Diğer İndirimler

myardimli

Katkı Sunan Üye
selamlar,

gelir vergisi kanunu 89. md. ile düzenlenen diğer indirimlerde personel adına ödenen, bireysel emeklilik paylarının indirime konu edileceği bildirilmiştir.

fakat dönem sonunda zarar doğması yada doğacak karın geçmiş yıllardan gelen zararı karşılayamaması sonucunda Dönem Net K/Z hesabı olumsuz kapanıyor ise bu harcamaları gider yazmak mümkün değildir denilmiştir.

bir şirketimiz seneyi küçük bir zararla kapatacak giderleştirilen bu harcamaları, GVK gider olarak kabul etmiyor, bu giderleri geri mi çekmem gerekiyor, yoksa bütün tutarı KKEG ye çevirip matrah kısmına eklemem mi gerekir ? ayrıca geçici vergi de %10 hata payının aşılması da söz konusu olacak ne yapabilirim ?

daha önce bu konu ile karşılaşan sayın meslekdaşlarımın görüşlerini rica ediyorum.

iyi çalışmalar.

Selamlar
Sorunuzu okuyunca benimde kafamda şöyle bir soru belirdi.
"Şirketimiz" demiş olsanızda herhalde bu bir şahıs firması ve gelir vergisine tabi.
Personel için ödenen emeklilik katkı paylarının firmanın yıllık gelir vergisi indirimi ile ilgili bağlantısını kuramadım.
hem personel için ödenmiş prim diyorsunuz hemde bu primleri firmanın genel gider kalemiyle bağdaştırıyorsunuz.Açıkcası ne demek istediğinizi tam anlayamadım.
Siz bu primleri personel ücret bordrosuna yansıttınız mı? Yani personelin gelir vergisinden indirim uyguladınız mı?
Eğer uygulamışsanız,ayrıca yıllık gelir vergisinden tekrar indirim konusu yapamazsınız.
Alttaki linkte bu konu etraflıca açıklanmıştır.Okumanızı öneririm.

TSK - VEREN DERGS

Saygılar

sayın twolf,

Aynen dediğiniz gibi,soruyu okuyunca acaba benim bilmediğim bir uygulamamı var diye düşünmedim değil :)

İyi Günler.

selamlar,

sayın twolf,

Bağlı ortaklıklardan bir tanesi, 200 çalışana sahip bir anonim şirket.

bu şirketin çalışanları için bireysel emeklilik primi yatırılıyor. (Asgari ücret yıllık toplamı geçilmemiş %10 oranına sirayet edilmiş)

fakat şirketin şu an gelir tablosunun verdiği görünüm ile kar beklentisi olumsuz.

bu durumda Bireysel emeklilik ödemelerini KKEG hesaplara taşımak gerekiyor diye hatırlıyorum.

Fakat Geçici Vergi konusunda ne yapmak lazım bilhassa %10 üzerinde matrah değişiyor ödenecek vergi anlamında...

Ayrıca bu sabah öğrendiğim kadarı ile Özel sağlık sigortasi da yapılıyormuş.

Hem bireysel emeklilik hemde özel sağlık primleri için yapilması gereken en dogru işlem ne olabilir ?

iyi calismalar.

Not: son olarak özel sağlık sigortalarının prim ödemelerini şu an incelerken farkettim ki %5 sınırı gelir vergisi kanununa göre aşılmış, bu durumda aşan kısım için sgk ve gv ödemesi için brütleştirme yapılması gerekiyor yanlışım yok değil mi ?

2000*0,05 = 100 tl
2000 lira brüt maaş alan bir mutemet aynı zamanda sgk sınırı da aşıyor.
personelin 4 çocuğu var her birine 1.500 liralık poliçe yapılmış personel ve eşine de 2.500 tl olarak, toplamda 11.000 tl yapıyor.
bu durumda 916 tl aylık ödeme yapmış oluyoruz.
bu durumda 816 tl'nin brutlesmesi gerekiyor doğru mudur efendim :(

teşekkür ederim.

Son düzenleme:
sayın twolf,

verdiğiniz link çok makbule geçti teşekkürler.

netleştiremediğim bir cümle var:

Hem işveren hem de ücretli tarafından katkı payı ödenmesi ve toplam tutarın yukarıda belirtilen sınırı (ücretin %10`nu ve asgari ücret tutarı) aşması halinde, indirimin öncelikli olarak ücret matrahının tespitinde mi yoksa ticari kazancın tespitinde mi yapılacağı konusu taraflarca serbestçe belirlenebilecektir.

Bu cümleden şöyle anlıyorum, Eğer işveren özel sağlık yada bes ödemesi yapıyor ise,

bu harcamayı arzu ederse giderleştirir 7XX hesaba atar.

yada bu tutarı %5'lik indirim olarak personelin ücret gelirinde kullanır.

Fakat işverenin ödediği primler ile hem ticari kazanç için gider olarak kullanılıp hem de ücret gelirinde GV indirimi olarak kullanmak mümkün değil.