Döviz Yasağı Ve Dövizli İşlemler Hakkında

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Ara 2013
Mesajlar
1,069
Konum
istanbul
Günaydın son zamanlar da döviz ve dovizli islemler de cokndegisiklik oldu asagidaki sorular la toparlamaya calisabilir miyiz?

- Y.içinde dovizli mal alıp satmak yasak midir
- Y.içinde dovizli hizmet işi (örneğin inşaat isleri) yapmak yasak midir
- İhracat bedelleri döviz olarak getirmek mecburi midir? Değilse hangi tarihten itibaren yasak kalkmistir?
- Yurtdışından sitket hesabina gelen döviz i çekmek için ihracat faturası veya gümrük beyanı banka ya sunmak mecburi midir? Daha once bu mecburiyet var mıydı? Bu belgeler olmadan y.dışından gelen döviz ler banka dan çekilemiyor muydu?
- Y.dışından şahıs hesabına gelen döviz bankadan cekilmesinde herhangi bir sorun varmıdır? (örneğin sirket hesabı yerine ortağın hesabına 25.000 usd y.dışından gönderilmiştir)
- Yapılan ihracat 30.000 usd olmasına rağmen firma hesabına 50.000 usd gönderilmiştir bu sakinca doğurur mu n3 yapmalı bu konuda
Kolay gelsin
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
4,026
Konum
ADANA
Yurtiçinde dövizli işlem yapmak serbesttir. İhracat bedellerinin %90 ını getirmek zorunludur. Ancak her bir beyanname itibariyle 30.000 usd noksanına kadar olan tutarlar bankalarca ihbar edilmeksizin ilgili beyanname kapatılır. Sizin örneğinizde gelen bedelin 30000 usd kısmına bankaca ibkb düzenlenir. Kalan 20000 usd serbest döviz girişi yapılabilir. Ancak bankalar gelen bedelin (20.000 usd) ne için geldiğini sorabilir. Bankalar son zamanlarda giden ve gelen dövizlerin kara para kapsamında olup olmadığı hususunda çok titiz davranmaktadır.
 
Üst