Doğum Sebebi İle Alınan İşgöremezlik Belgesi

Merhaba,

Sigortalı hamilelik sebebi ile 24.02.09 tarihinde "İşgöremezlik Raporu" getirerek doğum iznine ayrıldı ve 16.03.09 tarihinde doğum gerçekleşti. 25.05.09 tarihinde tekrar işbaşı yapacak.Şuana kadar personel işbaşı yapmadığı için herhangi bir bildirimde bulunmadım, bununla ilgili işgöremez bildirimini nasıl yapmalıyım? Hastanın doğumdan sonra alması gereken ek bir rapor veya belge bulunuyor mu?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Ynt: Doğum Sebebi İle Alınan İşgöremezlik Belgesi

iş görmezlik süresi boyunca sgk müdürlüğüne bildirimde bulunmanız gerekiyor eksik gün bildirmi ile

Bildirmezseniz sıkıntı olmaz SGK isteyince de verebilirsiniz.

Sgk Mevzuatında, aynı yerde yani 'doğum izninde e-bildirge yapmak' konusu var . Ordan detaylı bilgi alabilirsiniz.

3 hafta kalıncaya kadar çalışabilir raporu var mı? Var ise iş başı 16/06 olmalı.
Yok ise 16/03 doğum yaptı ve çoğul gebelik değilse 12/05 iş başı yapması gerekir.12/05-25/05 için ayrıca raporu olmalı.

T U R K O ' Alıntı:
3 hafta kalıncaya kadar çalışabilir raporu var mı? Var ise iş başı 16/06 olmalı.
Yok ise 16/03 doğum yaptı ve çoğul gebelik değilse 12/05 iş başı yapması gerekir.12/05-25/05 için ayrıca raporu olmalı.

3 hafta kalıncaya kadar çalışabilir raporu yok ; dediğiniz gibi yasal süre olarak 12/05'te işbaşı yapması gerekiyor ancak personelimiz doğumdan önce 8 hafta olan hakkının 7 haftasını kullandığı için kalan bir haftasını doğumdan sonraya ekleyebiliriz diye yorumladık. Bu sıkıntı yaratır mı?

E-bildirge'de işgöremezlik belge girişine girdiğim zaman menüde işe başlama tarihini sorduğundan ve personel de henüz işe başlamadığından doğum parasını alabilmesi için nasıl bir yol izlemem gerektiğini çözemedim. Doğumdan sonra ek bir belge daha mı alması gerekiyor?

Ekleyemezsiniz. Doktorun ayrıca bir istirahat vermesi gerekir.

:-\
Yardımlarınız için teşekkürler

arkadaşlar bir çalışanımız üç hafta kalana dek çalışabilir raporu aldı ve çalıştı. 30 Nisanda izne ayrıldı mayıs 18 doğum yaptı . Bizden doğum yaptığı süreye kadar olan parasını sgk dan almak için çalışamamazlık girişi yapmamızı istiyor. Ben kapalı rapor getirmeden nasıl yapacağım. Diyelim kapalı raporu getirdi 30-04-2009 (atıyorum) Temmuz 15 iş başı. Ben çalışamamazlık girişinin işbaşı kısmına ileri tarih mi yazacağım bu mümkün mü.? Tek girişle tüm 16 haftayı yazabiliyor muyum.
Yardımlarınız için teşekkürler

evet ileri tarih yazılıyor iş görememezlik belgesi getirdiğinde bunun bir suretide sgk ya gidiyor onu hastahane gönderiyor.iş göremezlik bekgesinde zaten analık diye işaretlidir o şekilde girdikten sonra 2 hafta içerisinde para yatıyor ve personel postahaneden alıyor.

Çok teşekkürler.

arkadaşlar,
4857 sayılı iş kanununa göre, doğumdan önce kullanılmayan süreler, doğumdan sonraki günlere eklenir.

Bir personelimizin doğum sonrası raporu 18/05/2009 da bitmekte.19/05/2009 çalışmaya başlayacağı tarih ama bu tarih itibariyle de doğum sonrası ücretsiz izne ayrılıyor.19 Mayıs'ın resmi tatil olması sebebiyle bu tarih itibariyle ücretsiz izinli gösterebilir miyiz.Yoksa bordroda 1 gün gösterip izni 20 Mayısta mı başlamalı?

ben zordurumdaki birbayanişcialdım doğumyapacaksigortaya soktum 3aysonra doğumiçin izinaldı hastanedenn izini bitdi 1 hafta çalıştı abizoroluyor çocukla çalışmak işten ayrıldı bedeona git doğumparanvar onual diye evrağını verdim g.o.paşa sigorta müdürlüğünden sen anlaşmalı işe girmişin diye parasını verrmemişler benim işyerimi teftişealcaklarmış bu durmda ben zarar görürmüyüm benim suçum ne anlamadım ceza alırmıyım neyapmam gerekiyor yardım cıolursanız sevinirim benim cebimden çıktı cezasını gine ben çekicem lütfen yardımcı olurmusunuz acele cevap teşekkürler akif

:Dben zordurumdaki birbayanişcialdım doğumyapacaksigortaya soktum 3aysonra doğumiçin izinaldı hastanedenn izini bitdi 1 hafta çalıştı abizoroluyor çocukla çalışmak işten ayrıldı bedeona git doğumparanvar onual diye evrağını verdim g.o.paşa sigorta müdürlüğünden sen anlaşmalı işe girmişin diye parasını verrmemişler benim işyerimi teftişealcaklarmış bu durmda ben zarar görürmüyüm benim suçum ne anlamadım ceza alırmıyım neyapmam gerekiyor yardım cıolursanız sevinirim benim cebimden çıktı cezasını gine ben çekicem lütfen yardımcı olurmusunuz acele cevap teşekkürler akif

Yapılan iş SGK yı zarara uğratan bir iştir. Kurumdan muhtemelen denetime geleceklerdir. İşçinin orada çalışmadığı yönünde rapor tutarlarsa çok fazla cezayla karşılaşabilirsiniz. Bunun için gardınızı sağlam olarak alıp beklemekten başka çareniz yok. İşçinin özlük dosyası eksiksiz olsun, işyerindeki diğer çalışanlara bu işçinin giriş çıkış tarihleri hakkında bilgi verin (çünkü denetlemeye gelince diğer işçilere de soru soracaklardır), siz de işçinin giriş çıkış tarihlerini ödenen ücreti falan eksiksiz öğrenin.

halime.d ' Alıntı:
arkadaşlar,
4857 sayılı iş kanununa göre, doğumdan önce kullanılmayan süreler, doğumdan sonraki günlere eklenir.
3 hf kalıncaya kadar çalışabileceğine dair doktor raporu yoksa eklenemez.
borino bile bile lades demişsiniz. Doğuma 8 hf kalan birini işe alamazsınız. Doktor raporu olsa idi 3 hf kalıncaya kadar çalışabileceği için işe alabilirdiniz. Eğer elinizde bu şekilde bir rapor var ise incelemeyi sorunsuz geçebilirsiniz, değilse başınız belada.

borino ' Alıntı:
ben zordurumdaki birbayanişcialdım doğumyapacaksigortaya soktum 3aysonra doğumiçin izinaldı hastanedenn izini bitdi 1 hafta çalıştı abizoroluyor çocukla çalışmak işten ayrıldı bedeona git doğumparanvar onual diye evrağını verdim g.o.paşa sigorta müdürlüğünden sen anlaşmalı işe girmişin diye parasını verrmemişler benim işyerimi teftişealcaklarmış bu durmda ben zarar görürmüyüm benim suçum ne anlamadım ceza alırmıyım neyapmam gerekiyor yardım cıolursanız sevinirim benim cebimden çıktı cezasını gine ben çekicem lütfen yardımcı olurmusunuz acele cevap teşekkürler akif

Zor durumdaki bir kişiye yardım etmek insani değerlerin gereği, ancak sizin zor durumdaki bir kişiye yardım etme şekliniz yanlış. Bir devlet kurumunun zararına ve bir devlet ferdinin yararına böyle bir işlem yapmış olmanız fertler arasındaki eşitlik ilkesine aykırı.
gelecek durum şöyle olur:
a- o kişiyi işe soktuğunuz işyerinde teftiş yapılır, tüm sgk (sgk işlemleri yönetmeliği) prosedürleri incelenir,
b- sgk müfettişi(yada teftişe yetki verilmiş memuru) rapor hazırlar,
c- rapor sonucuna göre işlem yapılır.
c1- para cezası uygulanır.
c2- sigorta günleri (işçinin) iptal edilir.
c3- hakkınızda sizin bağlı olduğunuz herhangi bir kamu kurumuna (bu mühendisler odası da olabilir muhasebecilier odası da olabilir eczacılar odası da olabilir) bilgi verilir.
c4- bağlı bulunduğunuz kurumda size ceza verir.

Ahmet Ozan ' Alıntı:
T U R K O ' Alıntı:

3 hafta kalıncaya kadar çalışabilir raporu yok ; dediğiniz gibi yasal süre olarak 12/05'te işbaşı yapması gerekiyor ancak personelimiz doğumdan önce 8 hafta olan hakkının 7 haftasını kullandığı için kalan bir haftasını doğumdan sonraya ekleyebiliriz diye yorumladık. Bu sıkıntı yaratır mı?

E-bildirge'de işgöremezlik belge girişine girdiğim zaman menüde işe başlama tarihini sorduğundan ve personel de henüz işe başlamadığından doğum parasını alabilmesi için nasıl bir yol izlemem gerektiğini çözemedim. Doğumdan sonra ek bir belge daha mı alması gerekiyor?

T U R K O ' Alıntı:
Ekleyemezsiniz. Doktorun ayrıca bir istirahat vermesi gerekir.

Bir personel için doğum öncesi kullanılmayan 5 haftalık doğum öncesi izninin doğum sonrasına ekleneceğine dair rapor verilmiş. Ve elimizde doğum sonrası yasal 8 haftayı belirtir işgöremezlik belgesi mevcut. Bu tarihe kullanılmayan 5 haftayı da ekleyebilmemiz için ne yapmalıyız normalde.Ayrıca bir istirahat raporu verilmediği söylenmekte. Bugüne kadar bizde yapılan 5 haftanın elle hesaplanıp iznin kullandırılıp bildirgede eksik gün bildiriminde bulunulması şeklindedir.
Yardımlarınızı rica ederim.

Eğer doğum öncesi 3 hf kadar çalışabilir raporu var ise doğum iznine ayrıldığında verilen raporda doğum sonrası izin süresini buna göre tarih atılması gerekir. Kısaca doktor xx tarihi başlangıç yy doğum sonrası başlangıç zz izin bitiş olarak yazmalı.