doğum izninden sonra işten çıkarılma

MBR

Üyelik
11 Tem 2005
Mesajlar
26
herkese merhaba

işci doğum izni bitikten sonra işten çıkartılıyorsa kıdem ve ihbar tazminatı hakkından başka bir tazminat açma hakkı varmıdır
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
877
Konum
Zonculdak
Sayın MBR

Sorunuzun cevabı 4857 sayılı İş kanunun 21. maddesinde verilmiş. maddeyi aşağıya alıyorum

selamlar.

Kod:
Geçersiz sebeple yapılan feshin sonuçları:

MADDE 21. - İşverence geçerli sebep gösterilmediği veya gösterilen sebebin geçerli olmadığı mahkemece veya özel hakem tarafından tespit edilerek feshin geçersizliğine karar verildiğinde, işveren, işçiyi bir ay içinde işe başlatmak zorundadır. İşçiyi başvurusu üzerine işveren bir ay içinde işe başlatmaz ise, işçiye en az dört aylık ve en çok sekiz aylık ücreti tutarında tazminat ödemekle yükümlü olur. 

Mahkeme veya özel hakem feshin geçersizliğine karar verdiğinde, işçinin işe başlatılmaması halinde ödenecek tazminat miktarını da belirler. 

      Kararın kesinleşmesine kadar çalıştırılmadığı süre için işçiye en çok dört aya kadar doğmuş bulunan ücret ve diğer hakları  
      ödenir. 

İşçi işe başlatılırsa, peşin olarak ödenen bildirim süresine ait ücret ile kıdem tazminatı,  yukarıdaki fıkra hükümlerine göre yapılacak ödemeden mahsup edilir. İşe başlatılmayan işçiye bildirim süresi verilmemiş veya bildirim süresine ait ücret peşin ödenmemişse, bu sürelere ait ücret tutarı ayrıca ödenir. 

İşçi kesinleşen mahkeme veya özel hakem kararının tebliğinden itibaren on işgünü içinde işe başlamak için işverene başvuruda bulunmak zorundadır. İşçi bu süre içinde başvuruda bulunmaz ise, işverence yapılmış olan fesih geçerli bir fesih sayılır ve işveren sadece bunun hukuki sonuçları ile sorumlu olur. 

Bu maddenin birinci, ikinci ve üçüncü fıkra hükümleri sözleşmeler ile hiçbir suretle değiştirilemez; aksi yönde sözleşme hükümleri geçersizdir.
 
Üyelik
1 Haz 2005
Mesajlar
304
Sayın Arkadaşım,

Maalesef çoğu işyeri doğum izninin uzun olmasından dolayı dönüşte işciyi işten çıkarmak için herşeyi deniyorlar.Hele birde 6 ay ücretsiz izin talep etmişse.Kamu da çalışanla özel Sektörde çalışanın farkı bu zaten.
Servisini değiştiriyorlar, fırsatını bulup verimli olmadığını bahane ediyorlar. Sonuçta ihbar ve tazminatını verip gönderiyorlar.
Hatta doğum olayından dolayı bazı büyük kuruluşlar bayan çalıştırmama kararı almışlardır.
İşci Sayın Osman Erol'un belirttiği gibi madde 21 gündeme getirmek istiyorsa herşeyi yazıyla yapmasında faydası var.Departman değişikliği yaparak bezdirme politikası yürütebilirler.
 
Üst