Diib İle Alınan Ham Maddenin Kullanılarak İhracatcı Firmaya Kdv İle Satışı Hk

muratgormez

Katkı Sunan Üye
Merhaba

Diib kapsamında alınan hammaddeleri kullanarak ihracat yapan firmaya (grup firmamız) kdv'li olarak satmaktayız. Bu firmada iadeyi alıp imalatçıya gönderiyor. 04/10/2016 tarihinde cıkan teblig ile bu uygulama kısıtlandı.Daha sonra 15 şubat 11 nolu teblig ile tekrar kaldırıldı. Şimdi vergi daires güncel olarak diyor ki yaptığınız uygulama yanlış. Kdv li satamazsınız. Uzlaşamadık bir türlü. Konu hakkında yorumlarınızı rica ediyorum.
Saygılar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
İhraç kayıtlı teslimlerde iade alınacak kdv diib kapsamındaki alışların maliyetinin düşüldükten sonraki kısma isabet eden kdv olduğu için bir çok firma ihraç kayıtlı teslim yerine kdv li teslim yapmaya başlamıştır. İhracatçı firma bu şekilde iade alabilmektedir. Vergi dairesinin uygulaması ise yanlıştır. Satıcı firma faturadaki kdv yi beyan edip, duruma göre kdv ödemektedir. Bu nedenle ihracatçı firmanın kdv iade almasında hiç bir sakınca yoktur. Gümrük beyannamesinde diib yazılması iadeye engel değildir.

Sayın bulent249

Cevabınız için teşekkürler. İademizi alıyoruz. Teminat mektupları çözülüyor. Ancak ihracatçının vergi dairesi, topu imalatçının vergi dairesine attı. Onlarda sorduk soruşturduk kesemezsiniz diyorlar. Ufukta mahkeme gözüküyor bakalım.

Sayın bulent249

Cevabınız için teşekkürler. İademizi alıyoruz. Teminat mektupları çözülüyor. Ancak ihracatçının vergi dairesi, topu imalatçının vergi dairesine attı. Onlarda sorduk soruşturduk kesemezsiniz diyorlar. Ufukta mahkeme gözüküyor bakalım.
Faturayı kdv li kesip, beyan ettikten sonra nasıl bir sorun çıkacak merak ettim. Olayda maliyenin hiç bir kaybı yok...

Aynen dediğiniz gibi vergi kaybı yok. Usule takılmış durumdalar. 3065 li satış yapmanız gerekir diyorlar. Sektörel dış ticaret firmalarına kdv'li kesebilirsiniz sadece vs. Bende kanunun amacı ihraç etmek olduğunu iddaa ediyorum.

Aynen dediğiniz gibi vergi kaybı yok. Usule takılmış durumdalar. 3065 li satış yapmanız gerekir diyorlar. Sektörel dış ticaret firmalarına kdv'li kesebilirsiniz sadece vs. Bende kanunun amacı ihraç etmek olduğunu iddaa ediyorum.

Vergi dairesinin söylemiş olduğu tebliğ kaldırıldı. Kaldırılmış tebliğde neden ısrarcı olurlar anlamak mümkün değil. Tamamen keyfi işlemler...

Güncel durumumuz

Vergi dairesi diib kullanılarak üretilen malları sadece 3 şekilde satabilirsin şeklinde görüş bildirmekte
1-sektörel firmalara
2-direk ihracat
3-3065 ihraç kayıtlı satarak

Özelge talebinde bulunduk aynı daireden çıktığı için olumsuz gelecek boşuna beklemeyin diye ifade etmekteler :) konuyla ilgili de zamanında ödenmeyen kdv ile ile ilgili tarhiyat yapacaklarını söylediler. hemde son 5 yıl için.