Düzeltme Beyannamesi Nasıl Verilir ?

MUSTAFA KAYADUMAN

Katkı Sunan Üye
Merhaba 2017 yılında gidere işlenen nakliye firmasının faturalarını kayıtlardan çıkartmamızı istedi vergi denetmeni matrah artırımını yapmışsınız ama kdv yi ne yazık ki yapmamışsınız kdy yi yapsaydınız denetlenmezdinız dedi.Şimdi 2017 şubattan 2021 aralık ayına kadar aralıklarla faturalar alınmış genelde firmanın kdv si hep devrediyor ama bu kayıtları çıakrtınca bazı aylarda ödeme çıkıyor.Bu durumda kdv düzeltmesini yaparken 2017 şubattan günümüze kadar tek tek mi düzeltilecek pişmanlıkla mı verilecek her beyannamede ceza olacak mı ,kdv çıkan dönemle çıkmayan dönemin cezası farklı mı? Tesekkur ederım.

Örnekle açıklarsak daha anlaşılır olabilir. Ocak/2017 döneminde nakliye faturası var. Ocak ayını düzelteceksiniz. Sonraki fatura mayıs ayında ise mayısı da düzelteceksiniz. Düzeltmede, ocak ayında çıkardığınız faturayı da dikkate alacaksınız. Arada düzeltilecek başka ay yoksa ödeme çıkan ilk ayı düzelteceksiniz. Çıkan vergi farkını ise ödeyeceksiniz. Beyannameyi pişmanlıkla vermeyi unutmayın. Önce bir excel tablosunda işlem yaparsanız durumu daha net görürsünüz.

peki biz resmi olarak yapmışız ödemeleri kendimize guvenıyoruz faturaları kayıtlardan cıkartmasak mahkemeye versek bu durumda sistem nasıl işliyor 400.000 tl gıbı bir kdv var her halükarda itiraz edip mahkemeye de versem bu tutarı ödeyecekmiyiz ya da bize ceza kesilecek te onu mu ödeyecegım tesekkurler

Kesilen nakliye faturalarının yapılan işlerle doğrudan bağlantısı kurulabiliyorsa. Atıyorum ..... tarihli nakliye faturası, şu sevk irsaliyesi ile ilgilidir gibi. Birde ödemeler nakit dışında banka, çek gibi araçlarla yapılmışsa dava konusu yapabilirsiniz. Ancak dava süreci oldukça meşakkatli ve uzun bir süreçtir. Her şeyi ince düşünmekte fayda var.

firma düzenleyici imiş ve iflas masası kurulmuş bu durumda geriye sadece faturaları çıaratıp düzeltme beyannamesi vermek mi kalıyor itiraz bir sonuç getırır mı ki ?

telefonla geldi bizim kayıtlardan çıkartmamızı istedikleri firma düzenleyici imiş ama firma sahibi benim şirketim temiz iflas masasına aldılar benim bile haberim yok bana tebliğ edilmedi itiraz edersek durdurabilirz dedi ama iş epey çetrefilli anlaşılan tesekkurler

telefonla geldi bizim kayıtlardan çıkartmamızı istedikleri firma düzenleyici imiş ama firma sahibi benim şirketim temiz iflas masasına aldılar benim bile haberim yok bana tebliğ edilmedi itiraz edersek durdurabilirz dedi ama iş epey çetrefilli anlaşılan tesekkurler
Sizi karşı incelemeye dahi almamış anladığım kadarıyla, defter belgeleriniz üzerinden sınırlı inceleme raporu dahi tanzim etmemiş anlaşılan. Tüm benzer bir süreci resmi yoldan tamamlamadıkları sürece herhangi bir işlem yapmayın derim. Tabi o mahkemeye gider itiraz ederiz konusu ise tebliğe dayalı bir süreç değil onu bilin isterim. Öyle bir tebligat gelmeyecek.