fonradar

Dikkat KGK Eğitim Programını Durdurdu ...

Ynt: Dikkat KGK eğitim programını durdurdu ...

Herkes sınava diyen arkadaşlara bende sorayım o zaman.
Herkes sınava girince siz ne kadar UFRS ve denetim tecrübesi elde edeceksiniz veya şimdiye kadar bu konuda ne kadar tecrübe edindiniz?
Herkes sınava diyenler hangi delile dayanarak daha önce girdiği bir ton sınavı kazanmış insanlardan daha başarılı olacaklarına inanıyorlar?
Girdiği YMM sınavında ve/veya SPK Bağımsız Denetim sınavında yeni arkadaşlardan daha çok UFRS sorusu çözmüş ve konu hakkında bilgi sahibi olmuş insanlardan bahsettiğinizin farkındasınızdır umarım.
Ayrıca iki ay önce mesleğe başlayanların sınavda bizi geçebileceğine ihtimal vermediğim için böyle bir kaygıda taşımadığımı bilmenizde yarar var diyorum.
Üstelik amacınızın amme hizmeti yapmak olmadığından da eminim zira yukarıdaki sözlerinizden parayı onlar saymasında ben sayayım demek istediğinizi anlıyorum. Üstelik bu meslek yeni bir meslek değil. Zaten yıllardır bir şekilde yapılıyordu, sadece kriterleri, işin çerçevesi ve anlayış değişti o kadar.
Amacım kimseyi kırmak veya rencide etmek değil ama tecrübeye ve kaanılmış haklara bu kadar zulmetmek fikri ters geliyor.

1-Herkes sınava girince bir firmanın muhsebesini tutamıyor ama yine de sınava giriyor.
2-Sınava girme cesareti olanın cesareti olmayandan daha başarılı olma ihtimali yüksektir.
3-YMM'lerin çoğu UFRS bilmez. UFRS sınavını vermiş YMM'ler sınava girmesin. Ama devletten gelenler sınava girsin. SPK sınavındaki UFRS de çok basittir. Ayrıca SPK lisansı olanlar tekrar sınava girsin demedim.
4-Benim amacım para kazanmak. Amme hizmeti diye bir meslek varsa onu siz yapın.
5-Bu meslek SPK da denetim yapanlar dışında yenidir.
6-Sınavsız kimsenin kazanılmış hakkı yoktur.

Ayrıca soruları şahsileştirmenin anlamı yok. Genel olarak sınava girmek istemeyenleri kastediyorum. İnanın bana YMM'lerin en az 3'te biri sınavdan korkuyor. Bu rakam bence yeterlidir. Kıdemlilerinse çoğunluğu sınavdan korkuyor.

Muafiyet isteyenlerin ağzıyla kendime cevap vereyim de yorulmasın arkadaşlar

1-SMMM sınavı verdik ya daha ne sınavı?
2-Sınav cesaretle değil bilgiyle kazanılır
3-YMM'ler UFRS bilmiyor da sen mi biliyorsun?
4-Bu meslek kamu hizmetine yönelik bir meslektir. Amacın para kazanmaksa ticaret yap.
5-YMM'ler eskiden de denetim yapıyorlardı
6-AB direktifi kıdemlilere muafiyet tanır.

Bunlara da sınav isteyen başka arkadaşlar yanıt versin.

sevgili arkadaşlar sapla saman,elmayla armut,biribirine karışmış gidiyor.İşte ,araya bir kez ayrılık gayrılık giridmi, halimiz ahvalimiz bu vaziyette olur.Şimdi genel anlamda 4 parçayız..tabi kendi içimizdede parçacıklara ayrılmış vaziyetteyiz.YMM'ler..15 Yıllık SMMM'ler..Genç SMMM'ler..Spk lisanslılar..

Ben bu bölünmelerin yerine tek parça ve herkese sınav tezini savunanlardanım.Bunu yaparken 15 yılllık muafiyeti elde etmiş biri olarak söylüyorum.Niçin söylüyorum? günü birlik politikalardan uzak, zaten darmadağın olmuş bu mesleğin geleceği ve bozulan kalitesinin geri getirilmesi için..

Bu mesleğe en büyük kötülüğü,özel Smmm sınavını açanlar vermiştir.Mesleğin kırılma noktasıda burdadır.Meslek lisans seviyesinden ilkokul seviyesine düşmüştür.

Bari bu saatten sonra olacak şeylerde kalite arayalım arkadaşlar. Bari bundan sonra bir seviye ve kalite eli değsin mesleğimize.

Vedat arekadaşımı tenzih ederek söylüyorum tabi.Arkadaşlar doğru yanlış 15 yıllık menslek mesuplarına bir muafiyet verildi.Sistem dışında kalan genç meslekdaşlar yanlış bir politika üzerinden eleştiri yapıyorlar.Ve meslek küçük ve büyüğü kalmadan insafsızca cümleler kullanıyorlar.

Arkadaşlar; Bende 15 yıllık muafitei aldım.Yaşım henüz 39 Allah'a şükür henüz bunamadım da..Hele hele bir sınavı geçemeyecek kadar asla değil..Bu yaşa kadar armut toplayarak değil sınavlardan geçerek geldim.Kendisini genç adleden kardeşlerimin ekseriyeti de 25-35 yaş aralığındadır.yani aramızda öyle fazla bir jenerasyon farkı yok.Sanırım 15 yıllık muafiyet derken bu arkadaşların aklına 60-70'li yaş grubu geliyor.O yüzden bende siz genç arkadaşlarımın hakkını hukukunu savunuyorum.Ama sizde eleştirilerinizi yaparken biraz insaflı olun güzel kardeşlerim.Merak etmeyin sizinle beraber ne sınavlar veririz biz.Sınavdan mınavdan korktuğumuz yok.

Aramızda tek fark var.Biz sınavlara evde çocuklarla beraber çalışacğız,siz ise sakin kafyla çalışacaksınız. :)

İşte buradayız ve sizinle beraber sınavlı geçiş hakkını savunuyouz.Sizde eleştirilerinizi insaf ve ilkeler üzerinden yaparsınız meslekteki küçük büyük dayanışma ve hoşgörüsünü kırmamış oluruz.

güzel günler hepimizin olsun..

Bakın burada problem sınav değil. Staj problem. Ofis işleten belli bir mükellef portföyü olan Smmm ler ne yapacak? büroyu kapatıp staj mı yapacak? hem de ucunda ne olduğu belli olmayan bir meslek için. Yaşım 40 21 senedir bu işi yapıyorum orta üstü şirketlerde yöneticilik yaptım ve belgeye ihtiyaç duymadım.stajımı 1999 2001 yılları arasında yaptım ama 2 sefer sınava girip 4 ders verip diğer sınavlara girmedim , belgemi 2011 yılında aldım. Bu tarihten itibaren büro işletiyorum ve gayette memnunum. Şu durumda büroyu kapatıp staj mı yapmalıyım? Sadece sınav şartı aransa çokmu zor olur? yada herşeyine harfiyen uyduğumuz Ab standartlarına tersmi düşer?

AEMİR ' Alıntı:
sevgili arkadaşlar sapla saman,elmayla armut,biribirine karışmış gidiyor.İşte ,araya bir kez ayrılık gayrılık giridmi, halimiz ahvalimiz bu vaziyette olur.Şimdi genel anlamda 4 parçayız..tabi kendi içimizdede parçacıklara ayrılmış vaziyetteyiz.YMM'ler..15 Yıllık SMMM'ler..Genç SMMM'ler..Spk lisanslılar..

Ben bu bölünmelerin yerine tek parça ve herkese sınav tezini savunanlardanım.Bunu yaparken 15 yılllık muafiyeti elde etmiş biri olarak söylüyorum.Niçin söylüyorum? günü birlik politikalardan uzak, zaten darmadağın olmuş bu mesleğin geleceği ve bozulan kalitesinin geri getirilmesi için..

Bu mesleğe en büyük kötülüğü,özel Smmm sınavını açanlar vermiştir.Mesleğin kırılma noktasıda burdadır.Meslek lisans seviyesinden ilkokul seviyesine düşmüştür.

Bari bu saatten sonra olacak şeylerde kalite arayalım arkadaşlar. Bari bundan sonra bir seviye ve kalite eli değsin mesleğimize.

Vedat arekadaşımı tenzih ederek söylüyorum tabi.Arkadaşlar doğru yanlış 15 yıllık menslek mesuplarına bir muafiyet verildi.Sistem dışında kalan genç meslekdaşlar yanlış bir politika üzerinden eleştiri yapıyorlar.Ve meslek küçük ve büyüğü kalmadan insafsızca cümleler kullanıyorlar.

Arkadaşlar; Bende 15 yıllık muafitei aldım.Yaşım henüz 39 Allah'a şükür henüz bunamadım da..Hele hele bir sınavı geçemeyecek kadar asla değil..Bu yaşa kadar armut toplayarak değil sınavlardan geçerek geldim.Kendisini genç adleden kardeşlerimin ekseriyeti de 25-35 yaş aralığındadır.yani aramızda öyle fazla bir jenerasyon farkı yok.Sanırım 15 yıllık muafiyet derken bu arkadaşların aklına 60-70'li yaş grubu geliyor.O yüzden bende siz genç arkadaşlarımın hakkını hukukunu savunuyorum.Ama sizde eleştirilerinizi yaparken biraz insaflı olun güzel kardeşlerim.Merak etmeyin sizinle beraber ne sınavlar veririz biz.Sınavdan mınavdan korktuğumuz yok.

Aramızda tek fark var.Biz sınavlara evde çocuklarla beraber çalışacğız,siz ise sakin kafyla çalışacaksınız. :)

İşte buradayız ve sizinle beraber sınavlı geçiş hakkını savunuyouz.Sizde eleştirilerinizi insaf ve ilkeler üzerinden yaparsınız meslekteki küçük büyük dayanışma ve hoşgörüsünü kırmamış oluruz.

güzel günler hepimizin olsun..

Sayın AEMİR

Neden konuyu şahsileştiriyorsunuz. Benim sözüm sınavdan korkanlara. Bedavadan yetki alanlara...

Muafiyet isteyenler lüfen sayın kbaybora gibi konuyu çarpıtmadan aşağıdaki sorulara cevap versin. Ve cevap verirken çoğunluğu dikkate alın lütfen kendinizi değil.

1-Devletten gelen YMM ve kıdemliler UFRS sınavına girmişler midir?
2-YMM'ler ve kıdemliler UFRS'den anlar mı? Bunlar bağımsız denetim yapmışlar mıdır?
3-Bu meslek SPK'da denetim yapanlar dışında yeni midir değil midir?
4-AB direktifinde 15 yıllıklar sınavdan muaftır diye bir ifade var mıdır?
5-AB direktifinde 15 yıl kıdem hesabı ile bizim hesabımız aynı mıdır?
6-14 yıl kıdemi olan birinin 15 yıl kıdemi olan birinin yanında staj yapması hangi adaletle açıklanır?
7-50-60 yaşındaki bir kişi muafiyet UFRS ve denetimden anlamıyor ve muafiyet istiyorsa bu kişi bu denetim işini nasıl yapmayı planlıyordur? (İpucu vereyim gençleri yanında çalıştırarak olmasın?)

Sayın Vedat;cevap ver demişsinde ben senin neyine cevap veriyim kardeşim.Benim yazımda ne okudun,ne anladında şimdi ben sana cevap veriyim.Allahın selameti başına olsun.o kutlu yolun açık olsun.

Sayın AEMİR yazınızı bi daha okuyunca size sormanın doğru olmadığını anladım. Siz de tekrar benim yazımı okuyun.

Yav hemen seviyeyi düşüreceksiniz ha. Ben senin neyine cevap vereyim bilmem ne... Bu mu sizin büyüklüğünüz?

Bu formda meslektaşlarımız hep kendi açısından olaylara bakıyorlar. Bundan doğal birşey olamaz. Yönetim taslağına baktığınız zaman taslak tuzaklar ve açıklanması gereken maddelerle dolu . Biz taslak yönetmelikle ilgili görüşlerimizi ifade etmeliyiz.
1-Ben kişisel olarak YMM lerin sınavsız ( Muafiyet) gelenlerinin denetim için sınava tabii olması gerektiğini düşünüyorum. Sınavla YMM lisansı alanlarının ise (geçişdönemi olması sebebiyle) sınava tekrar girmesinin çok abartılı bir şart olduğunu düşünüyorum. Bunun nedeni 23 yıldır uygulanan bir düzen var . Vergi denetimi de olsa bu düzenin bozulması daha başka problemler yaratır. ikinci nedeni ise 10 yıl SMMM den sonra sınavlara katılmışlar ve mesleğimize göre çok zor sayılacak sınavları vermişlerdir. Sayıları 610 civarındadır.
2-Taslağın şirketleşme ile ilgili bir maddesi Sorumlu ortak denetçi için 6 yıl kıdem 1 yıl denetim tecrübesi istiyor. Bu meslek mensupları açısından bir tuzaktır. Bunun değişmesi lazım.
3- TTK denetimini yapacak denetim şirketi ekip sayısı çok fazladır 3 asil 3 yedek. Bunun azaltılması lazım.
4- 2010 yılı sonundan itibaren TURMOB.un yayınladığı tebliğden sonra SPK denetim lisansının bugün konuştuğumuz denetim lisansı için muafiyet alacağı hemen hemen kesin idi. Meslek mensupları bu sınava girdiler bazıları lisans aldı bazıları alamadı. SPK lisansı alanları küçümsemeyelim. Onlarında muafiyet hakkıdır. Bir denetim için 2 defa ayrı ayrı sınava girilmez.
5- Taslakta 15 yıllık meslek mensupları ve SPK lisanslıları ayrı ayrı düşünülmüş ikisinin bir arada oalcağı yani 15 yıl meslek mensubu aynı zamanda SPK lisansı sahibi olabileceği unutulmuş gibi....
Yukarıda saydığım hususlar dışında daha çok eklememiz gerek konular var ancak şimdilik bu kadar.

AB 8.Yönergesi paralelinde hazırlanan bağımsız denetim yönetmelik taslağının geçici 1.maddesinde yapılan yetkilendirmenin bazı bölümlerinin 6102 Sayılı Kanun, 660 Sayılı KHK ve AB 8.Yönergesine aykırı olarak düzenlendiği görülmektedir. Şöyle ki; 15 yıllık mesleki deneyimlerin düzenlendiği 2.fıkrada mesleki yeterlilik sınav şartının aranmaması 8.Yönergeye aykırılık teşkil etmekte ve daha kıdemsiz olan meslek mensupları aleyhine haksız rekabet oluşturmaktadır. Dolayısıyla da düzeltilmesi gerekmektedir.

KGK'nın geçiş döneminde meslek mensuplarını sistem dışına atmadan yapabileceği en adil ve etkili yetkilendirmenin ise şu şekilde olması gerektiğini düşünüyorum.

1- Bağımsız denetim yönetmeliğinin yayımlandığı tarih itibariyle SMMM stajını başlatmış olanlar dahil olmak üzere 31.12.2015 tarihine kadar SMMM' lik stajında geçen süreler, yönetmeliğin 15.maddesinde yer alan sürelerin tespitinde dikkate alınır.

2- 5018 Sayılı kanuna tabi kamu kurumlarından 31.12.2012 tarihine kadar denetime ilişkin lisans belgesi alanlar yönetmeliğin 16.maddesi uyarınca yapılacak mesleki yeterlilik sınavından muaftırlar.

(Buradaki muafiyet müktesep hakların korunmasına yönelik bir muafiyettir.)

3- 31.12.2015 tarihine kadar yapılacak yetkilendirmelerde, mesleki yeterlilik sınavında başarılı olan meslek mensuplarından en az 10 yıllık kıdemi olanlar Sorumlu Ortak Baş Denetçi, en az 6 yıl kıdemi olanlar kıdemli denetçi olarak yetkilendirilirler.

Arkadaslarimin son durum,stajini tamamlayan herkes kazik bir sinava girecek,ykm,smmm ayrimi yok,kazanan 2yil stajini yapacak,sausem egitimleride yok,yeni ve kesin bilgi.ykm ler ne yapar bilemeyiz.

cirosu 40 milyonu gecen firmalar 2013 mart ayına kadar denetci atamak zorunda..herkesi sınava almak tam asparagas haber. Bunun tatbiki mümkun değil zaman yok..10.000 denetci lazım en azından yoldan gecen mi yapcak denetciliği basta ymm ler ve spk lılar..Genc meslektasların hayal dunyası herkese sınav.. tebliğ egitim sartı olmadan gececek..

tandoku ' Alıntı:
cirosu 40 milyonu gecen firmalar 2013 mart ayına kadar denetci atamak zorunda..herkesi sınava almak tam asparagas haber. Bunun tatbiki mümkun değil zaman yok..10.000 denetci lazım en azından yoldan gecen mi yapcak denetciliği basta ymm ler ve spk lılar..Genc meslektasların hayal dunyası herkese sınav.. tebliğ egitim sartı olmadan gececek..

eee 4.500 tl yi süs olsun diyemi aldılar.

Bu kadar acele para yatırmak da niye. Burası Türkiye herşey son ana kadar netleşmez. :)

Daha şimdiye kadar bir tane bile eğitim programını tamamlamamış bu konuda hiç bir tecrübesi olamayan sadece yabancı dil ve karakalem resim (onungibi birşeydi)kursu için önkayıt isteyen bir kuruma eğitim yaptırılmak istenmesi baştan hataydı.

Söylemiştim ama itirazlar geldi Yok efendim onlar bilirmiş iyi imiş falan. Sonuca bakarım ben sonuç ne tam bir fiyasko.

Kamu Gözetimi Kurumu SPK ile istişare yapmasına rağmen Türmobla herhangi bir istişare yapmadan, bu işlemleri yapmaya çalıştı. 23 yıllık bir kurumun mutlaka bir birikimi vardır. Bunlardan yararlanmak gerekir.
Nizam Bey,
Yalnızca sonuç değil, sürecin başlangıcıda tam bir fiyaskoydu. Yönetmelik yayınlanmadan eğitim (Ortada bir hukuki düzenleme yokken nasıl başvuru alıyorlar. Buda ayrı bir tartışma konusu...) başvuruları alınmaya başlandı. Taslak yayınlandığında SAUSEM taslağa göre kendi başvuru formlarını düzeltmeye çalıştı. Tam bir yap boz çalışması oluştu.

5000 tl parayı hemen istemesini çok iyi biliyorlar ama. ???

4.500 x 2.000 (forumda bahsi geçen kişi sayısı) = 9.000.000 TL günlük getirisi bile iyi para eder. ;D

tandoku ' Alıntı:

Üstat, 40 milyon bilgisini nereden aldınız?