Dönem Başı Mal Mevcudu

aşkınbulduk

Tanınmış Üye
şahıs firması bu ay içinde devir alındı.
devir alırken bu mal, alıcı için dönem başı mal mevcudu olmaz mı ?

bende üstadım öyle dedim,ancak alan dükkanı devir alan kişinin muhasebecisi geçen seneden devir olursaymış gibi saçma bir şey dedi ? ben de şüphelendim sormak istedi.

Vallaha devir alan kişinin muhasebecisinin ne demek istediğinin şahsen ben anlayamadım, doğal olarak siz de anlayamamışsınız.

Devir alan kişi devir aldığı mallar için karşı taraftan fatura almıştır muhtemelen.

Devir alan kişi açısından bu fatura dönem içerisinde alınan mal niteliğinde değilmidir ?
Dönem başı mal mevcudu bir önceki faaliyet dönemi sonucunda stoklarımızda bulunan mal mevcudunu ifade etmezmi?

Burada daha işe yeni başlama var, dolayısıyla devir alınarak işe başlanan tarihteki mal mevcutu DBS olacaktır, aksi takdirde zaten kaydi envanter ve STMM tutmaz.

Selamlar
Kelime anlamı itibariyle sanıyorum bir karıştırma olmuş..
Yeni faaliyete başlayan işletme için,haliyle faaliyet başlangıcı,yeni dönem başlangıcı ile aynı sayılsa da burada devir alınan mal,dönem başı değil dönem içi alış kapsamında değerlendirilmesi bana göre yanlış olmaz.Kaldı ki ortada farkeden de birşey olmaz aslında..Bu işletme açılış bilançosu çıkarmak istese,bu stokları dönem başı mal mevcudunda göstermesi yanlış anlaşılmalara da sebebiyet verecektir.(sanki önceki dönem varmış izlenimi uyandırabilir) Ayrıca işletme defterine (işletme olduğunu varsayarsak) bu alışlar, mal alımı şeklinde kaydedileceği için (çoğu program dönem başı stoklarını ayrı yerde kaydettirir) haliyle döküm alındığında devir bölümünde değil,alışlar bölümünde yer alacaktır.
Özetle malları devir alarak faaliyete başlanıldığından bu stoklar,dönem başı gibi görülsede,yeni açılış olması sebebiyle ve deftere kayıt edilme şekli açısından dönem içi alış sayılmalıdır..
düşüncem böyledir.
Saygılar

Selamlar Koray Bey
Bana göre yanlış olur.Çünkü bu kişi,sermaye olarak kendi malını işletme aktifine almıyor.3.şahıstan bu malı,borçlanarak alıyor.Bence sermaye ile ilişkilendirmek doğru olmaz.

üstad devri alıyor işyerini,

yüklü miktarda stok var,eğer dönem içi alış dersek firma önümüzdeki dönem bilançoya geçer.ben bunun dönem başı mal olduğunu ve bu dönem defter haddini etk
lemiyeceğini söylüyorum onlar başka..

Ben dönem başı stok olmayacağı görüşündeyim.Ayrıca birde şu açıdan bakın...Bu devir sonucu fatura kesilecek ve bu kişi bu kdv'yi indirmeyecek mi?
Nasıl db mal oluyor o zaman? Alış olduğu bariz değil mi :)

Son düzenleme: