fonradar

devamsızlık

arkadaşlar merhaba bir sorum olacak ilgilenmenizi rica ediyorum.

şirketimizde 17.09.2008-18.09.2008-19.09.2008-20.09.2008 tarihlerinde işçi mazeret bildirmeden işe gelmedi ve gelmediğine dair günlük tutanak tutuldu. 24.09.2008 tarihinde de noterden ihtarname çekildi. ihtarname kendisine tebliğ edilemediğinden 26.09.2008 tarihinde muhtara teslim edildi.sorularım:

1-24.09.2008 tarihinde noterden ihtarname çekmede geçmi kaldık anlamına geliyor.yani 21.09.2008 tarihindemi çekmem gerekiyordu?

2-bildiğiniz gibi iş kanununda 6 iş günü çok önemli benim bu 6 iş günü süreyi nerden başlatarak sözleşmeyi feshetmem gerekiyor. yani devamsızlığın son günü olan 20.09.2008 den itibarenmi yoksa muhtara tebliği tarihi olan 26.09.2008 mi?

3-son olarak ihtarnamede diyorki tebliğ tarihinden itibaren 3 iş günü içinde mazeretinizi bildirin aksi takdirde sözleşmenizi feshedeceğiz.diyor.tebliğ tarihi 26.09.2008 ozaman 29.09.2008 tarihindemi sözleşmesini feshedeceğiz. 29.09.08 tarihinde feshedersek 6 iş günü geçermi

Ynt: devamsızlık

Derhal fesih hakkını kullanma süresi
MADDE 26. - 24 ve 25 inci maddelerde gösterilen ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan hallere dayanarak işçi veya işveren için tanınmış olan sözleşmeyi fesih yetkisi, iki taraftan birinin bu çeşit davranışlarda bulunduğunu diğer tarafın öğrendiği günden başlayarak altı iş günü geçtikten ve her halde fiilin gerçekleşmesinden itibaren bir yıl sonra kullanılamaz. Ancak işçinin olayda maddi çıkar sağlaması halinde bir yıllık süre uygulanmaz.

Bu haller sebebiyle işçi yahut işverenden iş sözleşmesini yukarıdaki fıkrada öngörülen süre içinde feshedenlerin diğer taraftan tazminat hakları saklıdır, şeklinde. Yorumu size bırakıyorum.

özür dilerim ben bu maddeyi kaç defa okuduğumu hatırlamıyorum.ancak.sorularıma net cevap vermiş değil.

Benim deneyimlerime göre;
iki gün üst üste işe gelmeyen birinin iş aktini üçüncü gün fesh edebilirsiniz.
Bunun için günlük tutanaklarının tutulması,
iadeli taahhütlü posta ile fesih tebliğatın özlük dosyasındaki ikamet adresine gönderilmesi(alıp almaması önemli değil) yeterlidir. (Devamsızlıklarda Noter'e de gerek yok aslında)

Bu işlemi geciktirmek de önemli değildir. Ayın 18 ve 19'unda işe gelmeyen birininin iş aktini fesh ettiğinizi 22'sinde tebliğ etmiş olabilirsiniz. Sorun olacağını zannetmiyorum. Mevzuattan dayanak gösteremem ama uygulama bu şekilde olabilir diye düşünüyorum.

İptal konusu; eğer feshe engel yasal ve geçerli evrak gelirse feshi iptal edersiniz. Gelmez ise fesih için itiraz süresini beklemenize gerek yoktur.

maalesef geç kalmışsınız. 2 iş günü gelmedi tutanak tuttunuz 3. işgünü noterden tebligat yaptırmanız lazımdı. bu kişi şimdi bölge çalışmaya gitse şikayette bulunsa bölge çalışma olayı sizin açınızdan ; kişi çıkış alıp işyerinden ayrıldıktan (3-4 gün sonra) sonra tazminat v.s. haklarını ödememek amacıyla art niyetli olarak bu işlemi yaptığınız kanatine varacak ve tazminatı ile diğer haklarının ödenmesi gerektiğine karar verecektir.

cemalmeral ' Alıntı:
maalesef geç kalmışsınız. 2 iş günü gelmedi tutanak tuttunuz 3. işgünü noterden tebligat yaptırmanız lazımdı. bu kişi şimdi bölge çalışmaya gitse şikayette bulunsa bölge çalışma olayı sizin açınızdan ; kişi çıkış alıp işyerinden ayrıldıktan (3-4 gün sonra) sonra tazminat v.s. haklarını ödememek amacıyla art niyetli olarak bu işlemi yaptığınız kanatine varacak ve tazminatı ile diğer haklarının ödenmesi gerektiğine karar verecektir.

Yanlış,
2 gün devamsızlıktan sonra 6 işgünü içerisinde ihtar gönderip savunma isteme hakkınız var ve siz doğrusunu yapmışsınız ultraslan.
İhtar ulaştıktan sonra çalışan için 6 günlük hak düşürücü süre başlayacağından 29.9 da yaptığınız fesihte bir sorun olmayacaktır.

Yanlış,
2 gün devamsızlıktan sonra 6 işgünü içerisinde ihtar gönderip savunma isteme hakkınız var ve siz doğrusunu yapmışsınız ultraslan.
İhtar ulaştıktan sonra çalışan için 6 günlük hak düşürücü süre başlayacağından 29.9 da yaptığınız fesihte bir sorun olmayacaktır.

sayın keremcem buna benzer bir olay bizim başımızdan geçti ve bölge çalışma senin yanlış dediğin kanaate vardı.

6 iş günü içinde tebligat yapılabilme yolu açıkken bölge çalışma nasıl kötü niyetli işlemden bahsedebiliyor ben de bunu anlamadım?

Sn.cemalmeral mutlaka arada biryerlerde atladığınız bir fark vardır.