Döviz Üzerinden Kira Ödemesi

Merhaba arkadaşlar,

İşyerimiz kirasını döviz üzerinden tl olarak ödüyor.yani 1000 $ =1500 tl olarak.ödemeyi aybaşlarında yapıyoruz.
bende tahakkuk kaydını ödeme tarihinde yapıyorum kur farkı oluşmasın diye.acaba bu şekilde mi yapmak lazım.
kafamda soru işareti kaldı bende meclise getireyim dedim.

yorumlarınız için şimdiden teşekkürler,

Ynt: Döviz Üzerinden Kira Ödemesi

sayın kupeli bence kafanızdaki soru işaretini atın çünkü zaten çok çetrefilli bir konu blanço esasına göre defter tutan mükellefler için bir tarafta dönemsellik,maliyet kavramı bir tarafta ticari kazançta gelir ve gider tahakkuk esası kavramı bir diğer tarafta GVK.94.maddedeki nakit ve hesaben ödeme deyimi şimdi bunların bazıları diğer- leri ile öyle çelişiyorki tahakkuk ve stopaj noktasında onun için iki türlüde yapabilirsiniz kimsenin bir sıkıntı çıka- racağını sanmıyorum,kolay gelsin.

Selamlar tahakkuk kaydını yapmayın,ödeme yaparken tahakkuk ve ödeme kaydını birlikte yaparsınız. Burada şunu diyebilirsiniz.Kiramı ödemedim ama gidere de ihtiyacım var.Kirayı tahakkuk etmem lazım. o zaman ödeme yapmadan tahakkuk kaydınızı yaparsınız,ödeme yapıldığında da doğabilecek kur farkına da (lehte veya aleyhte) razı geleceksiniz.Saygılar.

sn twolf,

Gidere ihtiyacım yok da kur farkıyla derdim var.o yüzden dediğim gibi bende ödeme tarihinde tahakkuk yapıyorum.

Bilgiler için teşekkürler,