Doğum İzni-Raporu- Parası

canan_ieu

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar ;
İlk kez doğum ile ilgili işlemler yapacağım . Doğru mu yapıyorum diye sizin bilgilerinize ihtiyacım var .

1- işçi 32. haftada çalışamaz raporu getirdi. Bu raporda doğum tarihi 18,08,2014 yazılmış. 18,08,2014 tarihinde ben bu raporu e- vizite den onaylayacağım .doğru mu ?
2- 18,08,2014 te doğum olduğunda o zaman bana işçi yeni bir rapor daha geti,recek istirahat süresi için, birde çocuğun sağ olarak doğduğuyna ilişkin yazı getirecek. Ben tekrardan bu raporunda bitiş tarihinde sisteme girip raporu onaylayacağım . Doğru mu ?

3- Eksik gün bildirim formu verirken 01 istirahat seçeceğim. Doğru mu ?
4- Doğum parası nasıl hesaplanıyor ?
5- Eğer bu kişi 32. haftada çalışabilir raporu alsaydı o zaman bu çalışabilir raporu ile ilgili bir şey yapmayacaktım ta ki bana 37. hafta çalışamaz raporunu getirene kadar değil mi ?

6- Doğum parasını ben doğumdan sonraki raporu onayladığımda ( rapor bitiş tarihinden ,itibaren ) alabilecek değil mi ?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

1-Doğru.
2-Doğru.Ayrıca raporun bitmesini beklemeden 1'er aylık dilimler halinde manuel kısımdan girebilirsiniz raporu.Çalışan her ay biraz para alsın mağdur olmasın diye.Ancak bunu işçiye sorun.Eğer böyle birşey istemezse rapor bitince toptan onaylarsınız.Parasınıda o zaman alır topluca.
3-Doğru.
4-Çalışanın son 3 aylık brüt maaşını toplayın.Bunu 90'a bölün ve günlük brüt ücreti bulun.Her bir istirahatli olduğu gün için bu bulduğunuz günlük ücretin 3 te 2 sini alacak.
5-Evet doğru.3 hafta kalana kadar çalışabilir raporu alsaydı o zaman birşey yapmanıza gerek yoktu.
6-Bunu cevabını 2. maddede verdim aslında.

Başka bir sorunuz veya anlayamadığınız biryer olursa sorabilirsiniz.

Günaydın ;
Bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim. İlk kez doğumla ilgili bir çalışma yapacağımdan ister istemez tereddüt oluşuyor.,
Tekrardan teşekkür ederim.