fonradar

Doğum İzninde Doktor Raporu Ve Doğum Parası

Doktorunuzla görüşün. Eğer riskli gebelik vs gibi bir nedenle doğum izni başlama tarihine kadar rapor alabilirseniz sizi işten çıkaramazlar. (Sırf hamile diye artniyetli işv. karşı sizde aynısını yapabilirsiniz.)

Doktorunuzla görüşün. Eğer riskli gebelik vs gibi bir nedenle doğum izni başlama tarihine kadar rapor alabilirseniz sizi işten çıkaramazlar. (Sırf hamile diye artniyetli işv. karşı sizde aynısını yapabilirsiniz.)
Merhabalar,bende 3 yıldır özel bir firmada yönetici asistanı olarak çalışmaktayım.Şuanda 3 aylık hamileyim ,müdürüm bana seni 4 ay idare edemeyiz çıkaracağız dedi...
Sn.merkür2,
elbette dediğiniz gibi bir yola da başvurulabilir bazen,
ama soruyu soran üye arkadaşımız henüz 3 aylık hamile, yani önünde doğum izni için 5 ay var=150gün.
3 yıllık çalışma süresi var, 3 yıl+1 gün ise çalışma süresi ; ihbar süresi de 8 hafta yani 56 gün olacaktır en iyi ihtimalle,
belirttiğiniz şekilde alınacak rapor hastalık raporu olduğundan, ihbar süresini 6 hafta aşması durumunda ( yani 42+56=108gün) 150 günlük bir raporun bu süreyi aşması nedeniyle ,gene ihbarsız-kıdem tazminatı ödeyerek sözleşmeyi feshetme hakkına yasal olarak kavuşacaktır işveren.
Üstelik bu yasayla kendine tanınmış bir hak olduğundan, işe iade davası hakkı da olmayacaktır soru sahibi arkadaşın.
Yanılıyormuyum?

Merhabalar,

Şuan 37 haftalık hamileyim 32. haftamda raporumu aldığımda sizin yapacağınız bir şey yok biz sgk ya ve muhasebeye bildirdik elektronik ortamda gönderdik dediler. Doğum sonrası çalışmayacağım için rapordan 2 gün sonra istifa ettim.. Raporumu aldıktan sonra muhasebeye bildirmelimiydim ? Bir sorun çıkmasından endişe ediyorum beni aydınlatırsanız çok memnun olurum ...

merhaba;
bende bi konu hakkında bilgi almak istiyorum.21 haftalık hamileyim ve 3. haftada izne ayrılacağım şimdiye kadar devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ve aile hekimlerinde muayene oldum yani gebelik kaydım var. Hamile olduğuma istinaden bir evrak alıp sgk ya vermem gerekiyor mu? Bir de doğum parası ile doğum iznine ayrıldığım için alacağım rapor parası aynı şey mi? Daha doğrusu brüt ücretim 1.296,13 kr şuan. doğum dan sonra toplam alacağım para ne kadar olacak öğrenmek istiyorum. bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Son düzenleme:
merhaba;
bende bi konu hakkında bilgi almak istiyorum.21 haftalık hamileyim ve 3. haftada izne ayrılacağım şimdiye kadar devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ve aile hekimlerinde muayene oldum yani gebelik kaydım var. Hamile olduğuma istinaden bir evrak alıp sgk ya vermem gerekiyor mu? Bir de doğum parası ile doğum iznine ayrıldığım için alacağım rapor parası aynı şey mi? Daha doğrusu brüt ücretim 1.296,13 kr şuan. doğum dan sonra toplam alacağım para ne kadar olacak öğrenmek istiyorum. bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

3. dediğiniz 32.hafta sanırım. 32.Hafta da Doktorunuzdan doğum raporunuzu alıp doğum iznine ayrılışınızda işyerinize bildirmeniz gerekiyor. SGK anlaşmalı hastanede size bu raporu vereceklerdir. Doğum Parası Brüt Ücretin 3/2 sidir. Yani 4 Aylık doğum izni için ortalama alacağınız ücret 3.450 TL civarı yapmaktadır. 32.Haftada Hastanenizden Doğum Raporunu mutlaka başlatın

Doğum izni ve parası

3. dediğiniz 32.hafta sanırım. 32.Hafta da Doktorunuzdan doğum raporunuzu alıp doğum iznine ayrılışınızda işyerinize bildirmeniz gerekiyor. SGK anlaşmalı hastanede size bu raporu vereceklerdir. Doğum Parası Brüt Ücretin 3/2 sidir. Yani 4 Aylık doğum izni için ortalama alacağınız ücret 3.450 TL civarı yapmaktadır. 32.Haftada Hastanenizden Doğum Raporunu mutlaka başlatın

Merhabalar,

1) benim öğrenmek istediğim nokta. 32. hafta gebelikte iş görebilir raporu alındığı takdirde 37. haftaya kadar çalışma zorunluluğu var mı?
32. haftada annenin durumu iyiyse işe devam etmek isteyipte 35. haftada doğum iznine ayrılabilir mi? İlla 37. haftayı beklmek zorunda mı?

2) Ayrıca doğum izninde SGK'nın ödeyeceği ücret brüt maaşın 3/2si dediniz. Son 3 aylar baz alınarak hesaplanıyorsa ve son 3 ayda 30 gün çalışılmamışsa.
Örn: 28gün çalışıldı 2 gün raporlu...maaş normalde 30 gün için 2000tl ise 28 gün için 1866tl olursa...doğum izni parası neye göre hesaplanır?
30 gün üzerinden yani 2000 tl olarak mı yoksa 1866 tl üzerinden mi?

3) Doğum izni parasını doğumdan sonra mı alabiliyoruz? Doğum yapmadan hiçbir şekilde sgk ödeme yapmıyor mu?
doğum öncesi is göremezlik raporundan sonra ücret alınamiyor mu?

Konu ile ilgili bilgilendirmenizi rica ederim.

Cevap

Merhabalar,

1) benim öğrenmek istediğim nokta. 32. hafta gebelikte iş görebilir raporu alındığı takdirde 37. haftaya kadar çalışma zorunluluğu var mı?
32. haftada annenin durumu iyiyse işe devam etmek isteyipte 35. haftada doğum iznine ayrılabilir mi? İlla 37. haftayı beklmek zorunda mı?

2) Ayrıca doğum izninde SGK'nın ödeyeceği ücret brüt maaşın 3/2si dediniz. Son 3 aylar baz alınarak hesaplanıyorsa ve son 3 ayda 30 gün çalışılmamışsa.
Örn: 28gün çalışıldı 2 gün raporlu...maaş normalde 30 gün için 2000tl ise 28 gün için 1866tl olursa...doğum izni parası neye göre hesaplanır?

3) Doğum izni parasını doğumdan sonra mı alabiliyoruz? Doğum yapmadan hiçbir şekilde sgk ödeme yapmıyor mu?

Sorularımı cevaplandıracak kimse yok mu?

Re: Doğum izni ve parası

Merhabalar,

Sayın Hilal

1) Eğer izin sürenizde sağlık sorunu yaşar iseniz çalışabilir raporunuz doktorunuz tarafından iptal edilir. Veya bu izin süresinde erken doğum olur ise kullanmadığınız izin süreleri doğum sonrası kullanılacak sürelere eklenir (4857 - Md. 74)
2) Ödeme hesaplaması Son 3 aylık SPEK (Sigorta Primine Esas Kazanç) tutarınız / Son 3 Ay SS(G)K Gününüz. (sorunuzda verdiğini 1866/28 örneği)
3) Eğer doğum sonrasında doğum öncesi raporunuzu hekiminize kapattırırsanız ve işvereninize manuel giriş yaptırabilirseniz doğum öncesi paranızı alabilirsiniz ancak bunun için harcayacağınız zaman doğum sonrası izniniz ile aynı olacağı için bence gerek yok :)

Şimdiden Allah Analı Babalı büyütsün. Tebrikler.

ben bir şey sormak istiyorum

35 haftalık hamileyim 32 haftada çalışabilir raporumu aldım. şimdi 37. hafta raporumu alacağım. Fakat kredi ödemelerim olduğu için + başka bir durumdan ötürü şefimle görüştüm işverenimiz kabul ederse beni ssk lı göstermeye devam ederek maaşımı ödeyecekler raporumu işleme almıcaklar hatta rapor alma dediler. Benim sormak istediğim şu ki ilerde bi olumsuzluk olursa diye kendimi sağlama almak adına rapor alıp ssk ya beyan edilmeme durumu olabilir mi yani raporu onaylarken çalıştı dense sıkıntı olurmu.SSK ya tam 30 gün bildirilse.

yada nasıl bi işlem yapmak gerekir. tabi maaşımı işyerinden aldığım için sskdan para istemeyi düşünmüyorum. işyerine geri ödeme yapmıcam

Raporlu olmanıza rağmen işvereniniz ücretinizde herhangi bir kesinti yapmadan ücretinizi ödeyebilir, yasal olarak bunda bir engel yok, yeter ki ödediği ücretin primlerinide ödesin. Raporlu gösterir, ücretinizi öder , sıkıntı olmaz.
Kurumdan aldığınız işgöremezlik ödeneğini de işvereninize iade edersiniz.

merhabalar,

şubat 15 itibari ile doğum iznine ayrıldım. şubat ayına ait bordromda 15 gün sgk günü 15 gün ücretsiz izin olarak belirtilmiş. 20 martta evlilik sebebi ile istifamı verdim. yani 15 şubat- 20 mart aralığında doğum izninde olduğum için raporlu olarak yazıldığımı düşünüyordum. ancak bordromda raporlu değil ücretsiz izinli olarak gördüm. yapılan uygulama doğru bir uygulamamı. en son aldığım maaş şubat maaşım olduğu için ve raporlu günlerim ücretsiz izinli olarak göründüğü için 15 günlük maaşım üzerinden mi alacağım. şirketin yaptığı uygulama yasal mıdır? yardımcı olursanız çok sevinirim.

Gün Brüt Net
Normal Mesai 12
Hafta Tatili 2
Resmi Tatil 0
Yıllık İzin 0
Ücretli İzin 1
Ücretsiz İzin 15
Ücretsiz Rapor 0

Son düzenleme:
ücretsiz izin tam olarak ne anlama geliyor. doğum iznindeyken bordromda ücretsiz izin olarak yazması normal mi. tazminatımı nasıl etkiler:(

Rapor , iş sözleşmesini askıya alır,
iş sözleşmesi askıdayken, işveren sizi işten çıkartamaz, siz istifa edemezsiniz.
15 şubat rapor aldınız, 20 mart istifa ettiniz,
istifa ettiğiniz tarihte değil, raporunuzun bittiği tarihte sonuç doğurabilir istifa dilekçeniz.
Bunun Meali;
tazminatınızı çok etkiler, tazminat alamazsınız normal şartlarda.

Ücretsiz izin konusunda, yanlış giriş yapmışlar, zaten raporlu olduğunuz gün için izin de almzsınız, izin de veremezler.

ama bana evlilik 24.03.2013 de evlendiğim için doğum iznindeyken dahi evlilik sebebi ile istifa edebileceğimi söylediler. daha doğrusu sgk hattından bu bilgiyi edindim. yanlış bir bilgi verildi o halde bana keremcem bey.

:) şu, insanları prim günün doldu dedikten sonra emekli edip, aylık ödemeye başladıktan yıllar sonra, a aaa dur hele senin prim günlerinde eksik varmış, biz yanlış hesaplamışıs, dolayısıyla da sana gereksiz yere maaş ödemişiz yıllarca, öde hemen o aldığın paraları o zamandan bugüne olan faiziyle diyen sgk değil mi:)

Evlilik sebeiyle ayrılmanzıda sorun yok ki,
kıdem tazminatı alıp alamayacağınızda sorun var, ve bana göre kıdem tazminatı alamazsınız.
Hayırlısı olsun

İşyerinize evlilik nedeniyle sözleşmenizi feshettiğinizi ve kıdem tazminatınızın ödenmesini istediğinizi belirten bir dilekçe verdiniz anladığım kadarıyla.
İşveren nasıl karşıladı, ne yapacak?

normal karşıladı tazminatımı ödeyecek. en azından bana söyledikleri bu. ama çok fazla kötü niyetli hareketleri oldu. mesela ocak ayında yapılan maaş zammına beni tabii tutmadılar. doğum iznime şubatta çıkmama rağmen ve zam alabilmek için şart koşulan performansa dahil edilip başarılı puan almama rağmen zam yapmadılar. kasım ayında 14 gün izin hakkım yenilendi ama doğum iznine çıkacağım için kullandırmadılar ve izne de erken çıkarmadılar. aslında kurumsal bir firma ama insan kaynakları çok yetersiz:(