fonradar

DropShipping Ve Aracılık Komisyonu Vergilendirmesi

Merhaba,

Benim sizlere birkaç sorum olacak bu konu hakkında bir mevzuat bulamadım.

Ben internet üzerinden Dropshipping yapacağım. Bir şahıs Firması kuracağım Muhasebecim olacak, home ofis şeklinde çalışacağım. Soruma gelince örnek üzerinden anlatacak olursak.

Örneğin,

Benim A firması olarak bir e-ticaret sitem var. B firması adı altında bir tedarikçim var. Müşteri geliyor A firmasından ABC isimli 10 TL fiyatlı ürünü satın alıyor. Ben A firması olarak B firmasının sistemine giriyorum ABC ürününün 8 TL olan bayi fiyatını ödüyorum kargo bilgilerine müşterimin kargo bilgilerini yazıyorum. B firmasıda yani tedarikçim müşterime ABC ürününü 10 TL olarak fatura kesip faturasıyla beraber yolluyor.

• Burada benim kazancım olan 2 TL üzerinden nasıl vergilendirilirim ?
  • Bir komisyon faturası kesmem gerekirmi ?
  • Tedarikçime ben 8 TL ödeyeceğim fakat tedarikçim müşteriye 10 TL olarak fatura kesecek bu durum yasal olarak sorun olurmu ?
  • Tedarikçim yasal olarak benim adıma fatura kesebilir mi ?
  • Veya başa dönecek olursak böyle bir satış şekli için Şahıs firması kurmam gerekli mi ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür eder. İyi çalışmalar dilerim.

Ynt: DropShipping Ve Aracılık Komisyonu Vergilendirmesi

1-Şahıs olarak ticari kazanç mükellefiyeti tesis ettirmeniz gerekir.

2-Bu iş modelinde doğru olan B firmasını A firmasına 8.-TL fatura kesmesi, A firmasının da 10.-TL faturayı müşteriye göndermesi. A firmasının karı 8.-TL olacak. Malın gönderimi sırasında B firması direkt olarak kargoyla müşteriye teslim yapabilir, o kısmı önemli değil.