Devreden Kdv Eksi Olursa

Kırtasiye toptan satışı üzerine bir A.Ş. de 2013 yıl başı ile devreden kdv miktarı sıfır "0" oldu. Ocak ayında alınan faturalardaki kdv kesilen faturalardaki kdv den 1.900 TL az. Şirkette yaklaşık 200.000 TL değerinde mal var.

Bu veriler ile ben bu ay 1.900 TL vergi ödeyeceğim değil mi, birde her ay bu böyle mi devam edecek yoksa başka bir çözüm yolu var mı?

devreden kdv - ise ödenecek kdv çıkıyor demektir. O bakiyeyi 360 a çekin bankadan ödenin ce 360 ı da kapatın

Çözüm aradığınız şey nedir. Bu ay 1900 tl. kdv ödersiniz, sonraki ay daha fazla ödeyebilirsiniz veya devreden kdv'niz olabilir.Stoklarla, ödenecek kdv arasında direkt bir bağ yoktur. Yani stokum 200.000 TL. bunun kdvsi %18 den 36.000 TL. benim bu kadar devreden katma değer vergim olması gerekir diye bir şey yok.

sayın akyasar,
baska yol nedir bilmiyorum. demek ki karlı bir işiniz var. mal almadığınız sürece her ay kestiğiniz fiş/fatura oranında kdv ödeyeceksiniz. mal alırsanız da stokunuz artacaktır. siz stok sayımı yapın en iyisi elinizde 200 bin liralık mal var mı?
selamlar

bende bunu merak ediyordum. birde kafama takılan şu var ben bu stoka sahip olduğum için bunu kazanmışımdır, yani bu benim gelirimdir ve devlet bütün gelirlerden vergi alıyor. bunun da bir şekilde vergisi vs var mı?

Çözüm aradığınız şey nedir. Bu ay 1900 tl. kdv ödersiniz, sonraki ay daha fazla ödeyebilirsiniz veya devreden kdv'niz olabilir.Stoklarla, ödenecek kdv arasında direkt bir bağ yoktur. Yani stokum 200.000 TL. bunun kdvsi %18 den 36.000 TL. benim bu kadar devreden katma değer vergim olması gerekir diye bir şey yok.

şirket kurulalı 14 sene oldu, normal değil mi bu rakam. bulunduğum ilçede tekim ve çevre illere de satış yapıyorum şirkette çalışan 3 personel var biri aktif şehirler arası gidip geliyor ikincisi şehir içinde son personel şirkette duruyor. aklıma gelmişken şunu da sormak istiyorum. ben şirkette tek bilgisayarda lks 2 programını kullanıyorum ve bana biraz eski ve hantal geliyor programımı değiştirmek istiyorum bir server birde client olmak üzere iki bilgisayarda da kullanabileceğim basit stok, fatura, cari, kasayı takip edebileceğim bildiğiniz program veya bu işi yapabilecek yazılımcı var mı?

sayın akyasar,
baska yol nedir bilmiyorum. demek ki karlı bir işiniz var. mal almadığınız sürece her ay kestiğiniz fiş/fatura oranında kdv ödeyeceksiniz. mal alırsanız da stokunuz artacaktır. siz stok sayımı yapın en iyisi elinizde 200 bin liralık mal var mı?
selamlar

sayın akyasar,
sen bunlara kafa yorma. anlaşılan ilçede teksin ve orada mali müşavir ve muhasebeci de yok. en iyisi komşu ilçede iyi bir mali müşavir ve muhasebeci bul. o hesaplarını incelesin ve anlatsın. proh-grama gelince aynı işi yapanlarla görüşüp bir karara varabilirsiniz.
selamlar

bende bunu merak ediyordum. birde kafama takılan şu var ben bu stoka sahip olduğum için bunu kazanmışımdır, yani bu benim gelirimdir ve devlet bütün gelirlerden vergi alıyor. bunun da bir şekilde vergisi vs var mı?

kafanı yormadan kısaca kafan karışmadan şu şekilde örn vereyim.stoklar ile geliri nasıl bağdaşlaştırdın gelirin olması için önce satış yapman gerekir.Zaten stoktaki malları alırken kdv'sini ödemedin mi bence mali müşavir ile bir sözleşme yaparak kendisi ile çalışma yapman yönünde.

İyi Günler.