Devreden Sigorta Matrahı Muhasebe Kaydı

Ynt: Devreden Sigorta Matrahı Muhasebe Kaydı

Ama bu kişiye sözleşmesine istinaden 1.ayda 2000 net ücret+2000 ek ödeme; 2.ayda da 2000 net ücret ödemesi yapılmıştır.Bordroyu da bu rakamlar üzerinden hesaplamamız gerekmez mi,netten brüte giderek.Ödemelere göre bordroda Net ücretini sabit tutmamız gerekiyor.

SGK kanunu gereği ek ödemenin prim devrinden kaynaklı olduğu için net düşmektedir. Birde şöyle tersten düşünün 2. ve 3. ayda alacağı net ücretin bir kısmını 1. ayda aldı.

Sayın nguroy ve Tamer Başkan, konuyla ilgili sizin de yorumlarınızı rica ederim, siz de netten anlaşılmışsa brüt tutarın değişeceğini yazmıştınız. Yazdığım şekilde uygulamaktayım, yanlış mı yapıyorum.
Sgk kanunu, ücret dışı ödemeler nedeniyle tavan aşılırsa matraha dahil edilemeyen kısmı sonraki 2 ayın matrahına ilave edilmelidir demektedir, bu uygulama neticesinde net ücretin düşmesi gerektiği kanunda nerede geçiyor, tebliğde brüt üzerinden örnek verilmiş tamam, brüt üzerinden ödeme yapılıyorsa net de düşmekte.Fakat net üzerinden anlaşılan ve ödeme yapılan özel işyerlerinde bordroda netin sabit kalması,buna göre brütün hesaplanması gerektiğini düşünüyorum.
Farklı görüşler varsa katkıda bulunan herkese teşekkür ederim

sayın hakankrl

ssk matrahı artıyor brüt kazanç artmıyor. brüt kazanç artarsa zaten ilk başta da konuştuğumuz gibi gelir vergisi ilgili aydaki ile tutmaz. ve doğal olarak daha fazla olur ki bu da 2. kere gelir vergisi ödemesi olur kanuna ters olur. yine söylüyorum ki ssk matrahı artıyor sadece brüt kazançta değişme olmuyor.
syg...

P.E.K artarsa kesilen prim tutarı artmaz mı?
hakankrl ' Alıntı:
Sayın nguroy ve Tamer Başkan, konuyla ilgili sizin de yorumlarınızı rica ederim, siz de netten anlaşılmışsa brüt tutarın değişeceğini yazmıştınız. Yazdığım şekilde uygulamaktayım, yanlış mı yapıyorum.
Sgk kanunu, ücret dışı ödemeler nedeniyle tavan aşılırsa matraha dahil edilemeyen kısmı sonraki 2 ayın matrahına ilave edilmelidir demektedir, bu uygulama neticesinde net ücretin düşmesi gerektiği kanunda nerede geçiyor, tebliğde brüt üzerinden örnek verilmiş tamam, brüt üzerinden ödeme yapılıyorsa net de düşmekte.Fakat net üzerinden anlaşılan ve ödeme yapılan özel işyerlerinde bordroda netin sabit kalması,buna göre brütün hesaplanması gerektiğini düşünüyorum.
Farklı görüşler varsa katkıda bulunan herkese teşekkür ederim

Net sabit kalırsa brüt değişir.

muh1111 ' Alıntı:
sayın hakankrl

ssk matrahı artıyor brüt kazanç artmıyor. brüt kazanç artarsa zaten ilk başta da konuştuğumuz gibi gelir vergisi ilgili aydaki ile tutmaz. ve doğal olarak daha fazla olur ki bu da 2. kere gelir vergisi ödemesi olur kanuna ters olur. yine söylüyorum ki ssk matrahı artıyor sadece brüt kazançta değişme olmuyor.
syg...

Hem brüt değişmeyecek hem de net aynı kalsın,sadece ssk matrahı artacak diyorsunuz anladığım kadarıyla, peki örnek hesaplama verebilir misiniz

sayın hakan krl

benim firmamda tüm ücretler net üzerinden. sorun da burdan çıkıyor zaten. o kuyuya taş atan deli de maalesef benim. kullanmakta olduğum programda sadece net ücreti yazıyorum. ek ödeme olduğu zaman ilgili ayında ek ödeme üzerinden ssk kesintileri gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapıyor zaten. ancak izleyen ayda netin olması gereken brütünü buluyor ve aynı bordroda ek tahakkuk çıkartıyor sadece devreden sigorta matrahı yazan ve üzerinden ssk işçi işv.prim ve işzilik kesintisi olan. sanırım sizde aynı şeyi yapıyorsunuz. ama normalde ücret tahakkukunda brüt kazancını yazarak kayıt giriyoruz. bu durumda ssk matrahı arttığı için işçi payları kadar brüt ücret tutmuyor. artıyor dediğiniz buysa evet fark kadar brüt artıyor.
syg..

Normal ayda yani sadece 2.000 aldığı ay bordrosunu yapın. Burada 4/a ve işs. sig işçi primine ait bir rakam var. Bu rakamlara devir matrahından gelen 4/a ve işsizlik sig. işçi paylarını ilave edin. Bürüt ücretten devirden gelen rakamların dahil edildiği 4/a ve işs. işçi paylarını düşün ve vergi matrahına ulaşın. GV matrahına göre gv hesaplayın. Bürüte göre dv hesaplayın. Bürüt- 4/a-işs-gv-dv= net ücret olarak bordroyu tamamlayın. Diyeceksiniz ki gv dilimleri arasında oynama oluyor, onu bu maddenin uygulamasının zorluğunu düşünmeden çıkaranlara sormalı.

Not: kuyuya taş atan olarak kasdettiğim 5510'da o maddeyi yapanlar.

2 seçeneğiniz olduğunu düşünüyorum.Ya netin düşmesini göze alacaksınız brüt ve dolayısıyla vergi değişmeyecek,personel kabullenecek.Ya da net değişmesin derseniz brütün artmasına katlanıp artan vergiyi işveren kabullenecek.
Sn Turko'nun söylediği gibi 'onu bu maddenin uygulamasının zorluğunu düşünmeden çıkaranlara sormalı.'

5510 bu maddesinin sorunsuz bir şekilde atlatılabilmesi için ek ödeme (işçi ilede anlaşılarak) bürüt ücret ile tavan arasındaki rakama göre 3 aya yayarak ödenmeli. Tabii bu formül ek ödemenin 3. aydan sonrada devir veren ödemelerde işe yaramayacaktır.

Değerli üstatlar

Bordro tahakkukunun tutması için

eğer aşan kısım olmasaydı alınacak gelir vergisini yazsak + alınması gereken neti yazsak farkıda 770 e atsak ( işverenden doğan farkı ) olur mu ?

Kafam almıyor başka türlü ( Netten brüte gidemiyorum )

Saygılarımla

Sayın Hakankrl,
Netten anlaşmalı olduğu için netin değişmememsi gerekiyor, işveren netten anlaşmalı çalıştırıyorsa farkın gider yazılmasıda problem olmayacaktır. Sonuçta bu durum ücretliyi ilgilendirmiyor.

Öyle yaptım ama içime sinmedi açıkcası

terapist13 ' Alıntı:
Sayın Hakankrl,
Netten anlaşmalı olduğu için netin değişmememsi gerekiyor, işveren netten anlaşmalı çalıştırıyorsa farkın gider yazılmasıda problem olmayacaktır. Sonuçta bu durum ücretliyi ilgilendirmiyor.

Benim bu konuda tereddütüm yok,netten anlaşıldığında ücretin değişmemesi gerektiğini savunuyorum.Net değişmediği için devreden sgk matrahından dolayı brütte farklılık oluşuyordu. Netin değişmesi gerektiği yönünde farklı görüşler vardı.