Düzeltme Beyanı- Pişmanlik

fb1907

Katkı Sunan Üye
vergi dairesinden tarafimiza gonderilen yazida alislarimizda sorun oldugu ve 5811 faydalanamamiz teblig edilmistir.Yalniz 2008 donemi icin 5811 den faydalanamadigimiz icin duzeltme beyannamesi verecegiz.Bu beyannamelerde odeme cikacak.Acaba bu duzeltme beyanlarini internetten verirken pismanlik talepli verebilirmiyiz? yoksa onlar yaziyla bize duzeltin dedigi icin pismanlik hukumlerinden faydalanamazmiyiz? yorumlarinizi bekliyorum.

iyi calismalar...

Ynt: duzeltme beyani-pismanlik

Öncelikle şunu belirtelim,yazıda illa "düzeltin" demiyorlar.Düzeltme işlemi sadece sunulan alternatiflerden birisi.İsterseniz düzeltmeyebilirsinizde.pişmanlıkta olmaz,çünkü pişmanlık hiç verilmeyen beyannameler içindir.Siz olsa olsa kss veya düzeltme veya her ikisi birden seçeneklerini kullanacaksınız.Düşüncem böyle,saygılar.

peki o selikde gonderdigimiz zaman kdv nin 3 kati ceza yiyecekmiyiz?

Hayır neden yiyesiniz ki.Usulsüzlük henüz tutanakla tespit edilmemiş.Sadece izah istenip alternatifler sunulmuş.Siz yazıya hiç cevap vermeyip olayı oluruna bırakırsanız bu defa daire evrakl ibrazı isteyip inceleme başlatacaktır.İnceleme sonucunda karar tutanağa dökülüp sabitlenecektir.3 kat ceza ile o zaman karşılaşabilirsiniz.Ortada henüz bir tutanak veya tespit yok.Sadece izah istemi var.umarım anlatabilmişimdir.Saygılar.

Ynt: Düzeltme Beyanı- Pişmanlik

az once duzeltme beyanini gonderdim.kss ve duzeltme seceneklerini tikladigniz zaman yuzde 50 oraninda ceza kesiyor.pismanlik sectiginiz zaman ceza kesmiyor sadece faiz aliyor ama onun icin odeme cikmasi gerekiyor.

Ödeme çıkarsa DZT-PİŞ Ödeme çıkmazsa DZT-KSS

odeme cikti bende duzeltme pismanlik verdim
hatta bilgi olarak sunayim ilk beyandada odeme cikmissa duzeltme verirken sistem ilk beyandaki odemeyi dusup tahakkuk kesiyor

peki pismanlikla verdigimiz kdv deki odemeyi vadesinde yapmaz isek normal faizin haricinde herhangi
bir odeme istenirmi bizden?

fb1907 ' Alıntı:
peki pismanlikla verdigimiz kdv deki odemeyi vadesinde yapmaz isek normal faizin haricinde herhangi
bir odeme istenirmi bizden?

Pişmanlık hükümlerini ihlal ettiginizden dolayı %50 ceza kesilir ayrıca 2.derece usulsuzlük cezası kesilmesi gerekiyor

arkadaşlar, kdv -2 beyn. geçmiş dönemde süresi içinde verilip ödemeside yapılmış ancak firmalara ait tutarda a firmasının tutarı b ye,b nin tutarı da a ya girilmiş. düzeltme vermemiz istendi tutarda değişiklik olmayacak,nasıl bir yol izlemem lazım.
herkese kolay gelsin.

Sayin fatih bey;

eminmisiniz kdv de 3000 tl odeme cikiyor duzeltmeden sonra.zaten 15 gun vade verdi
15 gun icinde odemezsek 1500 tl cezami yiyecegiz?

FERCEY ' Alıntı:
arkadaşlar, kdv -2 beyn. geçmiş dönemde süresi içinde verilip ödemeside yapılmış ancak firmalara ait tutarda a firmasının tutarı b ye,b nin tutarı da a ya girilmiş. düzeltme vermemiz istendi tutarda değişiklik olmayacak,nasıl bir yol izlemem lazım.
herkese kolay gelsin.
Aynı beyannemyi dolduracaksın arka sayfayı doğru olarak yazacaksın 16.90 damga vergisini ödeyeceksin

mustafa bey kusura bakmayın ne demek istediğinizi anlayamadım,beyanname üzerindeki tutarları firmalarda yer değiştirdim ödeme rakamları aynı kss ve dzl seçtiğimde ceza kesileceğinden bahsediyor ödemede çıktığı için tereddüte düştüm onay vermedim. arka sayfa derken neyi kastettiniz.

Ceza Kesilecek Der ama kesilmez daha yeni yaptım varlık barışından dolayı örenek 3 ay indirilecek kdv si değiştği için 4 ayıda düzletmek zorundaydım 4 ayda ödeme çıkmıyordu ceza kesilecek diye uyarı yaptı ama ceza kesilmedi