Doğum raporunu isteğim doğrultusunda iptal edebilir miyim?

arkadaşlar merhaba,
doğum öncesi rapor aldım ve muhasebecime verdim. yalnız izin sırasında daha iyi bir iş buldum. eski işyerimden istifa edip ertesi gün yeni iş yerimde sigorta başlatmak istiyorum. doğum izni parasıda almak istemiyorum. bu şekilde bir işlem yapılabilir mi?

Ynt: Doğum raporunu isteğim doğrultusunda iptal edebilir miyim?

Doğum raporunun nezaman başladığı önemlidir burada.Raporu işleme koymadan önce çıkışını yapabilirlerse olur gibi.

peki doğum izni esnasında istifa edebilirmiyim?

Doğum izni başlangıç tarihi itibari ile istifada edemezsiniz başka bir yerde sigortalı girişiniz de yapılamaz.

Doğum izni başlangıcında istifa edemeyeceği ve başka işyerine başlayamacağı bilgisini
hiçbir yerde okumadım şimdiye kadar...
Sn. G705, O38CAGIL başka yere işbaşı yaparsa ona kim "niye burada işe başladın. Eski işyerinde
kalmak zorundasın" diyecek.

Doğum izni başladığı anda artık sigortalı raporludur ve raporlu işçinin çıkışı yapılamaz. Aynı şekilde raporlu olan bir kişinin de işe girişi yapılamaz, yapılsa bile bordroda rapor izinli gösterilmek zorundadır ki sgk bu tip girişi muvazaalı olarak değerlendirip iptal edebilir.

İşveren raporlu bir kişinin çıkışını yapamaz.Burada herkes aynı fikirde sanırım.
Ancak bende raporlu bir işçi istifa ederse ne olur sorusu ile karşılaşmamıştım.
Bence istifa edebilmeli, hatta başka bir işyerine girişi yapılıp çalışabilmelidir.Sonuçta yeni firmada raporlu gözüksede gerçek bir rapor var ortada.

SGK bu gibi durumlarda tutumu bellidir. Diyelim ki çalışan istifa ettiği için çıkışı verildi; sgk işten çıkış tarihi itibari ile rapor parasını kesebilir ve her ne kadar yeni bir yere girişi yapıldı isede doğum parası alabilmek için girişinin yapılmış olduğunu öne sürerek kalan rapor parasını ödemeyebilir. (bu yazdıklarım olasılıktır.) Arkasından bin bir uğraşla belki para alınabilir ama buna ne gerek var?

Rapor parasını olaya katmıyorum ben zaten.Alınabilir yada alınamaz.İşten çıkış yapılabilir mi yapılamaz mı? ona bakıyorum.
Hamilelik halinde Rapor parasının alınabilmesi içinde geriye dönük 120 gün prim ödenmesi isteniyor.
Eğer giriş çıkışlarda arada boşluk olursa rapor parası alınamaz.Ancak boşluk yoksa onun da alınabileceğini düşünüyorum.
Tabi özel bir madde koyupta giriş çıkış olduysa rapor parası verilmez diye bir kanun yoksa :) Sgk bu belli olmaz...

İstirahatli durumuda rapor parası ayrı bir konu.(Çıktığı tarih itibari ile rapor parası kesilir. Çünkü rapor parası çalışana verilir. Ancak yeni işyerinde de -90 günü varsa- rapor süresi girilebir. veya SGK ile görüşmeler/yazışmalar sonucu bir şekilde güncellenir parası alınır.)

Raporlu kişinin işe girişi gayet rahatlıkla yapılır. Ancak fiilen çalıştırılmaması gerekir. İster SGK istirahatli göster,
istersen de Primini Tam öde (Fiilen çalıştırmadan). Hiç bir sıkıntı olmaz. Hiç bir şekilde de bu durumda muvazaa yoktur.

Sn. G705

"Arkasından bin bir uğraşla belki para alınabilir ama buna ne gerek var"

Yukarıdaki cümleyi de bu olayda kullanma durumumuz yok.
1. Kişi bir konuda Bilgi istiyor.
2. Bulduğu iş belkide hiç kaçırmaması gereken, istediği, beklediği iştir.
değil mi?

konuyu bir mali müşavire sordum. oda çıkamadı işin içinden. şu anki işyerinden istifa halinde işyerine soru sorabilirler, müfettiş gönderebilirler dedi. işveren zor durumda kalabilir. diğer taraftan işçi daha iyi bir imkanı kaçırıyor, işçide zarara uğruyor dedi. ayrıca işçi özgürdür isterse çalışır istemezse istifa eder zorla nasıl tutacaksın? dedi. garip bir durum. anlaşılan bu olay tek benim başıma geldi. allah sonunu hayır etsin. her şer de bir hayır var derler.

Birde şu var; eski işvereniniz sizden ihbar tazminatı isteyebilir.

Şöyle bir yol denenemez mi?
Zaten kanundan doğan hakkınızı kullanarak doğumunuza 8 hafta kala rapor alıp izne çıktınız.Ama bir tarafta doktor raporu ile istemeleri halinde doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışılabilir denmekte.
Doktora gidip yeni rapor almak mümkün olamaz mı?Doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışabilir diye. Alınabileceğini düşünüyorum.
Bu durumda işyerinize yeni raporu sunar istifa edip yeni işinize başlarsınız bu durumda yeni işinizde doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışırsınız.
Sadece fikir benimkisi..

Bence burda doğum iznine hamileliğin kaçıncı haftasında çıktığı önemli..Eğer 32. hafta doğum iznine ayrılmışsa tekrardan doktordan çalışır raporu alınıp sistemden rapor tarihi düzeltilerek çıkışı da yapılır,dolayısıyla başka bir yerde çalışmaya başlayabilir diye düşünüyorum..

Ben şu ana kadar raporlu işçi işten ayrılamaz diye herhangi mevzuata veya yargı kararına rastlamadım. Emin olun
bu olay tek sizin başınıza gelmemiştir. Çok yaşanmış bir olaydır.
Ben olsam tereddütsüz istifa eder, Yeni işyerime işe girişimi sağlar, ancak raporum süresince fiilen çalışmazdım.