Doğum Öncesi Hamile Çalışanların İzinleri

yken

Katkı Sunan Üye
Doğum öncesi hamile personelin bordrosunda eksik gün göstermedik, puantajını 30 gün gösterdik. Raporunu e-vizite sistemine işledik.
Bu personel rapor parasını işverene iade edecek mi?

Rapor parası yönünden,
Evet,işveren ücretini tam ödemiş zaten,işçininde rapor parasını iade etmesi gerekir

Gereklilik olduğunu da ben göremedim ama görüşüm dahası yorumum belirttiğim gibidir.
Sizin yorumunuzu da alalım ki konuyu netleştirmiş olalım.

Isveren dilerse raporlu olunan gunler icin ucret kesintisi yapmadan , calismadi bildirimi ile primleri tam gun odeyebilir.
Boyle bir ucretlendirme sekli is sozlesmesi ile de belirlenebilir.
Oyle bir is sozlesmesinde kurumlardan alinan isgoremezlik odeneginin de isverene iade edilmesi yonunde bir madde yoksa, alinan isgoremezlik odenegini isverene vermek te zorunluluk degildir.

Katılıyorum lakin olayımızda sebepsiz zenginleşme sozkonusu,dolayısıyla bir zorunluluk doğmasa da uygun olan iade edilmesi olsa gerek,zira benim anladığım olayımızda işverence sehven yapılan bir hata var,oysa normalde malum istirahat süreleri dikkate alındığında puantajın tam çalışılmış gibi gösterilmemesi,dolayısıyla ücretin tam ödenmemesi gerekiyordu ama gösterilmiş.

Uygun olan elbette ücreti kesintisiz alan çalışanın aldığı parayı işverene iade etmesi ama bu bir zorunluluk ta değildir.