Dış ticaret sermaye şirketi

Ertann

Tanınmış Üye
İyi çalışmalar arkadaşlar,
Dış Ticaret Sermaye Şirketi ve Sektörel Dış ticaret Şirketleri
ile normal şirketler arasındaki fark nedir ne gibi fark vardır
çünkü ticari mallarımızı ihraç kayıtlı olarak satacağız bu çeşit şirketlere ancak bu şirketleri nasıl anlarız ki bu tür satış yapalım
Saygılar

Ynt: Dış ticaret sermaye şirketi

Ertann ' Alıntı:
İyi çalışmalar arkadaşlar,
Dış Ticaret Sermaye Şirketi ve Sektörel Dış ticaret Şirketleri
ile normal şirketler arasındaki fark nedir ne gibi fark vardır
çünkü ticari mallarımızı ihraç kayıtlı olarak satacağız bu çeşit şirketlere ancak bu şirketleri nasıl anlarız ki bu tür satış yapalım
Saygılar

Hiç bir fark yok.Mallaraınızı ihraç kayıtlı satabilirsiniz yanlız ihraç kayıtlı satış yaptığınız zaman KDV tahsil etmeyeceğiniz için sattığınız bu malları bu firmalar 90 gün içinde yurtdışına ihraç etmeleri zorunludur.Bu mallar ihraç edildikten sonra GÇB (Gümrük Çıkış Beyannamesi) onaylı bir suretini size ibraz etmek zorunda aksi takdirde KDV ziyaa suçundan müteselsil olarak sorumlu olursunuz

ferhat

Teşekkürler Ferhat arkadaşım ancak sonuçta bir ayırımı vardır ki kanunda dış ticaret sermaye şirketlerine ve Sektörel dış ticaret şirketlerine imal edilmesede ticari mallar ihraç kayıtlı satılabiliniyor
İşte ben burda ki belirleyici farkı öğrenmek istiyorum
Sözleşmesindemi yoksa ünvanında mı vs.
Saygılar

Ertann ' Alıntı:
Teşekkürler Ferhat arkadaşım ancak sonuçta bir ayırımı vardır ki kanunda dış ticaret sermaye şirketlerine ve Sektörel dış ticaret şirketlerine imal edilmesede ticari mallar ihraç kayıtlı satılabiliniyor
İşte ben burda ki belirleyici farkı öğrenmek istiyorum
Sözleşmesindemi yoksa ünvanında mı vs.
Saygılar

Ünvanında olamsının nedeni 3 kişilere bilgi amaçlı ama sözleşmede olamsı belirleyici bir fark