Devreden kdv

merhaba;

faal olmayan bir firma

devreden kdv si var.Her ay devreden kdv yi
___________/_____________

190 XX

190 XX
__________/______________her ay sonu ay sonu kdv tah.yapıcakmıyız.yaparsak de devir 20.000,00 civarı hesap şişiyor.

teşekkür ederim.

Ynt: devreden kdv

Be hiç bir şey anlamadım, hem firma gayri faal demişsiniz, hem de ay sonunda 190/190 gibi anlamsız bir kayıt göstermişsiniz, hem de hesap şişmesi şikayetiniz var, gerçekten anlamadım.

Öncelikle benim sizle veya başka kimseyle alay etmek gibi bir düşüncem yok, olamaz da. Gerçekten sorunuzu anlamadım.

Gayrifaal firmanın ne hesaplanan KDV'si vardır ne de İndirilecek, dolayısıyla ne 191 ne 391 çalışmadığı için 190'da sabit kalır.

tamam bende bunu anlamıyorum.
Bir mali müşavirde görmüştüm bu şekilde kayıt bende anlamsız buluyorum.

Ama yinede sizlere danışmak istemiştim.her ay sonun 391 veya 191 olmasın sadece 190 borc 190 alacak yapıyordu.

bende çok şaşırıyorum.Ama bende eksik bilgi olarak kaldı.
yani böyle bir kayıt yok diyosunuz.hiç bir şey yoksa açılış fişindeki gibi Aralık ayına kadar borç bakiyesinde işlem yapmadan kalır diyosunuz öylemi

KDV'ye tabi hiç bir işlem yoksa kalsın elbette, sabit kalsın hesap bakiyesi. Bir sakıncası yok, zaten 190/190 kaydını yapsanız da bilançoda değişen bir şey olmayacak, ay sonlarında etkisiz eleman niteliğinde bir muhasebe kaydı yapmış olacaksınız.