fonradar

Dersane gelir tahakkukları

Merhaba,
Bir dersane işletmem var ve her yıl eylül ayı sonuna doğru öğretime başlayıp mayıs sonu haziran ortası gibi öğretim son buluyor. Ancak dersane işnde şöyle bir sorun var ve takip zor oluyor. Örneğin öğrenci 2.000 TL ye kayıt olmuş bunu 5 taksitte ödeyecek ancak buna verilecek hizmet 8 ay diyelim ve veli daha öğretim başlamadan taksit ödemeye başlıyor. Taksit ödemelerini önceden 380 hesaba al. Öğretim başlayınca faturayı 8 eşit parça da kes. Bunların tutarlarını 120 ye al. Sonra 120 ile 380 i birbirinden mahsup et. Öğrenci sayısı da fazla olunca epey zor oluyor. Ben geçen yıl eylül ortasında kayıtlı öğrencilerimiz ve kayıt tutarları belli olduğundan şöyle bir yöntem uyguladım ama doğruluğu konusunda tereddütlerim var.

İlk önce tüm öğrencilerin toplam kayıt ücretini tahakkuk ettirdim.
---------------/--------------
120 xxx

380 xxx
--------------/---------------

sonra taksit ödendikçe 120 den mahsup ettim fatura kesildikçe de 380 den

100 xxx

120 xxx
-------------/----------------

------------/-----------------
380 xxx

600 xxx
391 xxx

Acaba doğru bir yöntem olmuş mu?

Ynt: Dersane gelir tahakkukları

@SMMM ' Alıntı:
Merhaba,
Bir dersane işletmem var ve her yıl eylül ayı sonuna doğru öğretime başlayıp mayıs sonu haziran ortası gibi öğretim son buluyor. Ancak dersane işnde şöyle bir sorun var ve takip zor oluyor. Örneğin öğrenci 2.000 TL ye kayıt olmuş bunu 5 taksitte ödeyecek ancak buna verilecek hizmet 8 ay diyelim ve veli daha öğretim başlamadan taksit ödemeye başlıyor. Taksit ödemelerini önceden 380 hesaba al. Öğretim başlayınca faturayı 8 eşit parça da kes. Bunların tutarlarını 120 ye al. Sonra 120 ile 380 i birbirinden mahsup et. Öğrenci sayısı da fazla olunca epey zor oluyor. Ben geçen yıl eylül ortasında kayıtlı öğrencilerimiz ve kayıt tutarları belli olduğundan şöyle bir yöntem uyguladım ama doğruluğu konusunda tereddütlerim var.

İlk önce tüm öğrencilerin toplam kayıt ücretini tahakkuk ettirdim.
---------------/--------------
120 xxx

380 xxx

sonra taksit ödendikçe 120 den mahsup ettim fatura kesildikçe de 380 den

100 xxx

120 xxx
-------------/----------------

380 xxx

600 xxx