Düzeltme Muhtasarda Ceza

merhaba sayın meslektaşlar..
bu meslek gittikçe daha yıpratıcı ve yıkıcı olmaya başladı.
Bir mükellefin muhtasar beyannamesini 5.000 ytl .eksik beyan etmiştik.düzeltme beyannamesi verdik. ama bir sonraki ayın 15 i gibi...bize tebligat geldi.
3080-vzcz- 5000 matrah kat:1 nedeni:05-344 vuk 341.maddede yazılı hallerle vergi ziyaına sebebiyet verilmesi..
ben düzeltmeyi yaparken "dzt" seçtim ve gönderdim. çıkan tahakkukta sadece gecikme faizini yazdı..zten olması gerekende bu değilmi.? ben vergi ziyaı yapmıyorumki..sadece geç veriyorum..ve ben fark ederek düzeltme veriyorum...Allah korusun 50.000 ytl fark yokmuş..
yoksa evim yıkılmıştı..şirket sahiplerinden daha fazla sorumluyuz...
Bu cezaya karşı neler yapabilirim? dava- uzlaşma vs.. çok teşekkürler.

Ynt: düzeltme muhtasarda ceza

yanılmıyorsam pişmanlığı da işaretleminiz gerekiyordu.

V.idaresinin maalesef insafsız uygulaması. Geç veya düzeltmeyi yasal süreden sonra verdiğinizde sanki bunlar int. e-beyanla gönderilmemiş gibi ağır bir ceza kesiliyor. Duyum olarak bu cezaların kaldırılacağı/hafifletileceği söylenmekte.

Merhaba;

bendede tam tersi bir durum söz konusu bir mükellefimizin 08/2008 dönemi muhtasarında yanlışlıkla fazla stopaj beyan edilmiş. beyannameye düzeltme vermemiz gerekiyor , beyanı azaltıcı düzeltme beyannamesi için hangi seçenekleri işaretlememiz gerekir ve bu yüzden ceza kesilme riski varmı acaba ?

teşekkürler , iyiçalışmalar

MERCANFIKRI ' Alıntı:
merhaba sayın meslektaşlar..
bu meslek gittikçe daha yıpratıcı ve yıkıcı olmaya başladı.
Bir mükellefin muhtasar beyannamesini 5.000 ytl .eksik beyan etmiştik.düzeltme beyannamesi verdik. ama bir sonraki ayın 15 i gibi...bize tebligat geldi.
3080-vzcz- 5000 matrah kat:1 nedeni:05-344 vuk 341.maddede yazılı hallerle vergi ziyaına sebebiyet verilmesi..
ben düzeltmeyi yaparken "dzt" seçtim ve gönderdim. çıkan tahakkukta sadece gecikme faizini yazdı..zten olması gerekende bu değilmi.? ben vergi ziyaı yapmıyorumki..sadece geç veriyorum..ve ben fark ederek düzeltme veriyorum...Allah korusun 50.000 ytl fark yokmuş..
yoksa evim yıkılmıştı..şirket sahiplerinden daha fazla sorumluyuz...
Bu cezaya karşı neler yapabilirim? dava- uzlaşma vs.. çok teşekkürler.

geçmiş olsun.Gerçekten çok üzücü bir durum. 2.beyannameyle + ödeme çıkarttığınızdan dolayı;dzt. ve pişmanlık birlikte işaretlenmesi gerekirdi.
pişmanlık işaretlenseydi vergi ziyaı uygulayamazlardı.

---------------------------------------------------------------------------
ppoemee ' Alıntı:
Merhaba;

bendede tam tersi bir durum söz konusu bir mükellefimizin 08/2008 dönemi muhtasarında yanlışlıkla fazla stopaj beyan edilmiş. beyannameye düzeltme vermemiz gerekiyor , beyanı azaltıcı düzeltme beyannamesi için hangi seçenekleri işaretlememiz gerekir ve bu yüzden ceza kesilme riski varmı acaba ?

teşekkürler , iyiçalışmalar

+ ödeme çıkmayacağından dolayı, sadece dzt işaretlenmesi yeterlidir.Ceza kesilmez ,ancak idare neden matrah azaltıldığını araştırabilir.

Değerli Meslek Arkadaslarım Size Pratik Bir Bilgi ;

Düzeltme Beyannamelerinde ;

Ödeme Varsa : Piş+Dzt

Ödeme Yoksa : Kss+Dzt

Ynt: Düzeltme Muhtasarda Ceza

Diğer arkadaşlarında belirttiği gibi pişmanlık + Düzeltme yi seçmediğinizden dolayı gelmiş ama gelen cezayı zaten beyanname yi interneyden dökerken görebilirdiniz. E-beyannameden döküm alırken beyannamenin yanında tahakkuk fişi onun da yanında kesilene cezanın simgesi oluyor ordan döküm alabilirisiniz.
Bu saat den sonra uzlaşma talep edebilirsiniz düşük bir rakamla kurtulursunuz.