fonradar

Devreden Geçici Vergi

öncelikle herkese kolay gelsin
geçici vergi beyannamesinde kdv gibi devreden vergi yokmu ?

ödenecek vergi çıkmıyo çünkü giderler gelirlerden çok
GEÇİCİ VERGİ MATRAHIM 1.488.000,00
ödenecek vergi 297.600,00
önceki dönemlerde ödenen vergi 338.000,00
devreden 40.400,00

şimdi beyannameyi doldurdum ama sonraki döneme devredecek vergi falan yok
sadece ödenecek geçici vergi SIFIR çıktı ???
40.000,00 lik vergi alacağı boşamı gidiyo ? ???

Ynt: devreden geçici vergi

müdürüme 40.000,00 TL vergi 4.dönem geçici vergimizden düşülecek diye cvp verdim ama yanlış mı yaptım yardımcı olursanız sevinirim

Ynt: devreden geçici vergi

İzah ediliş şeklinde küçük bir hata var :) .Siz 4.dönemi hazırlarken önceki dönemlerde hesaplanan geçici vergi olarak 338.000 lirayı baz alacaksınız.Yani 4.döneme kadar 338 bin lira geçici vergi tahakkuk etmiş.Evet mantık olarak 1.dönem 40.000 lira fazla vergi ödemiş göründüğünüzden bu kadar devir varmış gibi görünür ama söylediğiniz şekilde izah edilmez.Siz yönetime (bugüne kadar 338 bin lira tahakkuk etti,bunun üzerine 4.dönem sonunda çıkacak her vergi ödenecektir" şeklinde açıklama yapın.Özetle sonuç doğru ama izah şekli yanlış :) Saygılar.

Ynt: Devreden Geçici Vergi

ödenen vergi 338.000 şimdi çıkan 297.000 40.000,00 devletten alacağım var ben anlamam :) 4.dönemde alırım :)

iadeyi geçici vergi zamanında alamazsın
yıllık beyanda aynı şekilde vergi 297,600 çıkarsa ve siz
338.000 tl geçicinizi ödemişseniz
işte o zaman 40.400 tl yi devreden yani iade olarak görecek vede alabileceksiniz
yani kısaca yıl bitmeden iade verilmez hesaplar kesinleştiğinde yani yıllık beyanda sizin dediğiniz işlem olacak

Eğer bu şekilde alacağınız devam ederse ancak yıllık beyanı verdikten sonra alırsınız :) Yani mart veya nisandan sonra.

tamam teşekkür ediyorum herkese sağolun aydınlattığınız için tekrar kolay gelsin.