Düzeltme beyannamesi

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan merttuna
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
değerli arkadaşlar;

Bir müşterimin 11. ay da kestiği fatura 12. ay beyanına dahil edilmiş. Bu durumu şimdi farkettim. Acaba düzeltme beyanı versem firmayı incelemeye sokarmıyım? Çünkü 11 aya hasılatına eklenecek ancak 12 ay hasılatında düşüş olacak. Normalde 11 ayda kdv ödemesi çıkmamış 12. aya ödeme çıkmış. Şimdi düzeltme verirsem tam tersi olacak. Siz ne önerirsiniz? Acaba inceleme düzeltme işlemine mi yönelik yoksa genel bir incelemeyemi girer firma? Ayrıca firmanın yeminlisi de var. Acaba yeminli raporuyla vs verilebiliyormu düzeltme beyanı? Belki o zaman inceleme çıkmaz diye düşünüyorum. Selamlar

Ynt: Düzeltme beyannamesi

12. ayda kdv ödemesi çıktığına göre sorun olmaz. 11. aya ait fatura doğru işlenseydi kdv çıkıyorsa, en fazla aradaki farkın 1 aylık gecikmesini ödersiniz. Bence düzeltme vermeyin. Geçici vergiyi de etkilemiyor.

11.aya şuandaki beyanda ödeme çıkmıyor.düzeltme verirseniz ödeme çıkar.ödeme çıktığından dolayıda vergi ziyaı cezası uygulanır.(çıkan ödemenin yarısı kadar)
12.ayda şuanda ödeme çıkıyor,dzt verirseniz ödeme çıkmayacak.buda idare açısından dikkat çekici nitelikte olacaktır.bu durum 600 ve 391 de düşüş yaratacak.
dolayısı ile 12.ayda devreden kdv oluşacak.buda 2008 e ait olan kdv ler içinde düzeltme yapmanızı gerektirecek.
bülent arkadaşımızın da dediği gibi geçici vergiyi etkileyen bir durum yok.

doğru olan : düzeltme yapmaktır.
tavsiyem : hiç elleme.bırak öylece kalsın. ama ilerde açığa çıkarsa,idare düzeltme ister ve 11.ay için vergi ziyaı uygular bunuda bilin.son karar size aittir.tabiki bizimkiler tavsiye.

Öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim. Ancak ileride YMM Karşıt inceleme Tutanağı gelirse o zaman ne yapıcam? Aslında bende düzeltme vermek istemiyorum. Düzeltme vericem durduk yere firma benim yüzümden incelemeye girecek. böyle olsun istemiyorum. Acaba başkaca ne yapılabilir?

Faturanın tarihini düzelt. Karşı firmayada söyle onlarda düzeltsin. Karşı firma kabul etmezsede alt nüshayı düzelt.
Bu söylediklerimi yapmak yanlıştır. nisan123 gibi tavsiye niteliğindedir.

Tarih düzeltme işi olmaz. Yani karşı firma bunu kabul etmez, tarihi düzeltirse bu sefer karşı firma 12. ay faturasını 11. ayda kullanmış olacak. Aslında şöyle bir durumda var bu benim mükellefimin YMM i de var. Tam tasdik kapsamında, ancak YMM bu durumu farketmedi. Bir sorun olmadı ama acaba ben YMM uyarsam bizim YMM kanalı ile düzeltme versem o zaman yine inceleme yaparlarmı?