Doğum İzninde Gün Hesabı

veli

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar bayan işçimiz ;

06.01.2012 tarihinde 32 haft. gebe ve doğum öncesi 8 hafta izin aldı(rapora istinaden)
05.03.2012 tarihinde doğum yaptı . doğuma kadar geçen süre 8 haftalık süreden fazla burda doğum sonrası izin hesaplanırken toplam 16. haftalık doğum izni dikkate alarak mı yapacağım. Yani doğum öncesi fazla kullanılan izni doğum sonrası izinden düşüp toplam 16x7=112 günü geçmeyecek şekilde mi olacak

şimdiden teşekkürler

Ynt: Doğum izninde gün hesabı

Bu hesaplamaları siz yapmayacaksınız. Doktorun yazdığı rapora
göre işlem yapacaksınız

Sayın ihsans doktor 32.hafta gebe iken rapor verdi (doğum öncesi 8 haftalık iznin kullanılması diye ) bizde buna istinaden 07.01.2012 tarihinden itibaren izne ayırdık ..fakat doğum bir kaç gün geç oldu..56 gün sonra değilde 59 gün sonra burdaki 3 günü soruyorum.

Doktor doğum gerçekleştikten sonrada bir rapor verdi ve doğum sonrası iznin kullanılması uygundur diye.. sadece bu şekilde

Bahsettiğiniz 3 günü de doktor ayarlayacak.
"Doğum sonrası izinin kullanılması uygundur" demesi yetmez,
Dr verdiği raporlarda başlama ve bitiş tarihi olması gerekir.
Ayrıca bu raporlara göre SGK dan rapor parası alınır.
Başlama ve bitiş tarihleri yazılı değilse söyleyin doktora
yazdırsınlar

Personelinizin gittiği sağlık kurumu SGK ile anlaşmalı değilse
oradan alınan raporu devlet hastanelerinde onaylatmalı.

evet ihsans bey haklı.
doktor raporu kapatmak zorunda ayrıca doğum yaptığı tarih artık önemli değil toplamda 16 hafta izin mutlaka kullanacak şekilde rapor yazılmaktadır.

Doktor raporunda kesin tarih yazmamış, gerekçe olarak ta hangi gün doğum yapacağını gün olarak tutmayacağını söylemiş.Her iki rapordada başlangıç belli ama bitiş tarihleri yok sadece uygundur kelimesi var.

Bizde 16 haftaya denk gelen 112 gün toplamda izinli gösteriyoruz.

Raporu yazan doktora gidilecek.
Raporun bitiş tarihi yazdırılacak.

SGK ile anlaşmalı bir işyeri ise raporlu günlerin
başlama ve bitiş tarihlerini de gösterir
İş görmezlik belgesi hazırlayıp, Hem hastaya
vermek hemde SGK'ya bildirmek zorunda..

Eğer Rapor veren doktor doğumu gerçekleştiren
hastanenin doktoru değilse, rapor İşlemlerinizi doğumun
gerçekleştiği hastanede tamamlatmanız gerekir.

Elinizde başlama ve bitiş tarihi olmayan belgeyi SGK sitesinde
nasıl göstereceksini (İstirahatli günler bildirimi)

Bu kadar takılmayın bence..

Doktor da haklı sonuçta.. 32. haftada doğum istirahatine ayrılan bir kadının % 100 olarak "şu" tarihte doğum yapacağına kimse garanti veremez.. Ha bir tarih belirlenir.. ( eğer sezeryan ise ) olursa olur.. eğer normal doğum gerçekleşecekse..belirlenen tarihte olmama ihtimali de yüksektir.. bu nedenle doktorlar genellikle ilk raporları açık bırakırlar..

İlk raporların kapanışını doktor yapmaz.. hamileliğin 32. haftasında hakedilen istirahatin kapanışı.. doğumun gerçekleştiği tarihtir..

Siz sisteminizi değiştirmeyin.. istirahatin başladığı tarihle.. doğumun gerçekleştiği tarihler sizin sisteme gireceğiniz tarihler olsun..

Doğum izni parçalanarak sisteme girilemez zaten. Doğum gerçekleştikten sonra doktor işe başlama tarihini beliryeyip ilk rapora yazmak zorundadır. Bu raporda tek parça olarak doğum izni başlangıcı ve bitişi olarak girilir.

SGK ile görüştüm, ilk rapor tarihini başlangıç sayarak doğuma kadar olan süreyi doğum öncesi rapor girişi ...
Doğumun gerçekleştiği tarihi başlangıç sayarak doğum sonrası rapor girişi olarak girebileceğimi söyledirler.
Burda önemli olanın ise toplamda rapor günün 112 günü(16 hafta x7) geçmemesi gerektiğidir.

Cevap veren arkadaşlara teşekkürler

E raporda doğum raporlarını nasıl giriyorsunuz. Eskiden manuel giriyorduk. Şimdi rapor bitince mi tamamını giricez. Birde benim hesapladığım rapor bitiş tarihiyle hastaneninki birbirini tutmuyor. Eskiden böyle bir problem yoktu.Bir değişiklikmi oldu acaba. Nasıl hesaplıyorsunuz.

Siz sistemde gördüğünüz tarihleri esas alın.

Eğer çalışan isterse 1'er aylık dönemler halinde manuel rapor giriş kısmından aylık olarak girebilirsiniz raporları.Eğer rapor bitince tamamını alırım derse elektronik onay kısmından rapor bittiği zaman onay verirsiniz.

Rapor tarihlerinde tek dikkat etmeniz gereken iş kanununda belirtilen yasal sürenin aşılıp aşılmadığıdır. Eğer hatalı rapor tarihi var ise çalışanı doktoruna yönlendirip düzelttirmesini istemektir.

19 kasım 2014 de hamile bayan Çalışamaz raporu almış. Kasımda 18 gün çalışmış ve buna göre 12 gün eksik bildirdim. Doğrumudur ? yoksa 19 günmü bildirmeliydim ?

Hastaneler bu konuya hiç önem vermiyor. Özellikle özel hastanelerde çalışan personel raporların tarihlerini yanlış giriyor. Doğum izne ayrılan bayanların hatalı doğum raporlarını takip etmekten gına geldi. Merkür2 üstadın da belirtiği gibi yasal sürelere çok dikkat edin, hastanenin hatası yüzünden bir kaç mükellefim bu yüzden SGK' dan ceza aldı.

internette sgk vizite kısmında işbaşı/kontrol tarihi : 12 mart 2015 yazıyor(bu 12 martı benmi girdim sisteme bilmiyorum emin değilim) ( 113 gün yapıyor ???) benim hesaba göre 19 kasım-11 mart arası 112 gün yapar. yani 11 martta başlaması gerek. İşe başlamayı hangi gün yapmalıyım?

Rapora göre rapor başlangıç tarihi 19/11/2014 ve son raporlu gün 11/03/2015 tarihidir. 12/03/2015 rapor sonrası çalışması gereken ilk iş günüdür. Ama bir gün fazla rapor yazılmış işbaşı tarihi 11/03/2015 olmalı idi.

internette sgk vizite kısmında işbaşı/kontrol tarihi : 12 mart 2015 yazıyor(bu 12 martı benmi girdim sisteme bilmiyorum emin değilim) ( 113 gün yapıyor ???) benim hesaba göre 19 kasım-11 mart arası 112 gün yapar. yani 11 martta başlaması gerek. İşe başlamayı hangi gün yapmalıyım?

Sizin elektronik sistemdeki raporlara müdahale etme şansınız yok hastane yapıyor rapor girişini. Dediğiniz gibi normalde iş başı 11 mart olması gerekiyor 1 gün fazla olmuş. Hastaneye durumu bildirin düzeltmelerini isteyin eğer düzeltmezseler siz mecburen sistemde gözüken şekilde onaylamak zorundasınız.

teşekkür ederim. devlet hastanesi ile uğraşılmaz :( 12 martta işe başlamayı 11 mart ta başlatsam işe , bu kezde ''çalışmadığına dair giriş '' ile tutmayacak ? 12 martta başlatsam bu sefer eksik oldu diye ceza gelebilir... ilginç