Doğum Sonrası İşten Çıkarma

kadir34

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar,

bir çalışanımın doğum izni haziran ayı için de bitti,
ben çalışanımı temmuz ayında kıdem ve ihbar tazminatını vererek işten çıkarmak istiyorum,
kanunen doğum sonrası süt izni olduğu için bunu da ödemem gerekir mi?
bilgisi olan varsa yardım rica ederim

Fesih sonrası iş ilişkisi bütünüyle sona ermiş olacağından gerekmez, diğer ifadeyle bu konuda işverenin yükümlü olmayacağı düşüncesindeyim.

merhaba arkadaşlar,

bir çalışanımın doğum izni haziran ayı için de bitti,
ben çalışanımı temmuz ayında kıdem ve ihbar tazminatını vererek işten çıkarmak istiyorum,
kanunen doğum sonrası süt izni olduğu için bunu da ödemem gerekir mi?
bilgisi olan varsa yardım rica ederim
.
.
Bahsettiğiniz sebep ile çıkarıyorsanız ;

Kıdem ve ihbar haklarını vermiş olmanız durumu değiştirmez.

• Eşit davranma ilkesine aykırılıktan dolayı tazminat davası açarak 4 aya kadar eşit davranma tazminatına hak kazanacağı,
  • Yukarıdakı davadan hareketle alamadığı süt izni paralarının ödeneceği,
  • 30 kişiden fazla iseniz işe iade davası oluşacağı ve işe iade davasının olumlu sonuçlanması (ki olumlu olacaktır) halinde işveren olarak yine kadını işe başlatmazsanız en az 4 en fazla da 8 aylık tutardaki işe başlatmama tazminatını ödeneceği hususu gündeme gelecektir.

.
.
Bahsettiğiniz sebep ile çıkarıyorsanız ;

Kıdem ve ihbar haklarını vermiş olmanız durumu değiştirmez.

• Eşit davranma ilkesine aykırılıktan dolayı tazminat davası açarak 4 aya kadar eşit davranma tazminatına hak kazanacağı,
  • Yukarıdakı davadan hareketle alamadığı süt izni paralarının ödeneceği,
  • 30 kişiden fazla iseniz işe iade davası oluşacağı ve işe iade davasının olumlu sonuçlanması (ki olumlu olacaktır) halinde işveren olarak yine kadını işe başlatmazsanız en az 4 en fazla da 8 aylık tutardaki işe başlatmama tazminatını ödeneceği hususu gündeme gelecektir.
Doğum yapmış olması nedeniyle fesih yapılacağım belirtilmemiş, eşit davranma ilkesine aykırılık teşkil eden durum nedir sizce ?

Süt izni, anlık kullanılabilen bir izindir, topluca kullanımı veya kullanılmayan iznin ücretinin ödenmesi gibi bir hak sahipliği sözkonusu değildir. Kullanılan süt izni kullanılır, her ne sebeple olursa olsun kullanılmayan süt izni kayıptır, parası asla talep edilemez.

* İşe iade davası konusundaki görüşlerinize katılıyorum.