Devamsızlık Yüzünden İşten Çıkarma

Ynt: Devamsızlık Yüzünden İşten Çıkarma

şeref aydemir ' Alıntı:
Sn.Keremceme katılıyorum.

Ek olarak,İş Kanunu hükümlerinin uygulandığı işyerlerinde ki iş ilişkilerine dair her konuda BK.hükümlerine gidilmez,öncelik özel kanun, yani bu konuda iş kanunu hükmü uygulanır,ayrıca BK.genel hükümler olarak ifade edilir,ihtiyaç doğduğu an genel hükümlere de müracaat edilir.
Sn.Şeref Aydemir
Aynı konu başlığı altında birkaç önceki yazınıda (İletnizdende anlaşıldığı üzre, "bir ay"dan anlaşılması gereken,işcinin işe gelmediği ilk günden itibaren aynı güne rastlayan bir ay sonraki gün arasındaki süredir.(Eski BK.76/3) ) ileti gördüğüm için BK hakkında size soru sordum. Bu konuda Bk konuya ben dahil etmedim.Önceki mesajlarımda bunu göreceksinizdir.

Aynı konu başlığı altında birkaç önceki yazınıda (İletnizdende anlaşıldığı üzre, "bir ay"dan anlaşılması gereken,işcinin işe gelmediği ilk günden itibaren aynı güne rastlayan bir ay sonraki gün arasındaki süredir.(Eski BK.76/3) ) ileti gördüğüm için BK hakkında size soru sordum. Bu konuda Bk konuya ben dahil etmedim.Önceki mesajlarımda bunu göreceksinizdir.
[/quote]
Haklısınız.
keremcem ' Alıntı:
ibrahim1979 ' Alıntı:
Maddede geçen ?bir ay? ifadesi takvim ayını değil ilk devamsızlıktan sonra geçecek olan bir ayı ifade eder. İlk devamsızlığın yapıldığı gün ayın kaçıncı günüyse takip eden ayın aynı günü bir aylık süre sona erer. Son ayda ilk devamsızlığının gerçekleştiği günün bulunmaması halinde son ayın son günü bir aylık süre dolmuş olur. Sonraki devamsızlar söz konusu ise takip eden aylık dönemler içinde değerlendirilir.
İşgünü, işçi bakımından çalışılması gereken gün olarak anlaşılmalıdır. İş sözleşmesinde, genel tatil günlerinde çalışılacağına dair bir kural mevcutsa, bu taktirde söz konusu günlerde çalışılmaması da işverene haklı fesih imkanı tanır

Sn.İbrahim bey,
Sn.Keremcemin sunduğu bu karar da belirtilen süre tanımı ile benim belirtmiş olduğum süre tanımı görüldüğü üzre çelişki doğurmamaktadır .
Sizi anlıyorum ,benim demek istediğim,kanun hükümleri arasında çalişki bulunamıyacağı hususu da dikkate alınarak,önce ilgili kanuna, daha sonra genel hükümlere müracaat ediyoruz,(yasalar nezdinde de hiyaraşik sıralama sözkonusu,örneğin başta Anayasa,yasalar,k,hükmünde kararnameler,tüzükler,yönetmelikler gibi)farkında iseniz İş Kanunun da bu süre tanımı açık,seçik belirtilmemiş olduğundan,bu yargı kararının doğumu yine genel hükmlere dayanmakta,sonuç itibariylede aykırılık sözkonusu olmamaktadır.

Personelimiz son bir ayda 3 gün mazeretsiz işe devam etmedi.Personelimiz bu devamsızlıkları sürekli yapmaktadır.Önceleri patron pek ses çıkarmıyordu ve personel çalışmasına devam ediyordu.Biz bu personele 1 ay içerisinde mazeretsiz 3 gun devamsızlığından yasal işlem yapmak istiyoruz ama personel işyerinde çalışmaya devam ediyor.Noter ihbarnamesinin sonuçlanmasına kadar personelin işte çalışmasında sorun varmıdır yoksa personele işbaşı yaptırmamakmı gerekmektedir.

Saygılar

Yapmak istediğiniz yasal işlem nedir?
Personel işyerinde iken, kendisine konuyla ilgili bir ihtar verip ( yazılı-şahitli) savunmasını istemelisiniz öncelikle.
( Eğer bu konudaki ilk tutanağınız ise, veya o devamsızlıkların üzerinden 30 günden fazla zaman geçti ise, sözleşme feshi ise düşündüğünüz yasal işlem, canınız sıkılabilir sonrasında )

keremcem ' Alıntı:
Personel işyerinde iken, kendisine konuyla ilgili bir ihtar verip ( yazılı-şahitli) savunmasını istemelisiniz öncelikle.
( Eğer bu konudaki ilk tutanağınız ise, veya o devamsızlıkların üzerinden 30 günden fazla zaman geçti ise, sözleşme feshi ise düşündüğünüz yasal işlem, canınız sıkılabilir sonrasında )

Personelin işe gelmediği günler için tanıklı tutanaklar tutuldu.20/07- 26/07-07/08 tarihlerinde işe habersiz gelmedi.Tutanakları dosyasında mevcut olmakla biraber kendisine bugün tarihli fesih ihbarnamesi gönderdim.Tebliğ tarihinden itibaren 3 gün içerisinde gelmediği günler hakkında kendisinden yasal dayanak istedim.Ama personel işyerinde çalışmaya devam ediyor.Aklıma takılan, yasal işlem başlatılan personelin işyerinde çalışmasının uygun olup olmaması.Kendi düşüncem olarak noter tebliğatından sonraki 3 güne kadar işçiye dokunmamak.İşine devam edebilir düşüncesindeyim ama yanlış bir işlem yapmamak açısında siz değerli forum üyelerinin görüşlerini merak ediyorum.

ibrahim1979 ' Alıntı:
keremcem ' Alıntı:
Personelin işe gelmediği günler için tanıklı tutanaklar tutuldu.20/07- 26/07-07/08 tarihlerinde işe habersiz gelmedi.Tutanakları dosyasında mevcut olmakla biraber kendisine bugün tarihli fesih ihbarnamesi gönderdim.Tebliğ tarihinden itibaren 3 gün içerisinde gelmediği günler hakkında kendisinden yasal dayanak istedim.Ama personel işyerinde çalışmaya devam ediyor.Aklıma takılan, yasal işlem başlatılan personelin işyerinde çalışmasının uygun olup olmaması.Kendi düşüncem olarak noter tebliğatından sonraki 3 güne kadar işçiye dokunmamak.İşine devam edebilir düşüncesindeyim ama yanlış bir işlem yapmamak açısında siz değerli forum üyelerinin görüşlerini merak ediyorum.
Öncelikle yapılması gereken devamsızlık nedeninin öğrenilmesidir.Zira,yargı bir Karar ında;"İşcinin devamsızlığının her durum-da işverene haklı fesih olanağı vermiyeceği"yönündedir. 2009/36190 E.(sn.keremcem in bahsettiği karardır)Bu nedenle devamsızlık nedeni mutlak öğrenilmelidir ki,sonuçta bu duruma göre işveren karar verebilsin.Şayet işcinin devamsızlığı haklı,kabül edilebilr nitelikte ise,işveren haklı nedenle fesih yoluna gidemiyecek,değil ise gidebilecektir.
Aynı karar da,"işcinin hastalığı,aile fertlerinden birinin yada yakınlarının ölümü veya hastalığı,işcinin tanıklık ve bilirkişilik yapması gibi haller ,işe devamsızlığı haklı kılan nedenlerdir"denilmektedir.Yine bu çerçevede, sözleşmede de benzer hükümler var ise bunlarada dikkat edilerek işlem yapılması uygun olacaktır.
Personelin işyerinde çalışmaya devam etmesi de mümkün,bu konu genelde hiç gelmeme şeklinde karşımıza çıkmakta ise de bu şekilde durumlarda olabilir.Noter tebligatında sonra "3 güne kadar"bir ifadeye hiç rastlamadım,doğru olmasa gerek!..
Devamsızlık günlerine ilişkin şahitler huzurunda tutanaklar tutulmalı,devamsızlık nedeni öğrenilmeli,yapılan sözkonusu tebligata işci cevap verecek,buna görede niteceye gidilmeli,TABİDİR Kİ bu noktada hak düşürücü süreye azami dikkat etmeliniz.

ibrahim1979 ' Alıntı:
Tutanakları dosyasında mevcut olmakla biraber kendisine bugün tarihli fesih ihbarnamesi gönderdim
Tebliğ tarihinden itibaren 3 gün içerisinde gelmediği günler hakkında kendisinden yasal dayanak istedim.

şeref aydemir ' Alıntı:
Noter tebligatında sonra "3 güne kadar"bir ifadeye hiç rastlamadım,doğru olmasa gerek!..
Noterden gönderilen tebligatta 3 gün içinde sebep bildirin denmişse, herhangi bir yanlışlık yoktur sn.Aydemir.

Kaldı ki, 1 gün devamsızlık yapıp, ertesi gün işyerine gelen çalışana geldiği gün tutanak tutup, şahitlere imzalatıp,işyerinde çalışana bir ihtar yazısı verip , aldığına dair imzalatmak, imzalamaktan kaçınırsa, şahitler önünde okuyup şahitlere imzalatarak dosyaya kaldırmak daha kolay / hızlı bir yol değilmidir noter ihtarından?
Ancak başka bir sorun var sanki;
siz noterden gönderdiğiniz yazıda tam olarak ne dediniz sn.ibrahim1979?
Fesih ihbarnamesi gönderdim diyorsunuz. Eğer, O yazıda doğrudan fesih edildiğini veya x tarih itibariyle fesih edileceğini bildirdiyseniz , sıkıntı .

keremcem ' Alıntı:
Tutanağı tutar, 3 gün içinde geçerli mazeretinizi bildirin ifadesiyle noterden ihtar gönderip, ihtar işçiye ulaştıktan sonra 3 gün beklemeden çıkış yaparsanız canınız sıkılır. ;)
Geçmişteki devamsızlıklar nedeniyle , işten tazminatsız çıkartabilmek için 6 günlük süreyi kaçırmış durumdasınız zaten, o eski tutanaklar işten çıkartmanıza geçerli ( tazminat ödeyerek) neden olabilir ancak.

3gün içinde bildirilmesini istediğiniz geçerli neden, zaten savunmasının alınması demek değilmidir?
(sanıyorum 3 tutanakla işçi tazminatsız çıkarılabilir şeklinde hatalı bir bilgiye de sahipsiniz)

Sn.Keremcem in de vermiş olduğu mesajda geçen 3 üç gün noter ihbarına yazılan makul sürelerden en uygun olanıdır.3 gün diye bir kural yoktur.Makul bir süre anlamında 3 gün yazılmıştır noter fesih ihbarına.

Bu süre 1 gün de olabilir 30 gün de . Tebligat alındıktan sonra başlayacaktır verilen süre, ve verilen sürenin bitiminden önce herhangi bir işlem yapılmamasıdır doğru olan.
Alıntı yaptığınız mesajımdaki 3 gün de, sn.sorusahibinin ihtarda bildirdiği süredir.

"" 20/07/2012, 26/07/2012 ve 07/08/2012 tarihlerinde işe gelmediğiniz, iş bu fesih ihbarına değin amirlerinizden herhangi bir izin almaksızın veya amirlerinize bilgi vermeksizin ve geçerli bir mazeretiniz olmaksızın işe gelmediğiniz tutanaklar ile tespit edilmiştir. Hakkınızda yapılacak işlemlere esas olmak üzere;

? Sağlık mazeretinizin olması halinde hastaneden alacağınız bir belgenin,
? İş gelmenizi önleyecek haklı bir sebebin olması halinde bunu belgeleyecek resmi bir evrakın,
3(ÜÇ) gün içinde ......ŞTİ, İnsan Kaynakları/Personel Müdürlüğüne ibrazını, aksi takdirde, kabul edilebilir bir mazeretle işe gelmediğinizin anlaşılması halinde iş akdinizin 4857 sayılı İş Kanununun 25/II-g bendine göre bildirimsiz ve tazminatsız olarak fesh edileceğini, şirketimizdeki hak edişlerinizin tarafınıza ödeneceği hususunda bilginizi rica ederim"""

Sn keremcem Noter ihbarında gecen ifadeler bunlardır.

Görünen,
izlediğiniz yolda yanlış bir şey yok.

ibrahim1979 ' Alıntı:
"Kendi düşüncem olarak noter tebliğatından sonraki 3 güne kadar işçiye dokunmamak."

şeklinde ifade edilmesi ile

keremcem ' Alıntı:
ibrahim1979 ' Alıntı:
Noterden gönderilen tebligatta 3 gün içinde sebep bildirin denmişse, herhangi bir yanlışlık yoktur sn.Aydemir.
bu şekil ifadenin farklı yorumlanması normal,dediğiniz doğrudur,ama abartılacak bir durum da değil.
keremcem ' Alıntı:
Bu süre 1 gün de olabilir 30 gün de . Tebligat alındıktan sonra başlayacaktır verilen süre, ve verilen sürenin bitiminden önce herhangi bir işlem yapılmamasıdır doğru olan.

Açık hüküm yok ise de makul olanı ne 1 gün nede 30 gün olmalıdır,bu tür konularda genelde 3-5-7 günlük sürelerin uygulandığı görülmektedir, zira bu sürelerin işveren ve işci açısından değerlendirilmesinde fayda var.

Sn.İbrahim1979 tebligatın içeriği gayet uygun,kolay gelsin.

Sn.Şeref bey zaman ayırdığınız için tşk ederim.Yalnız alıntı yaptığınız mesajımda noter tebliğinde personele 3 gün süre verdiğim anlaşılmaktadır.
Saygılar.

ibrahim1979 ' Alıntı:
keremcem ' Alıntı:

ibrahim1979 ' Alıntı:
Sn.Şeref bey zaman ayırdığınız için tşk ederim.Yalnız alıntı yaptığınız mesajımda noter tebliğinde personele 3 gün süre verdiğim anlaşılmaktadır.
Saygılar.
İbrahim bey evet vermişssiniz, paylaşmak güzeldir,hep beraber öğreniyoruz.

İzmirde bir ilçe belediyesine hizmet veren özel güvenlik firmasında 20 ay süre ile çalışmaktaydım bu süre zarfında 11ay 26 gün firmada kalan süreyide bu son firmamda çalıştım hakkımda süren bir dava nedini ile özel güvenlik kartımın yenilemesi tedbir amacı ile özel güvenlik komisyonunca yapılmadı işverenim bu durumda beni çalıştıramayacaklarını ve istifa etmem gerektiğini söylediler işsizlik ödeneğinden faydalanmak için istifa etmedim ve bana işbaşı vermemelerine rağmen beni devamsızlıktan işten cıkaracaklarını söylediler benim durumumda
özel güvenlik kartım şuan için elemde olmadığı için sözleşme maddesi gereği tek taraflı fes etmeleri gerekirken bu yola başvurmak istiyorlar bana yardımcı olup yol gösterbilirmisiniz şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
..... bir dava nedini ile özel güvenlik kartımın yenilemesi tedbir amacı ile özel güvenlik komisyonunca yapılmadı işverenim bu durumda beni çalıştıramayacaklarını ve istifa etmem gerektiğini söylediler işsizlik ödeneğinden faydalanmak için istifa etmedim ve bana işbaşı vermemelerine rağmen beni devamsızlıktan işten cıkaracaklarını söylediler benim durumumda
özel güvenlik kartım şuan için elemde olmadığı için sözleşme maddesi gereği tek taraflı fes etmeleri gerekirken bu yola başvurmak istiyorlar bana yardımcı olup yol gösterbilirmisiniz şimdiden teşekkürler.

"tedbir amacı ile" dediğinize göre ,hakkınızda açılan bu dava henüz neticelenmemiş,dolayısıyle dava devem etmekte.Bu durumda olması gereken dava sonuçlanana kadar sözleşmenin askıya alınması gerekir,dava sonuçlanınca da dava sonucuna göre işlem yapılması isabetli olacaktır.
Sakın istifa etmeyiniz.
Şu an yapmanız gereken bu durum sebebiyle işverene,"güvenlik kimlik kartımın yenilenmesine kadar geçen süre içinde iş akdimin askıya alınmasını talep ederim"şeklinde ihtarname göndermeniz,bu durum karşısında işverenin sizi devamsızlık nedeniyle işyerinden çıkaramayacağı(yani sözleşmenizi feshedemyeceği,etse bile bu feshin haksız olacağı düşüncesindeyim.
Not.yanlış veya noksanımız varsa lütfen paylaşalım.