekmişim)

ama bir hafta önce 10/04/2007 de maliyeden bana bir ödeme emri geldi.(düzenleme tarihi: 08/03/2007 ) (vadesi 17/02/2007)ve 100,00ytl borcum olduğunu 7 gün içerisinde ödememmi yada mal bildiriminde bulunmam isteniyor..

bu durum karşısında muhasbecim hiç bir şey yapmamamı beklememi öneriyor maliye kendisi düzeltme yapacak diyor ama benim içim rahat değil

düzenleme yapacaklardı neden böyle bir ödeme emri gönderdiler anlamış değilim.

bu konuda bana bilgi verebilirseniz memnun olurum;değerli forumdaşlar,görüşlerinizi bekliyorum.

adsz1111111111111cz7.jpg

Ynt: geçici vergi ve gelir vergisi mahsuplaşması nasıl olacak

Sayın Engin_ER,

Ödeme emrinin düzenlenme tarihi de GV beyannamesinin verilmesinden öncedir. Dolayısıyla Gelir Vergisi beyannamenizdeki 100 YTL vergi sanırım, matrah arttırımından değil. Geçici verginin ödenmeyen kısmının GV beyanından mahsup edilmemesinden kaynaklanmaktadır.

İhtiyatlı olmakta fayda olduğunu ve ödeme emrine mutlaka yazılı olarak itiraz etmenizin doğru olacağını düşünüyorum. Eğer konu yukarıdaki gibi ise muhattab olacağınız sadece gecikme zammıdır.

ödeme emri ödenmeyen geçici verginin gecikmesi için olmasın? vergi d. ödenmeyen 100 ytl geçici vergi 1/3/2007 itibari ile terkin eder ama geçici v. son ödeme günü ile terkin günü arası için gecikme hesaplar ve tahsil eder.

GMANCE ' Alıntı:
Sayın Engin_ER,

Ödeme emrinin düzenlenme tarihi de GV beyannamesinin verilmesinden öncedir. Dolayısıyla Gelir Vergisi beyannamenizdeki 100 YTL vergi sanırım, matrah arttırımından değil. Geçici verginin ödenmeyen kısmının GV beyanından mahsup edilmemesinden kaynaklanmaktadır.

İhtiyatlı olmakta fayda olduğunu ve ödeme emrine mutlaka yazılı olarak itiraz etmenizin doğru olacağını düşünüyorum. Eğer konu yukarıdaki gibi ise muhattab olacağınız sadece gecikme zammıdır.
.(düzenleme tarihi: 08/03/2007 ) (vadesi 17/02/2007) evet geçici verginin ödenmeyen kısmı yukarıdaki resmi www.gib.gov.tr deki adresin internet sayfasından aldım..
bu durumda maliyeye yazılı itirazmı yapmam gerekli.

muhasebecim ise biz hiç bir şey yapmayacağız maliye kendisi düzeltme yapacak sana gönderecek diyor..

150,00 ytl. geçici vergi çıktı şubat ayında bende bunun 50,00ytl sini ödedim geriye 100,00 ytl. kaldı kalan bu 100,00 ytl yide mart ayında gelir vergisine yansıdı ve 50,00 ytl daha ödedim. geri kalan 50,00 ytl.yide temmuzda ödeyecekmişim.

Ynt: Geçici Vergi ve Gelir Vergisi Mahsuplaşması Nasıl Olacak?

Sayın Engin_ER,

Sayın nane' nin dediği gibi idare düzeltmeyi yapıp verginin gecikme zammını talep edecektir. Ancak, belki ben fazla temkinliyim, ödeme emri tehlikeli bir belgedir. Arka sayfasında nedenleri yazmaktadır. Dolayısıyla ne kadar VD vergiyi terkin edecek olsada, bir satırlık yazı yazmanın uygun olacağını düşünüyorum.

nane ' Alıntı:
ödeme emri ödenmeyen geçici verginin gecikmesi için olmasın? vergi d. ödenmeyen 100 ytl geçici vergi 1/3/2007 itibari ile terkin eder ama geçici v. son ödeme günü ile terkin günü arası için gecikme hesaplar ve tahsil eder.

sayın GMANCE @ cevabınız için tşk.ederim...muhasebecimin dediği şu "biz hiç bir şey yapmaycağız vergi dairesi nisan sonunda kendisi düzeltme yapacak sana gönderecek" diyor
sizlerde bir dilekçe yazın demişsiniz muhasebecime söyledim böyle böyle olacakmış diyerek ,bana gerek yok dedi. ama ödeme emrini sizlerde biliyorsunuz arkasında bir sürü madde var, 7 günlük süre tanımış ve bu süre sonunda icra takibinden ve mal bildiriminden bahsetmiş.. beni korkutan bu .. yarın öbürgün birileri çıkıp gelirse icra takibi içi diye korkuyorum ama muhasebecim gayet rahat davranıyor bu konuda anlamış değilim
sayın nane'nin dediği gibi yukarıdaki resimde gecikme faizi zaten görülüyor

her ne olursa olsun vd ile görüşmeniz gerekir. (iş bilmeyen ama bildiğini iddaa eden bir memur icra takibi çıkarabilir.) ödendiği halde makbuzu vd bulunamadığından 1 liralık vergi için 5 lira posta masrafı yapılarak ödeme emri çıkaran memur ile karşılaşmıştım.

benim muhasebecimden farklı olarak başka bir tanıdığım muhasebeci arkadaş ta aşağıdakileri söylüyor.. ve ben hala çelişkide kaldım..

yani şöyle çelişkide kaldım
benim muhasbecim israrla bir şey yapmaya gerek yok V.D. mayıs ayında kendisi düzeltme yapacak diyor, msn de yaptığımız görüşmeyi aynen aktarıyorum
muhasebeci ****:
o arkadaş cevap verirken bir şeyi anlamadım diyor
muhasebeci ****:
"nasıl oluyorda geçici vergi heaplayıp bunu yatıtmıyor"
muhasebeci *****:
gibi ifade kullanmış
muhasebeci ***:
geçici vergiyi ben çıkarmıyorum bu
muhasebeci ***:
01 ocak -31 aralık dönemine ait olup işyerinde kesilen fatura vsç giderlerin sonucu yani işletme faaliyetinin sonucudur
muhasebeci ***:
bu yıllık bir vergidir ve yıllık gelir vergisinin peşin alınmasıdır.
muhasebeci ****:
bu aslında kanunende uygun değildir. ama bir ara yasa çıkmış ve haka devam ediyor
muhasebeci ***:
aslında yanlış
muhasebeci ***:

şimdi gelelim bizim konumuza
muhasebeci *****:
bu geçici vergi için ben dileçe vermeyi düşünmüyorum
muhasebeci ****:
vermemde
muhasebeci ***:
sana söylediğim gibi istersen senin vd gider sorarız
muhasebeci ***:
bide sana cevap veren arkadaş sanki bu geçici vergiye temmuz ayına kadar cez uygulanırmış gibi bir ifade kullanmış bu yanlış
muhasebeci ****:
geçici vergi mart gelir vergisi verilince ölür abicim

muhasebeci ****:
tekrar yazarsan foruma teyit için sana gelen ödeme emrinin 08/03/2007 tarihli olduğunu ve gelir vergisi beyannamesininde 25/03/2007 de verildiğinin belirt.

muhasebeci ****:
bide şu geçici vergiyi bir seferde 150 ytl ödemek istemeyenin kendin olduğunu bunu taksit halinde ödeme imkanının olup olmasığını sorduğunu

muhasebeci ****:
ve buna karşılık benim sana söylediğim 50 ytl geçici vergi öderssen 100 ytl gelir vergisi çıkar bunuda 2 eşit taksitte ödersin dediğimide
.

bu konuda vergi dairesine nasıl bir dilekçe yazmalıyım.

yani şubat ayında tahakkuk eden 150,00ytl. geçici verginin ve şubat ayının 17 sine kadar 50,00 ytl kısmını ödedim ve 100,00 ytl borcum kaldı bunun da 50.00 ytl sini gelir vergisi beyannamesi ile birlikte ödedim.(mart sonu)

bana yazılması gereken bir dilekçe örneği verebilirseniz iyi olur sanırım kendim yapmak zorunda kalacağım

Ynt: Kısmi ödenen Geçici Vergi ve Muhasebecimin msn.de verdiği cevap

buda başka bir muhasebeci arkadaşın verdiği cevap;

Şimdi benim okuduğumdan çıkardığım sonuç şu ,,

Birincisi İki tane borcunuz var ,,

Gelir Vergisi borcunuz : 100 YTL;
Geçici Vergi Borcunuz : 150 YTL;

Mart Ayında ödediğiniz 50.-YTL, Muhtemelen Gelir vergisinden düşmüş gibi görünüyor ,, Vadesi gelmeyen 50.-YTL borcuda Temmuzda ödeyeceksiniz , Muhasebeciniz doğru söylemiş,,

Ancak ,, Şubat ayında Ödeyeceğiniz Geçici Verginin Taksitlendirmesi yoktur ,, Bir kerede ödenmesi gerekmektedir ,,
Geçici verginiz 150.-YTL Tutmuş ve siz bunu bir seferde 17 Şubatta ödemeniz gerekmekteydi ,, ama siz 50,-YTL ödemişsiniz ,, Yani 100.-YTL eksik ödemişsiniz ,,,,

Şimdi ,,

Eğer Gelir vergisi beyannamenizde Geçici Vergi olarak Mahsup edilen Rakam 50.-YTL ise ,,, Muhasebeciniz doğru söylüyor vergi dairesi düzeltmeye gider ama muhtemelen size bir faiz çıkar ,,

Yok eğer Gelir vergisi beyannamenizde Geçici vergi 150.-YTL olarak düşülmüşse Korkarım 100.-YTL yi hemen ödemeniz gerekecektir ,, Yada gidip mal beyanında bulunun hapis cezası almayın derim ,,

Tabi anlaşılmaz durum şu , Geçici vergiyi niye taksitli ödemeye kalktınız ,, Bahsettiğiniz uygulama Vergi Dairesi Başkanlıklarınca hep uygulanıyor , Matrahını beğenmedikleri işletmelere gidip fatura kestiriyorlar yada gelir tablosuna sair gelir diye ekletiyorlar bir rakam , siz gene ucuz kurtulmuşsunuz 1000.-YTL ile , Keşke Geçici vergiyi tam ve zamanında ödemiş olsaydınız ,,

Burda Düzeltme için ancak bir şart var oda geçici vergi beyannamesinin düzeltmesi ,,

Geçici vergi beyannamesinde beyan ettiğin vergiyi eksik ödeyip , Gelir vergisinde düşemezsin , ama son dönem olduğu için belki böyle bir şey yapmıştır muhasebecin onuda tam kestiremedim açıkçası, ,

Umuramı Aydınlatabilmişimdir ,,

Sevgilerimle,,

Ynt: Kısmi ödenen Geçici Vergi ve Muhasebecimin msn.de verdiği cevap

buda aynı arkadaşın vermiş olduğu ikinci cevap;

Sonuç olarak Yukarıda yapmış olduğunuz yazışmanında olayın benim dediğim gibi gerçekleştiğini gösteriyor ,,,

Adında da anlaşılacağı gibi Geçici vergi Geçici bir şeydir ,,,

Özet olarak ,,

Geçici Vergi Beyannamesi verilmiş ,, 150.-YTL Tahakkuk Ettirilmiş ,,,
Siz Bunun ......................................50.-YTL ödemişsiniz ,,
Kalan...........................................10 0.-YTL

Gelir Vergisi Beyannamesi Verildiğinde Geçici Vergi Beyannamesinin Hükmü Kalmaz,,,,

Bu yüzden ,,
Gelir Vergisi Beyannamesi Tahakkuk Tutarı,,,, 150.-YTL ,,, olmuş ,,,
Şubat Ayında Ödenen Geçici Vergi ...................50.-YTL. düşülmüş ,,
Mart Ayında Ödediğiniz Vergi............................50.-YTL. Gelir Vergisi öd.miş.
Kalan............................................. ..............50.-YTL. Temmuz'da Öd.cek.

Sonuç şu ,,, Şubat Ayından Mart ayına kadar olan tarihler arası 100.-YTL para için bir faaiz ve dm. Pulu tahsilatı yapılacak ,,

Ha Düzeltmeyi Maliye Resen Mi yapar ,,
Yoksa verilen beyannameleri bakma gereğini duyup aa bu böyle yapmış hadi düzelteyim mi ? der ,, Bunu bilemem ,,, Sonuç olarak Muhasebecinize Güvenin ,, Masa memuruyla konuşmuş durumu izah etmiştir ,, Takip servisinin olaydan haberi olmadığı için icra takibi başlatmış olabilir , yarın icra kapınıza geldiğinde izah edersiniz durumu , bir şey değişmez ,, yani Aynı çatı altındaki servislerin bir birinden haberi yok ,, bunu ben bir çok kez yaşadım ,,

Buda tamamen Vergi dairesinin işi ,,,

Ona birşey diyemem ,,

Sonuç olarak sizin 50.-YTL Temmuzda ödenecek borcunuz var ,,

Birde Geçici vergi döneminden doğacak Faiz ödemeniz olacaktır ,,

Sevgilerimle, ,

Ynt: Kısmi Ödenen Geçici Vergi ve Muhasebecimin Msn. de Verdiği Cevap

Selamlar

Sayın Er

Muhasebecilerin sitesinde muhasebecinizi yargılar havasında soru sormanız, ve msn konuşmalarınızı birebir alıntı yapmanız etik açısından pek uygun olmasa gerek.

Bunun yerine daha genel ifadelerle sormak daha iyi olmaz mı?

Bunu özelden değil açıktan yazma sebebim ise, emeğin küçümsendiği mesleklerin başında gelen bir meslektir muhasebe. Buna elbirliğiyle dikkat ve özen göstermemiz gerekir.

Umarım nezaket uyarımı, nezaketle yapabilmişimdir.

Konunuza gelince; her ne kadar mahsup dikkate alınmamış gözüksede zamanlama itibariyle vergi dairesiyle görüşmek ve bunu sözle/yazıyla vurgulamak faydalı olabilir.

saygıyla

heerdeem ' Alıntı:
Selamlar

Sayın Er

Muhasebecilerin sitesinde muhasebecinizi yargılar havasında soru sormanız, ve msn konuşmalarınızı birebir alıntı yapmanız etik açısından pek uygun olmasa gerek.

Bunun yerine daha genel ifadelerle sormak daha iyi olmaz mı?

Bunu özelden değil açıktan yazma sebebim ise, emeğin küçümsendiği mesleklerin başında gelen bir meslektir muhasebe. Buna elbirliğiyle dikkat ve özen göstermemiz gerekir.

Umarım nezaket uyarımı, nezaketle yapabilmişimdir.

Konunuza gelince; her ne kadar mahsup dikkate alınmamış gözüksede zamanlama itibariyle vergi dairesiyle görüşmek ve bunu sözle/yazıyla vurgulamak faydalı olabilir.

saygıyla

sayın heerdeem sizi anlıyorum ve sizde yukarıdaki arkadaşlar gibi iki satırlık bir yazı yazılıp verilmesi gerekir yada sözlü görüşmek gerekir diyerek bir kez daha irdelemişsiniz yazınızda,
fakat yukarıdaki msn konuşmasından aşağı alıntı yaparak belirttiğim gibi muhasebecim ben böyle bir dilekçe vermem diyor,, yani inat yapıyor, halbuki V.D. ile arasında yaya olarak 5 dakikalık yol var ve hemen hemen süreklide gidip geldiği yer ama maalesef bir inadı tuttu bakalım sonu ne olur ;

muhasebeci *****:
bu geçici vergi için ben dileçe vermeyi düşünmüyorum
muhasebeci ****:
vermemde

ayrıca ben burada muhasebecimi yargılama gibi yada karalama gibi bir niyetim yok; emeğe her zaman saygım vardır ; çünkü bende iki elimin emeği ile yorucu bir iş yapmaktayım; hem bedensel hemde zihinsel çalışıyorum;

muhasebecimi karalayacak olsam; ki burası yeri değil direk karalardım ama muhasebecimle yaklaşık 10 yıldır çalışıyorum ve bu güne kadar hiç bir şeyi aksatmadı,
böyle bir durumla ben ilk defa karşılaştığımdan dolayı tedirgin oldum açıkcası ve onun içinde sizlerinde görüşlerini almak istedim...

burası bir forum olduğundan buraya yazdım ki sizlerin tecrübelerine dayanarak bir bilgi almak ve gerekirse gereğini yapmaktı

heerdeem ' Alıntı:
Selamlar

emeğin küçümsendiği mesleklerin başında gelen bir meslektir muhasebe.

saygıyla
siz küçümsenen hakir görülen meslekleri görmemişsiniz sanırım;

bize gelirler ; saatlerce kafa yorduğumuz bir işe , ücret istediğimizde ;
"ne var canım ,bir lehim yaptın iki civata söktün taktın." derler

terziye yaw kardeşim harcadığın iplik ne kadarki utanmadan bu parayı istiyorsun derler hakir görürler
ayakkabı tamircisine sümüğe, balgama,pisliğe bastığı leş gibi ter kokan ayakkabısını getirip ; sonrada yaw ne iş yaptın çaktığın iki çivi azıcıkta ilaç sürdün, insan şu kadarcık şeye para istemeye utanır derler hakir görürler
zanaati ve zanaatkarı öldürürler,